Извор: Dezeen
Венецијанско архитектонско бијенале почиње ове недеље. Уочи отварања, уредник архитектонске рубрике на Dezeen-у Jessica Mairs даје поглед на неке од тема које ће вероватно доминирати у разговору, од будућности социјалног становања до cruising културе.
Ирске архитекте Yvonne Farrell и Shelley McNamara, оснивачи бироа Grafton Architects из Даблина, су кустоси 16. Бијенала архитектуре у Венецији, које ће бити отворено за јавност од 26. маја до 25. новембра 2018. године.
Они су одабрали тему Freespace, како би охрабрили архитекте да истраже како “великодушност духа и осећај хуманости” може допринети изграђеном окружењу.
“Ми видимо архитектуру као превод потребе у најширем значењу, у смислени простор”, рекле су. “Надамо се да ће реч Freespace допустити да заронимо у тежње, амбиције и великодушност архитектуре.”
Тема ће бити обимно истражена у оквиру главне изложбе, коју је биро Grafton уредио на главним местима бијенала – Арсеналу и Ђардинију. Такође ће бити дотакнута у оквиру сваког од овогодишњих 63 национална павиљона, пружајући могућност за низ различитих тумачења.
Ево погледа на пет тема за које очекујемо највише пажње:
Лекције из социјалног становања
Масовно становање је увек главна тема разговора на Бијеналу, али ће ова година посебно осветлити важне примере из прошлости и питати шта можемо да научимо од њих.
Рушење једног од најпознатијих послератних станова у Лондону биће у фокусу изложбе V&A. Музеј је транспортовао велики део бруталистичког стамбеног комплекса Robin Hood Gardens (на слици) у Венецију на изложбу, како би демонстрирао визију архитеката Alison и Peter Smithson-а за “улице на небу”.
На другим местима, Unfolding павиљон ће позвати посетиоце бијенала у стан у склопу Социјалног стамбеног комплекса Giudecca (главна слика), који је италијански архитекта Gino Valle завршио 1986. године. Један од његових циљева је да покаже шта би грађевина скромног порекла и буџета могла бити у стању да понуди комшилуку. Након завршетка изложбе, стан ће бити реновиран како би постао нови породични дом.
Како секс може обликовати град
Увођење апликација попут Grindr -а, који омогућавају корисницима да се повежу са странцима који су близу њих, развио је нови облик сексуалне праксе у градовима који више нису ограничени на јавне просторе, као што су паркови и тоалети.
Ово ће бити детаљно представљено у Cruising павиљону, изложба која се фокусира на “конфликтну cruising архитектуру “. Кроз рад архитеката, укључујући Andrés Jaque и Diller Scofidio + Renfro, приказаће се појава “нове психосексуалне географије”.
Зидови који стварају сегрегацију
Једна од највећих вести из прошле године била је изградња новог граничног зида између Мексика и САД. Али ова година такође представља важну прекретницу за још један познати зид – Берлински зид је сада дуже срушен него што је стајао.
Импликације граничних зидова ће бити истражене у немачком павиљону. У изложби под називом Unbuilding Walls, кустоси планирају да погледају резултате поделе.
Верски простори у 21. веку
Ватикан дебитује на Бијеналу ове године, пружајући нови фокус на верску архитектуру. Са серијом капела дизајнираних од стране архитеката укључујући Norman Foster-а, Eduardo Souto de Moura and Teronobu Fujimori-ја, поставиће се питање: како изгледа храм у 21. веку?
Израел се усредсредио на религију у свом павиљону. Statu Quo: Structures of Negotiation истражује “крхки систем суживота” на пет светих локација, на које право полажу и Израел и Палестина. Кустоси се надају да ће показати како се архитектура може користити као средство за преговарање различитих идентитета.
Улога Европске уније
Одлука Велике Британије да напусти Европску унију вероватно ће играти велику улогу на овогодишњој изложби, с обзиром да Европа чека да види какав ће утицај она имати.
Поставка британског павиљона Island – аутори Caruso St John Architects и Marcus Taylor – ће се бавити Brexit-ом стварајући нови простор који дочекује посетиоце на крову зграде, пружајући им поглед на друге националне павиљоне у Ђардинију и шире. Простор унутар самог павиљона ће остати празан.
Белгија ће се такође осврнути на изазове које представља Европска унија, нарочито “њено кључно територијално, физичко и симболично присуство у Бриселу”, у изложби под називом Eurotopie. Као и британски павиљон, изложба ће понудити простор где се гости охрабрују да разговарају о Европи.
Повезани текстови:
Финални радови конкурса за пројекат представљања Републике Србије на Бијеналу архитектуре у Венецији 2018.
Конкурс: концепт и садржај црногорске поставке на 16. Бијеналу архитектуре у Венецији 2018
Одабран рад који ће представљати Републику Србију на Бијеналу архитектуре у Венецији 2018
Конкурс: пројекат представљања Републике Србије на Венецијанском бијеналу архитектуре 2018. године
Отворен павиљон Србије на Бијеналу архитектуре 2016 у Венецији
Бијенале архитектуре у Венецији 2016: Златни лав за животно дело – Пауло Мендез да Роша
Седам кључних тема Бијенала архитектуре 2016. у Венецији
Алехандро Аравена – уметнички директор Бијенала у Венецији 2016