Predavanje: U DOMENU DOMOVA – Razmišljanje o perspektivama savremenog stanovanja / redovni profesor, Vladimir Lojanica, dekan Arhitektonskog fakulteta, docent Dr Verica Krstić

insta postovi_bina 19

Petak, 21.06.2024. u 17 časova
Likovna galerija, Kulturni centar Beograda, Knez Mihailova 6

Stanovanje predstavlja kompleksnu i dinamičnu temu, a kao integralni deo svake društvene zajednice odražava njene suštinske karakteristike i vrednosti. Predavanje ukazuje na različite aspekte savremenog stanovanja, fokusirajući se na definiciju, tipologije, proces projektovanja i ključne parametre koji oblikuju savremene koncepte stanovanja. Sagledava se kompleksna interakcija između prostora, kulture, tehnologije i društvenih standarda. Stan nije samo funkcionalni prostor; istovremeno je izraz identiteta, socijalnih dinamika i ekološke svesti. Od tradicionalnih porodičnih kuća do savremenih stambenih kompleksa, sve prelazne tipologije reflektuju različite načine na koje ljudi koriste prostor. Razumevanje ovih razlika ključno je za prilagođavanje procesa projektovanja novim zahtevima i potrebama. Kroz prikaz praktičnih primera iz našeg okruženja biće otvorena nekolicina aktuelnih projektantskih pitanja. Koje metodologije i alati omogućavaju arhitektama da odgovore na kompleksne zahteve savremenog stanovanja: interdisciplinarni pristupi, integracija održivih principa, digitalne tehnologije i participativni dizajn? Na koji način upotreba naprednih softverskih alata može da olakša komunikaciju sa krajnjim korisnicima ili da je oteža? Koji su ključni parametri koje treba uzeti u obzir prilikom analize savremenih stambenih primera? Koje su etičke implikacije projektovanja stambenih objekata i celina, kao što su pristupačnost, inkluzivnost i društvena pravda?