СТУДИО М03А – ПРОЈЕКАТ:
АМБАСАДА КУЛТУРЕ
Наставник:
арх. Борислав Петровић, ванредни професор
Задатак се односи на програмирање и архитектонско – урбанистичко решење ревитализације изабраног просторног оквира, на месту бивше Амбасаде САД, а који представља некадашњи (и садашњи) акцент урбаности Београда. Одабрану зону треба просторно и програмски укључити у токове очекиваног континуитета ширег опсега и интервенцијом превазићи његову дисфункционалност и инфериорност у односу на уочене потенцијале.
Програмски став је индивидуалан и његово профилисање представља део задатка, али сваки од њих треба да резултује пројектом садржаја културе и инфрастурктуре, у наведеном простору и са следећим основним елементима:
– простори окренути јавности
– простори намењени едукацији и истраживању
– простори намењени продукцији и стварању културе (уметности)
Студент:
Лука Бунчић
Опис пројекта:
deregulated_workspaces
Улоге јавних простора, попут библиотека или тргова, доживљавају специфичан преображај у 21. веку. Једна од карактеристика савремене свакодневнице је да скоро сваки простор може постати радни. Помоћу лаптоп рачунара и интернет везе, клупа у парку постаје виртуелна канцеларија.
Уз овакво схватање јавног простора, намера интервенције представља третирање урбаног пејзажа као низ микроамбијената, који се редефинишу као полу-јавни, произвољни радни простори или простори разоноде.
Архитектонска интервенција функционише као дерегулаторни орган који ре-компонује састав градског ткива и мења његов карактер, успостављајући нове односе на микро и макро плану. Пројектовани склоп састоји се из два дела: артифицијелног, диманичног тла којe чини базис вертикалних елемената; и самих вертикалних елемента који чине архив, сервери, комуникације и микропростори.
Као нуспроизвод тектонике тла ствара се интерктивни пејзаж у партеру и креира доступнији, слободнији амбијент у иначе убрзаном и фрагментисаном градском ткиву.
https://www.flickr.com/photos/arhitektonski_fakultet_beograd/albums/72157696599236424