Sistem obezbeđenja kvaliteta visokog obrazovanja
Sistem obezbeđenja kvaliteta visokog obrazovanja definisan je Zakonom o visokom obrazovanju (Zakon o visokom obrazovanju (“Službeni glasnik RS”, br. 88 od 29. septembra 2017, 27 od 6. aprila 2018 - dr. zakon, 73 od 29. septembra 2018, 67 od 20. septembra 2019, 6 od 24. januara 2020 - dr. zakoni, 11 od 12. februara 2021 – Autentično tumačenje, 67 od 2. jula 2021 - dr. zakon, 67 od 2. jula 2021, 76 od 7. septembra 2023. ).
Nacionalni savet za visoko obrazovanje je najviši organ u sistemu kontrole i obezbeđenja kvaliteta visokog obrazovanja, u čijoj nadležnosti je, izmeću ostalog da (član 11. Zakona o visokom obrazovanju): prati razvoj visokog obrazovanja i njegovu usklađenost sa evropskim i međunarodnim standardima; predlaže politiku visokog obrazovanja; daje mišljenje o politici upisa na visokoškolske ustanove; predlaže normative i standarde rada visokoškolskih ustanova; utvrđuje standarde za samovrednovanje i ocenjivanje kvaliteta visokoškolskih ustanova; utvrđuje standarde i postupak za spoljašnju proveru kvaliteta visokoškolskih ustanova.
Pravilnici i standardi za akreditaciju i proveru kvaliteta (NSVO)
Nacionalno akreditaciono telo – NAT je telo koje obrazuje Vlada Republike Srbije radi obavljanja poslova akreditacije, provere kvaliteta visokoškolskih ustanova i jedinica u njihovom sastavu, vrednovanja studijskih programa i obezbeđivanja kvaliteta u visokom obrazovanju.
Komisija za akreditaciju je stručni organ Nacionalnog akreditacionog tela koji sprovodi postupak akreditacije visokoškolskih ustanova i studijskih programa i postupak spoljašnje provere kvaliteta visokoškolskih ustanova, u skladu sa zakonom i propisanim postupkom i standardima za akreditaciju i za spoljašnju proveru kvaliteta. Provera ispunjenja obaveza visokoškolske ustanove pogledu kvaliteta, vrši se u skladu sa aktom o standardima i postupku za spoljašnju proveru kvaliteta visokoškolskih ustanova.
Postupak provere kvaliteta visokoškolske ustanove prema Zakonu o visokom obrazovanju, ima tri nivoa:
1) Samovrednovanje je postupak koji visokoškolska ustanova sprovodi u četvrtoj godini od akreditacije visokoškolske ustanove, odnosno studijskih programa, za period od prethodne tri godine, kao i u toku pripreme ponovne akreditacije visokoškolske ustanove, odnosno studijskih programa, za period od prethodne tri godine. U postupku samovrednovanja razmatra se i ocena studenata. Samovrednovanje se sprovodi na način i po postupku propisanim opštim aktom visokoškolske ustanove, u skladu sa PRAVILNIKOM o standardima i postupku za samovrednovanje i ocenjivanje kvaliteta visokoškolskih ustanova i studijskih programa (Službeni glasnik RS, broj 78/2024)
Izveštaj o postupku i rezultatima samovrednovanja kao i druge podatke od značaja za ocenu kvaliteta, visokoškolska ustanova objavljuje na svom sajtu i predaje Nacionalnom akreditacionom telu u postupku Spoljašnje provere kvaliteta, kao i u okviru dokumentacije za akreditaciju u postupku akreditacije.
2) Spoljašnja provera kvaliteta visokoškolske ustanove je postupak koji sprovodi Komisija za akreditaciju Nacionalnog akreditacionog tela redovno: u četvrtoj godini akreditacionog ciklusa i prilikom akreditacije visokoškolske ustanove, a može i vanredno, kao i na zahtev Ministarstva ili Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. Redovni postupak spoljašnje provere kvaliteta je baziran na Izveštaju o samovrednovanju koji podnosi visokoškolska ustanova. Postupak spoljašnje provere kvaliteta visokoškolske ustanove pokreće Komisija za akreditaciju i proveru kvalitetaa u skladu sa PRAVILNIKOM o standardima i postupku za spoljašnju proveru kvaliteta visokoškolskih ustanova (“Službeni glasnik RS”, broj 78 od 27. septembra 2024.)
Zahtev za akreditaciju sa potrebnom dokumentacijom podnosi se Nacionalnom akreditacionom telu Recenzentska komisija za akreditaciju visokoškolske ustanove, utvrđuje činjenice od značaja za donošenje odluke o zahtevu za akreditaciju uvidom u akreditacionu dokumentaciju i neposrednim uvidom u rad visokoškolske ustanove.
Na osnovu Izveštaja recenzentske komisije za akreditaciju visokoškolske ustanove, potkomisija utvrđuje predlog Odluke o akreditaciji visokoškolske ustanove, Nacionalno akreditaciono telo izdaje uverenje o akreditaciji.
Obezbeđenje i unapređenje kvaliteta visokog obrazovanja na Univerzitetu u Beogradu – Arhitektonskom fakultetu utemeljeno je kroz niz dokumenata Fakulteta:
Politika obezbeđenja i unapređenja kvaliteta
Politika obezbeđenja i unapređenja fakulteta Arhitektonskog fakulteta (23.02.2008) definiše misiju Fakulteta, u skladu sa misijom Univerziteta u Beogradu, kao omogućavanje najviših akademskih standarda i obezbeđenje sticanja zvanja i veština u skladu sa potreba društva i projektovanim nacionalnim razvojem.
Strategija obezbeđenja kvaliteta
Strategija obezbeđenja i unapređenja kvaliteta (13.02.2008) je osnovni strateški razvojni dokument iz oblasti obezbeđenja kvaliteta na Univerzitetu u Beogradu – Arhitektonskom fakultetu, kojai definiše: osnovne prioritete visokoškolske ustanove, visokog obrazovanja i drugih delatnosti koje se obavljaju na njoj, a u oblasti obezbeđenja i unapređenja kvaliteta, i način njihovog ostvarivanja. Strategija je usklađena sa Strategijom obezbeđenja kvaliteta na Univerzitetu u Beogradu, kao i Razvojnom strategijom Arhitektonskog fakulteta, i predstavlja trajan dokument Fakulteta koji će se periodično preispitivati i menjati, odnosno dopunjavati. Strategija definiše Mere i subjekte obezbeđenja kvaliteta, a
Način sprovođenja Strategije utvrđuje se Akcionim planovima:
- Akcioni plan za sprovođenje Strategije obezbeđenja i unapređenja kvaliteta (21.01.2013)
- Statutom Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta (12.07.2023.) u članu 11. se navodi da (1) Fakultet obezbeđuje kvalitet visokog obrazovanja (studijskih programa, nastave, istraživanja, uslova rada) u skladu sa međunarodnim dokumentima u oblasti visokog obrazovanja prihvaćenih od strane Republike Srbije, Zakonom o visokom obrazovanju, pravilnicima koje donosi Nacionalni savet, kao i opštim aktima Univerziteta i Fakulteta kojima se ova materija bliže uređuje, (2) Poslovi i zadaci nastavnika, saradnika, studenata, stručnih organa, departmana i Komisije za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta u donošenju i sprovođenju strategije, standarda i postupka za obezbeđenje kvaliteta rada Fakulteta utvrđuju se Pravilnikom o obezbeđenju i unapređenju kvaliteta (08.02.2013).
Komisija za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta
Komisija za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta:
- Odluka o usvajanju i Plan rada komisije za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta u školskoj 2024/25 (16.12.2024.)
- Odluka o Komisiji za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta (25.11.2024.)
- Odluka o usvajanju i Izveštaj o radu Komisije za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta 2023/24 (16.12.2024.)
- Odluka o usvajanju i Plan rada Komisije za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta u školskoj 2023/24 (26.06.2023.)
- Odluka o Komisiji za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta (29.05.2023.)
Izveštaji o samovrednovanju visokoškolske ustanove
Izveštaji o samovrednovanju visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta koji na predlog Komisije za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta usvaja Nastavno-naučno i umetničko veće Fakulteta:
- Izveštaj o samovrednovanju visokoškolske ustanove (2019.)
- Izveštaj o samovrednovanju visokoškolske ustanove (2016.)
- Izveštaj o samovrednovanju visokoškolske ustanove (2013.)
Izveštaji o samovrednovanju kvaliteta studijskih programa, ustanove i uslova rada Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta, urađeni su u skladu sa Standardima za samovrednovanje i ocenjivanje kvaliteta visokoškolskih ustanova i studijskih programa i uputstvima za samovrednovanje Nacionalnog telo za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju.