Радионица
У оквиру 9. Београдске интернационалне недеље архитектуре (БИНА), у петак, 23. маја од 12 до 16 часова у Сали Биоскопа Фонтана на Новом Београду одржаће се радионица
020 за 2020: Амстердам у Београду
Учесници радионице
Учесници радионице ће бити:
- из Амстердама:
- Zef Hemel (urban planner, member of the board of the Physical Planning Department Amsterdam, professor Wibautleerstoel University of Amsterdam)
- Joes Segal (Assistant Professor, Department of History and Art History, Utrecht University)
- Мирјана Милановић (urban designer, senior adviser at Physical Planning Department Amsterdam)
- Patricia Bijvoet (urban designer, senior adviser at Physical Planning Department Amsterdam)
- Miriam Verrijdt (urban designer)
- Herman Zonderland (urban designer)
- Gregor van Lit (urban designer)
- Geert van den Boogert (assistant urban designer)
- Мила Чубрило (assistant urban designer)
- из Београда:
- Зоран Лазовић (Универзитет у Београду – Архитектонски факултет)
- Александар Бобић (Универзитет у Београду – Архитектонски факултет)
- Ксенија Лаловић (Универзитет у Београду – Архитектонски факултет)
- Мина Петровић (Филозофски факултет, Одељење за социологију)
- Жаклина Глигоријевић (Урбанистички завод Београда)
- Зоран Рубињони (ЦЕП)
- Милета Продановић (Факултет ликовних уметности)
- Јелена Ивановић-Војводић (Универзитет Мегатренд)
- Даница Јововић-Продановић (Културни центар Београда)
Тема и задатак радионице
Главна тема програма 020 за 2020 – Амстердам у Београду је отворени приступ планирању града активном сарадњом стручњака и грађана. Тема Бине 2014, Простори јавности, у фокус ставља институције и учеснике који се баве планирањем јавних простора.
Група српских и холандских експерата, урбаниста и архитеката ће са групом грађана Београда разговарати о урбанистичким, архитектонских и симболичким вредностима Новог Београда, упоређујући их са искуствима у Северном Амстердаму. Северни Амстердам има положај сличан Новом Београду – преко воде из старог града, са ауто-путем који пролази кроз то подручје и стамбеним блоковима из модернистичког периода урбанизма. Разлика је у томе што је Београд гушће насељен, има више зелених и рекреативних површина уз реку и што је готово сав изграђен шездесетих и седамдесетих година прошлог века. Северни Амстердам је почео да се развија као индустријско подручје Амстердама почетком XX века које је постепено израсло у највећи градски регион.
Ова радионица обухвата неколико дискусија о темама које су заједничке Северном Амстердаму и Новом Београду: вода и ободи града, стамбени блокови, свакодневно кретање грађана, ауто-пут, станица и културне и рекреативне вредности. Учесници из Амстердама припремиће кратак увод за сваку тему. Након размене искустава са београдским партнерима, уследиће дискусија са грађанима Новог Београда. У разговорима са локалном заједницом – грађанима, студентима, пословним људима, стручњаци из Амстердама и Београда помоћи ће у формулисању њихових будућих потреба и жеља. Истовремено, разматрањем свакодневног живота грађана, биће приказане вредности које су јединствене за Нови Београд. Биће направљен интерактивни веб-сајт како би се прикупила искуства, фотографије, омиљена места, идеје и предлози за будући развој Новог Београда. Приликом презентације резултата радионице, планери из Амстердама ће изнети своја мишљења о Новом Београду, његовој могућој будућности, као и могућностима које нуди процес планирања јавних простора.
Разговори и предлози могу се видети као допринос промовисању Новог Београда као дела кандидатуре Београда за Европску престоницу културе 2020. године.
Време и место
Петак, 23. мај 2014.
од 12 до 16 часова
Сала Биоскопа Фонтана
Нови Београд