Изложба академске сарадње: “Београдска школа архитектуре – визије за Шћећин и Познањ”

Са отварања изложбе ”Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań”, 21. октобар 2016. године, Galeria Architektów FORMA, Шћећин, Пољска | Фото © P. Rubinowicz

Изложба пројеката студената и наставника Архитектонског факултета у Београду под називом ”Београдска школа архитектуре – визије за Шћећин и Познањ” (Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań) одржана је од 21. октобра до 21. новембра 2016. године у архитектонској галерији ФОРМа, у згради Грађевинског и Архитектонског Факултета у Шћећину, Пољска. Изложба представља део остварених успешних резултата у оквиру континуиране вишедеценијске академске сарадње факултета у Пољској (Познањ и Шћећин) са Архитектонским Факултетом у Београду.

Сарадња факултета је иницирана, развијана и успешно вођена током свих ових година од стране проф. мр Димитрија Младеновића (професора у пензији Архитектонског факултета у Београдуи гостујућег професора Архитектонског факултета у Познању), да би временом постала платформа за низ заједничких професионалних и наставних пројеката, од којих се свакако истичу пројекти приказани на изложби.

2015. године потписан је и протокол о званичној сарадњи Архитектонског факултета, Универзитета Технологије у Познању (Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej) и нашег факулета. У оквиру ове сарадње током школске 2013/14. и 2014/15. године студенти Архитектонског факултета у Београду реализовали су мастер дипломске пројекте за градове Познањ и Шћећин у Пољској, а паралелно студенти са Универзитета у Познању радили су своје дипломске пројекте на локацијама у Београду.

Belgrade-School-of-Architecture-Plakat_thumb

Плакат изложбе ”Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań”, Galeria Architektów FORMA, Шћећин, Пољска

Belgrade-School-of-Architecture-003

Са отварања изложбе ”Belgrade School of Architecture – Visions for Szczecin and Poznań”, 21. октобар 2016. године, Galeria Architektów FORMA, Шћећин, Пољска | Аутор © Andrzej Fader, FaderProduction

Belgrade-School-of-Architecture-009

Са отварања изложбе, говори Проф. мр Димитрије Младеновић, Galeria Architektów FORMA, Шћећин, Пољска | Аутор © Andrzej Fader, FaderProduction

На изложби су приказани пројекти наставника и студената Архитектонског Факултета, Универзитета у Београду, реализовани за градове Шћећин и Познањ. Пројектима је обухваћено неколико тема, које су подељене у три основне целине:

Целина 1

Конкурсни пројекти наставника Факултета, који су реализовани током 90-тих година прошлог века у оквиру неколико међународних јавних конкурса за град Шћећин.
Аутори пројеката – наставници АФ:
Проф. мр Димитрије Младеновић, проф. мр Петар Арсић, професори у пензији
Проф. др Владан Ђокић, в.проф. др Ксенија Лаловић, в.проф. др Јелена Живковић и в.проф. др. Зоран Ђукановић, садашњи наставници АФ и доц. др Владимир Милић.

Belgrade-School-of-Architecture-011

Са отварања изложбе, говори Проф. мр Петар Арсић, Galeria Architektów FORMA, Шћећин, Пољска | Аутор © Andrzej Fader, FaderProduction

Целина 2

Дипломски пројекти студената АФ, реализовани у оквиру наставе на предмету М9 – Мастер дипломски пројекат, менторски студио проф. мр Петра Арсића:
– 4 дипломска пројекта за град Шћећин, тема “Шћећин, град на Одри”, школска 2013/14 година;
– 3 дипломска пројекта за град Познањ, тема “Реконструкција, трансформација и унапређење централне градске зоне око железничке станице”, школска 2014/15 године.

Belgrade-School-of-Architecture-012

Са отварања изложбе, говори доцент. др Будимир Судимац, Galeria Architektów FORMA, Шћећин, Пољска | Аутор © Andrzej Fader, FaderProduction

Целина 3

Дипломски пројекти студената АФ, реализовани у оквиру наставе на предмету М9 – Мастер дипломски пројекат, менторски студио проф. др Владана Ђокића:

– 5 дипломска пројекта за град Познањ, тема “ Историјско језгро града”, школска 2013/14 година;
– 4 дипломска пројекта за град Познањ, тема “Приобаље реке Варте”, школска 2014/15 године.

Све дипломске радове Целине 3 са изложбе можете погледати у публикацији:
Познањ – Ревитализација приобаља реке Варте

У години јубилеја два факултета (Јубилеј: 170 година високошколског образовања у области архитектуре у Србији), изложба је отворена 21. октобра 2016 године у Шћећину, као саставни део свећаног програма прославе 70 година Грађевинског и Архитектонског Факултета у Шћећину.

Отварању изложбе и свечаној церемонији прославе присуствовали су у име нашег факулетета: проф.мр Димитрије Младеновић. проф.мр Петар Арсић и доц.др Будимир Судимац, продекан за наставу факулета, који су презентовали поменуте пројекте, као и програм факултета.

Изложба ће након Шћећина, почетком наредне године бити презентована и у Познању.

Све радове са изложбе можете погледати на адреси: https://flic.kr/s/aHskMQbH6z