Otvaranje i dodela nagrada 39. Salona Arhitekture | Foto © Veselin Milunović
Organizator: Muzej primenjene umetnosti
Kustos izložbe i urednik kataloga: mr Ljiljana Miletić Abramović, kustos Odseka za arhitekturu i v.d. direktor MPU.
Ovogodišnji Salon arhitekture održava se od 29. marta do 30. aprila 2017. godine u Muzeju primenjene umetnosti (Vuka Karadžića 18) sa temom U realnosti! i bavi se pitanjem prostornog odnosa između arhitekte kao stvaraoca i pojave – realnosti shvaćene kao aktuelna nemogućnost u odnosu na aktuelno stanje stvari u Svetu, ovde i sada. Pridev „realnost“ ovde se razume kao oprostoreno Realno, uvek prisutno kao neka vrsta pukotine – prekida unutar stvaralačkog procesa. Drugim rečima, Realno je neka vrsta osnove za mogućnost arhitekture koje, ujedno, stoji kao njena nemogućnost. Sledstveno tome, kako je pitanje Novog – pitanje mogućnosti nemogućeg, to se na ovogodišnjem Salonu za polaznu tačku uzima Realno, kao sveprisutna aktuelna formalizacija koja stoji naspram novine (promene) i, kao takvo, tesno povezano sa stvaralaštvom i budućnošću.
Povezani tekstovi:
39. Salon arhitekture: svečano otvaranje i dodela nagrada
Konkurs: Prateći program 39. Salona arhitekture
Konkurs za učešće na 39. Salonu arhitekture 2017.
Nagrade 38. Salona arhitekture 2016.
Nagrade 37. Salona arhitekture 2015.
Dobitnici nagrada 36. Salona Arhitekture
Žiri 39. Salona arhitekture delovao je u sastavu: Duško Filipovski, Miroljub Stanković, Nenad A. Stjepanović, Irena Videnov i Maruša Zorec.
Žiri 39. Salona arhitekture konstatuje da je za ovogodišnji Salon kandidovano 233 rada u svim kategorijama, od čega je u zvaničnu selekciju uvrstio 112 radova, a u konkurenciji za nagrade razvrstao 77 radova, u 6 kategorija: arhitektura, urbanizam, enterijer, eksperiment i istraživanje, publikacije, arhitektonska kritika.
Prilikom selekcije pristiglih radova i vrednovanja kandidata, konstatovano je da je tema ovogodišnjeg 39. Salona arhitekture, DA, u potpunosti „u realnosti“ postavljena, kao da je unapred definisala suštinu: u kom miljeu društvene odgovornosti danas autori ostvaruju i afirmišu svoj rad, (pokušavajući) da dosledno slede svoj izraz i vrednost autentičnog projektantskog procesa, dok istovremeno treba da opravdaju investiciju, „nadvladaju“ birokratski mehanizam, zadate parametre i ograničenja, u aktuelnom kontekstu okruženja u kojem deluju. Tema šta je REALNO moguće i ostvarivo, šta je aktuelno stanje stvaralačkog procesa, koliko se zaista upuštamo u originalnost opravdanog i jasnog izraza, i kakvo delo donosi kao rezultat, bili su kriterijumi da se dodele sledeće pohvale, priznanja i nagrade:
Velika nagrada – Grand Prix Salona
Dodeljuje se autoru Predragu Milutinoviću
za realizovano delo
Paraolimpijski centar Kragujevac
Obrazloženje žirija:
Autor sagledava svu realnost potreba korisnika tematskog centra, sportista sa invaliditetom, bez barijera, za smeštaj, rekonvalescenciju, rekreaciju i rehabilitaciju, i ujedno inkorporira kroz jasan i primeren karakter jednostavne, prizemne forme, pristupačne i logične. Autor se ovim delom izdvojio u primeni prirodnih materijala, ne lobirajući aktuelne trendove i materijale, već čvrsto sledi svoju istrajnost u ideji i procesu realizacije celog objekta.
Žiri je prepoznao u radu i nenametljivo uklapanje u istorijsko nasleđe, gde se upotrebom tradicionalne opeke u svedenoj, ovog puta prizemnoj formi, izbalansiranih masa, dotakla i ponovila istorijska vrednost čuvenog Spomen parka 21. oktobar arhitekte Ivana Antića i Ivanke Raspopović u Kragujevcu. Paraolimpijski centar je značajna uspešna izvedba koja je, za sada, jedina u ovom delu Evrope.
Nagrada u kategoriji ”Arhitektura”
Dodeljuje se autorima Mariji Simović i Petru Simoviću
za realizovano delo
N1 Housing, Kragujevac
Obrazloženje žirija:
Objekat se izdvaja u realizovanoj inovativnosti i interpolaciji ulične 2D forme fasade i unutrašnje organizacije prostora, u hrabroj kompoziciji ulične opnaste strukture od HPL materijala, koja ima svoju jasnu funkciju zaštite, i u kontekstu realnog prostora i nerealnog, haotičnog, urbanog okruženja, koje su autori uspešno savladali. Autori su iskoristili nametnuto ograničenje pristupa u objekat, na uštrb jasno odignutoj mapi ulične fasade, od terena, čime pažljivo doziraju na finalnom dizajnu cele forme u pozitivnom kontekstu. Problematika se i dalje ogleda u odnosu na susede, blizinom nametnutih kalkanskih zidova i zaklanjanja tih istih suseda. Žiri je ovim i prethodnim radom iskreno podržao karakterističan regionalni razvoj, kroz prikazane realizovane markantne radove u manjim urbanim sredinama.
Nagrada u kategoriji „Gosti salona – delo u inostranstvu“
Dodeljuje se autorima Zoranu Radojičiću, Svetlani Petrović i Žarku Ćajiću
za realizovano delo
Gana – Kargo centar
Obrazloženje žirija:
Povratak na svetsku scenu domaćeg inženjerskog giganta – Energoprojekta, kako u projektovanju, tako i izvođenju značajnih javnih objekata, van evropskog kontinenta, uliva optimizam u našoj profesionalnoj realnosti. Objekat se izdvaja jasnim projektantskim izrazom, čistom formom, prepoznatljivim autorskim rukopisom, realizovano delo koje daje poseban podsticaj srpskoj arhitektonskoj margini, na svetskom nivou.
Nagrada u kategoriji „Enterijer“
Dodeljuje se autorima Antipod studio (Milan Stefanović, Branko Nikolić, Petar Savić)
za realizovano delo
Enterijer kompanije Seven Bridges Genomics, Beograd
Obrazloženje žirija:
Obiman i zahtevan poduhvat od 5.000 m2 poslovnog prostora, u realnosti, kada poslodavci često nisu „prisutni“ da svojim zaposlenima pruže adekvatan prostor za produktivni rad i stvaranje, za kraći odmor u toku radnog vremena, prostore koji svojom namenom, opremom, instalacijama, primenjenom tehnologijom čine da se u njima ostvare najbolji rezultati; autori su u ovom prostoru otišli i jedan korak dalje, ostvarili su vizuelni i materijalni balans, igru svetla, boje i odraza, kombinujući u svedenoj i logičnoj formi ceo prostor.
Priznanje u kategoriji „Arhitektura“
Dodeljuje se autoru Vesni Cagić Milošević
za realizovano delo
Stambena zgrada u ulici Mike Ilića, Beograd
Priznanje u kategoriji „Arhitektura“
Dodeljuje se autoru Miroslavu Stefanoviću
za realizovano delo
Rekonstrukcija javne garaže Zeleni venac, Beograd
Priznanje u kategoriji „Gosti salona – delo u inostranstvu“
Dodeljuje se autorima Veljku Raduloviću, Đorđu Gregoviću i Branislavu Gregoviću
za realizovano delo
Vila Mistral, Herceg Novi
Priznanje u kategoriji „Enterijer“
Dodeljuje se autorima Bojani Marković, Davidu Bilobrku, Ivani Jevremović i Hristini Stojanović
za realizovano delo
Goethe institut biblioteka, Beograd
Priznanje u kategoriji „Enterijer“
Dodeljuje se autorima Goranu Vojvodiću i Mileni Katić
za realizovano delo
Dvojni stambeni objekat, Beograd
Pohvala u kategoriji „Publikacije“
Dodeljuje se autoru Radmili Milosavljević
za knjigu
Dizajn centar u Beogradu
Pohvala u kategoriji „Publikacije“
Dodeljuje se uredniku monografije i priređivaču dr Svetislavu G. Popoviću
za knjigu Vukote Tupe Vukotića
Trodimenzionalna morfologija Crne Gore
Pohvala u kategoriji „Eksperiment i istraživanje“
Dodeljuje se autoru Stefanu Nešiću
za realizovano delo
W_Workshop