Награда “Алексеј Бркић” Удружења архитеката Србије за 2016: арх. Предраг Милутиновић – Параолимпијски центар, Крагујевац
Представљамо Вам радове награђене од стране Удружења архитеката Србије Наградом “Алексеј Бркић” за најуспешније архитектонско дело из свих области архитектуре реализовано у 2016. години, Повељом за изведено дело наших архитеката које је реализовано у иностранству у 2016. години и Наградом за најуспелији студентски пројекат архитектуре студентима архитектуре. Додела Годишње награде одржана је у Удружењу архитеката Србије дана 27. децембра 2017. године.
Управни одбор Удружења именовао је Жири за доделу награде који је радио у саставу:
• Лазар Кузманов, архитекта, Нови Сад, председник Жирија
и чланови:
• Сањин Грбић, архитекта, Београд
• Игор Рајковић, архитекта, Београд
• Горан Јовановић, архитекта, Ниш
• Александар Рацков,архитекта, Зрењанин
На предлог Жирија, именовани су и номинатори:
• Реља Иванић, архитекта, Сомбор,
да дају предлоге за дела која конкуришу за Годишње награде.
Повезани текстови:
Конкурс: УАС Годишња награда за 2016.
Награде 39. Салона архитектуре 2017.
Додељена Годишња награда Удружења архитеката Србије за 2015.
Конкурс: УАС Годишња награда за 2015.
Додељена Годишња награда Удружења архитеката Србије за 2014.
Додела Годишње награде, Повеље и Награде студентима архитектуре Удружења архитеката Србије за 2016. годину – добитници награда са члановима жирија
На конкурс за годишњу награду, предати су радови у следећим категоријама:
• За најуспешније архитектонско дело из свих области архитектуре ауторима појединцима или ауторским тимовима, реализовано у протеклој години закључно са 31.12.2016. године за Годишњу награду „Алексеј Бркић“, конкурисали су следећи аутори и објекти:
- ОШ Светозар Марковић – ентеријер надзиданог дела објекта, у Београду
Аутори: Дијана Аџемовић Анђелковић, Владимир Андјелковић - Објекат у улици Мике Илића у Београду
Аутор: Весна Цагић Милошевић - Параолимпијски центар Крагујевац у Крагујевцу
Аутор: Предраг Милутиновић - N1 Housing Крагујевац у Крагујевцу
Аутори: Петар Симовић, Марија Симовић
• За изведено дело наших архитеката које је реализовано у иностранству у конкуренцији за повељу Удружења архитеката Србије , у протеклој години, закључно са 31.12.2016. конкурисали су:
- Ghana Airport Cargo Centre, Accra Ghana
Аутор: Зоран Радојичић, архитектаЖарко Ћајић, архитекта, руководилац пројекта Акра
Светлана Петровић, архитекта, руководилац пројекта Београд
• За награду за најуспелији студентски пројекат архитектуре студентима архитектуре, настао у току наставног процеса у протеклој 2016. години, конкурисали су:
- Београдска тврђава као нови градски епицентар-више наменски градски комплекс културе: Градски музеј воде-кућа воде
Милош Стојковић, студент архитектуре из Београда - Социјално становање
Сања Цветковић, студент архитектуре из Ниша - Мултифункционални објекат „Орао“
Александра Стевановић, студент архитектуре из Београда
Овде можете погледати све номиноване радове:
PowerPoint презентација: Награде Удружења архитеката Србије за 2016.
Награда “Алексеј Бркић” за 2016.
Награда Удружења архитеката Србије за најуспешније изведено архитектонско дело из области архитектуре реализовано у 2016. години додељена је Параолимпијском центру у Крагујевцу, аутора арх. Предрага Милутиновића.
Образложење Жирија:
“У времену када се озбиљно (или неозбиљно) размишља о изградњи националног стадиона и када држава све мање улаже у базични спорт и изградњу основних спортских објеката, спортске асоцијације и приватна фондација су препознале потребу да се изгради један специјализовани објекат, како би се помогло једној посебној и врло талентованој групи спортиста и створио простор за квалитетан тренинг и припреме за спортска такмичења.
Аутор овог објекта је управо на најбољи начин искористио прилику и створио функционалан и до детаља разрађен архитектонски објекат. Јасном организационом шемом и чистим комуникационим коридорима омогућио је лако коришћење објекта корисницима са посебним потребама. Архитектура објекта је сведена и избалансирана са јасним изграђеним идентитетом. Веза између спољашњег и унутрашњег простора је остварена директно и на тај начин је створен јединствен простор. Архитектонска форма и материјализација објекта одише елеганцијом и високом естетиком, што завређује сваку пажњу. Изградњом оваквог архитектонског објекта омогућено је нашим параолимпијцима да дођу до врхунских спортских резултата.”
арх. Предраг Милутиновић – Параолимпијски центар, Крагујевац
Повеља Удружења архитеката Србије за 2016.
Повеља за најуспешније изведено дело наших архитеката које је реализовано у иностранству за 2016. додељена је за Гана Карго центар у Акри у Гани (Ghana Airport Cargo Center, Accra, Ghana) аутору арх. Зорану Радојичићу и тиму арх. Светлана Петровић, руководилац пројекта Београд, арх. Жарко Ћајић, руководилац пројекта Акра
Образложење Жирија:
“С обзиром да је све ређа ситуација да наше архитекте пројектују објекте у иностранству, а све чешћа пракса да пројекте архитеката из иностранства разрађују како би се градили у нашој средини, овај рад иако је једини стигао на конкурс завређује велику пажњу.
При компоновању овог захтевног објекта, аутори истражују односе пуног и празног, који се директно прожимају у врло комплексној функционалној организацији и обликовању. Архитектура објекта у својој маси наглашава хоризонталну волуметрију, а заједно са фасадним елементима остварује идеалну обликовну равнотежу. На тај начин ауторски тим најдиректније даје одговор на питање шта је савремена пракса у пројектовању јавних објеката.”
арх. Зоран Радојичић – Гана Карго центар аеродрома у Акри у Гани (Ghana Airport Cargo Center, Accra, Ghana)
Награда Удружења архитеката Србије за најуспелији студентски пројекат архитектуре студента архитектуре за 2016.
Награда за најуспелији студентски пројекат архитектуре студентима архитектуре, настао у току студентског процеса за 2016. годину додељује се за пројекат „Београдска тврђава као нови градски епицентар – вишенаменски градски комплекс културе“ – Градски музеј воде – кућа воде, аутору Милошу Стојковићу, студенту архитектуре
Образложење Жирија:
“Узимајући воду као алат која формира слику архитектонског простора, млади аутор је препознао просторни контекст као паралелне токове различитих динамичких карактеристика града, а у зони коју формира с једне стране београдска тврђава, а са друге стране река Сава са својим ушћем у Дунав. Оваквим просторним односом воде и подграђа створена је Кућа воде или Музеј воде. Аутор каже да треба само воду обликовати тако да врати живот граду, да се град и река споје у кућу воде. Толико једноставно и лепо осмишљено, а сасвим супротно свему што се тренутно гради, мало узводно уз Саву, на тзв. Савској променади.”