Nagrada “Aleksej Brkić” Udruženja arhitekata Srbije za 2016: arh. Predrag Milutinović – Paraolimpijski centar, Kragujevac
Predstavljamo Vam radove nagrađene od strane Udruženja arhitekata Srbije Nagradom “Aleksej Brkić” za najuspešnije arhitektonsko delo iz svih oblasti arhitekture realizovano u 2016. godini, Poveljom za izvedeno delo naših arhitekata koje je realizovano u inostranstvu u 2016. godini i Nagradom za najuspeliji studentski projekat arhitekture studentima arhitekture. Dodela Godišnje nagrade održana je u Udruženju arhitekata Srbije dana 27. decembra 2017. godine.
Upravni odbor Udruženja imenovao je Žiri za dodelu nagrade koji je radio u sastavu:
• Lazar Kuzmanov, arhitekta, Novi Sad, predsednik Žirija
i članovi:
• Sanjin Grbić, arhitekta, Beograd
• Igor Rajković, arhitekta, Beograd
• Goran Jovanović, arhitekta, Niš
• Aleksandar Rackov,arhitekta, Zrenjanin
Na predlog Žirija, imenovani su i nominatori:
• Relja Ivanić, arhitekta, Sombor,
da daju predloge za dela koja konkurišu za Godišnje nagrade.
Povezani tekstovi:
Konkurs: UAS Godišnja nagrada za 2016.
Nagrade 39. Salona arhitekture 2017.
Dodeljena Godišnja nagrada Udruženja arhitekata Srbije za 2015.
Konkurs: UAS Godišnja nagrada za 2015.
Dodeljena Godišnja nagrada Udruženja arhitekata Srbije za 2014.
Dodela Godišnje nagrade, Povelje i Nagrade studentima arhitekture Udruženja arhitekata Srbije za 2016. godinu – dobitnici nagrada sa članovima žirija
Na konkurs za godišnju nagradu, predati su radovi u sledećim kategorijama:
• Za najuspešnije arhitektonsko delo iz svih oblasti arhitekture autorima pojedincima ili autorskim timovima, realizovano u protekloj godini zaključno sa 31.12.2016. godine za Godišnju nagradu „Aleksej Brkić“, konkurisali su sledeći autori i objekti:
- OŠ Svetozar Marković – enterijer nadzidanog dela objekta, u Beogradu
Autori: Dijana Adžemović Anđelković, Vladimir Andjelković - Objekat u ulici Mike Ilića u Beogradu
Autor: Vesna Cagić Milošević - Paraolimpijski centar Kragujevac u Kragujevcu
Autor: Predrag Milutinović - N1 Housing Kragujevac u Kragujevcu
Autori: Petar Simović, Marija Simović
• Za izvedeno delo naših arhitekata koje je realizovano u inostranstvu u konkurenciji za povelju Udruženja arhitekata Srbije , u protekloj godini, zaključno sa 31.12.2016. konkurisali su:
- Ghana Airport Cargo Centre, Accra Ghana
Autor: Zoran Radojičić, arhitektaŽarko Ćajić, arhitekta, rukovodilac projekta Akra
Svetlana Petrović, arhitekta, rukovodilac projekta Beograd
• Za nagradu za najuspeliji studentski projekat arhitekture studentima arhitekture, nastao u toku nastavnog procesa u protekloj 2016. godini, konkurisali su:
- Beogradska tvrđava kao novi gradski epicentar-više namenski gradski kompleks kulture: Gradski muzej vode-kuća vode
Miloš Stojković, student arhitekture iz Beograda - Socijalno stanovanje
Sanja Cvetković, student arhitekture iz Niša - Multifunkcionalni objekat „Orao“
Aleksandra Stevanović, student arhitekture iz Beograda
Ovde možete pogledati sve nominovane radove:
PowerPoint prezentacija: Nagrade Udruženja arhitekata Srbije za 2016.
Nagrada “Aleksej Brkić” za 2016.
Nagrada Udruženja arhitekata Srbije za najuspešnije izvedeno arhitektonsko delo iz oblasti arhitekture realizovano u 2016. godini dodeljena je Paraolimpijskom centru u Kragujevcu, autora arh. Predraga Milutinovića.
Obrazloženje Žirija:
“U vremenu kada se ozbiljno (ili neozbiljno) razmišlja o izgradnji nacionalnog stadiona i kada država sve manje ulaže u bazični sport i izgradnju osnovnih sportskih objekata, sportske asocijacije i privatna fondacija su prepoznale potrebu da se izgradi jedan specijalizovani objekat, kako bi se pomoglo jednoj posebnoj i vrlo talentovanoj grupi sportista i stvorio prostor za kvalitetan trening i pripreme za sportska takmičenja.
Autor ovog objekta je upravo na najbolji način iskoristio priliku i stvorio funkcionalan i do detalja razrađen arhitektonski objekat. Jasnom organizacionom šemom i čistim komunikacionim koridorima omogućio je lako korišćenje objekta korisnicima sa posebnim potrebama. Arhitektura objekta je svedena i izbalansirana sa jasnim izgrađenim identitetom. Veza između spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora je ostvarena direktno i na taj način je stvoren jedinstven prostor. Arhitektonska forma i materijalizacija objekta odiše elegancijom i visokom estetikom, što zavređuje svaku pažnju. Izgradnjom ovakvog arhitektonskog objekta omogućeno je našim paraolimpijcima da dođu do vrhunskih sportskih rezultata.”
arh. Predrag Milutinović – Paraolimpijski centar, Kragujevac
Povelja Udruženja arhitekata Srbije za 2016.
Povelja za najuspešnije izvedeno delo naših arhitekata koje je realizovano u inostranstvu za 2016. dodeljena je za Gana Kargo centar u Akri u Gani (Ghana Airport Cargo Center, Accra, Ghana) autoru arh. Zoranu Radojičiću i timu arh. Svetlana Petrović, rukovodilac projekta Beograd, arh. Žarko Ćajić, rukovodilac projekta Akra
Obrazloženje Žirija:
“S obzirom da je sve ređa situacija da naše arhitekte projektuju objekte u inostranstvu, a sve češća praksa da projekte arhitekata iz inostranstva razrađuju kako bi se gradili u našoj sredini, ovaj rad iako je jedini stigao na konkurs zavređuje veliku pažnju.
Pri komponovanju ovog zahtevnog objekta, autori istražuju odnose punog i praznog, koji se direktno prožimaju u vrlo kompleksnoj funkcionalnoj organizaciji i oblikovanju. Arhitektura objekta u svojoj masi naglašava horizontalnu volumetriju, a zajedno sa fasadnim elementima ostvaruje idealnu oblikovnu ravnotežu. Na taj način autorski tim najdirektnije daje odgovor na pitanje šta je savremena praksa u projektovanju javnih objekata.”
arh. Zoran Radojičić – Gana Kargo centar aerodroma u Akri u Gani (Ghana Airport Cargo Center, Accra, Ghana)
Nagrada Udruženja arhitekata Srbije za najuspeliji studentski projekat arhitekture studenta arhitekture za 2016.
Nagrada za najuspeliji studentski projekat arhitekture studentima arhitekture, nastao u toku studentskog procesa za 2016. godinu dodeljuje se za projekat „Beogradska tvrđava kao novi gradski epicentar – višenamenski gradski kompleks kulture“ – Gradski muzej vode – kuća vode, autoru Milošu Stojkoviću, studentu arhitekture
Obrazloženje Žirija:
“Uzimajući vodu kao alat koja formira sliku arhitektonskog prostora, mladi autor je prepoznao prostorni kontekst kao paralelne tokove različitih dinamičkih karakteristika grada, a u zoni koju formira s jedne strane beogradska tvrđava, a sa druge strane reka Sava sa svojim ušćem u Dunav. Ovakvim prostornim odnosom vode i podgrađa stvorena je Kuća vode ili Muzej vode. Autor kaže da treba samo vodu oblikovati tako da vrati život gradu, da se grad i reka spoje u kuću vode. Toliko jednostavno i lepo osmišljeno, a sasvim suprotno svemu što se trenutno gradi, malo uzvodno uz Savu, na tzv. Savskoj promenadi.”