Миодраг Живковић – Споменик Бици на Сутјесци, 1965-71, Тјентиште, БиХ. Поглед са западне стране | Фото: Valentin Jeck, збирка MoMA, Њујорк (2017)
Музеј модерне уметности (The Museum of Modern Art – MoMA) у Њујорку најавио је за другу половину 2018. године репрезентативну изложбу југословенске архитектуре из периода од 1948. до 1980. године, која обухвата више од 400 цртежа, модела, фотографија и филмских снимака из градских архива, приватних и музејских колекција из целог региона.
Изложба “Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980” (Ка бетонској утопији: Архитектура у Југославији, 1948-1980) биће отворена 15. јула 2018. године у MoMA, који је истакао да ће то бити прво представљање изузетних дела водећих архитеката социјалистичке Југославије америчкој и међународној јавности. Изложба ће истаћи значајан, али још увек недовољно истражен опус модернистичке архитектуре, чије напредно размишљање има утицај и данас.
Изложба ће бити отворена шест месеци, односно до 13. јануара 2019.
Позиционирана између капиталистичког Запада и социјалистичког Истока, Југославија је избегла хладноратовску поделу избором “трећег пута”, као једна од водећих земаља Покрета несврстаних, који је основан 1961. године и формално није припадао ниједном блоку. Истовремено, како наводи MoMA, југословенска влада је започела убрзану модернизацију и изградњу, у циљу привредног развоја, унапређења свакодневног живота грађана и афирмисања разноврсностин култура у региону. Држава је проширила те напоре и изван граница, унапређујући урбанизам и изградњу широм земаља у развоју, посебно несврстаних земаља у Африци и на Блиском Истоку.
Југословенске архитекте одговориле су на контрадикторне захтеве и утицаје развојем послератне архитектуре која је подједнако била на линији, али се и разликовала од приступа које је било могуће видети у остатку Европе и шире.
Едвард Равникар – Трг револуције, данас Трг републике, 1960-74, Љубљана. Поглед на Трг | Фото: Valentin Jeck, збирка MoMA, Њујорк (2016)
Југословенска архитектура која је обухватала и небодере грађене у стилу међународне праксе и бруталистичке “друштвене кондензаторе”, манифестовала је радикалну разноликост, хибридност и идеализам који су карактерисали и саму југословенску државу, навео је MoMA у најави изложбе, која истражује широк распон тема – од процеса урбанизације великих размера, преко употребе технологије у свакодневном животу, споменика и меморијализације, до глобалног домета југословенске архитектуре.
Изложба обухвата радове најважнијих југословенских архитеката, међу којима су Богдан Богдановић (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Светлана Кана Радевић (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) и Милица Штерић (1914-1998).
Стојан Максимовић – Сава центар, 1979, Београд, Србија. Поглед из конференцијске сале | Фото: Valentin Jeck, збирка MoMA, Њујорк (2016)
Од скулптуралног ентеријера Беле џамије у руралној Босни, преко реконструкције Скопља после земљотреса (1963), коју је осмислио јапански архитекта Kenzo Tange, до Новог Београда са великим експресивним стамбеним блоковима и јавним зградама, изложба истражује јединствени распон форми и облика продукције југословенске архитектуре и њен дистинктиван, а вишеструки карактер.
Михајло Чанак, Леонид Ленарчић, Милосав Митић и Иван Петровић – Зграда Б9, Блок 21, 1959-65, Нови Београд | Фото: Иван Петровић
Изложбу организује главни кустос за архитектуру и дизајн у MoMA Martino Stierli, гостујући кустос је Владимир Кулић – алумни Архитектонског факултета у Београду, а сарадница Anna Kats, такође из Одељења за архитектуру и дизајн MoMA.
Повезани текстови:
Међународни форум: “Стварање конкретне утопије: Архитектура Југославије, 1948–1980″ (12-15.11.2018) – ажурирано!
Позив за учешће на радионици: Missing Knowledge (On Forgotten Monuments)
Промоција водича: ”Модернистичка мапа Београда” у КЦ Град
Изложба: Фокус на модернизам – Архитектура Новог Сада 1950‐1970
Отварање изложбе “Путевима револуције – Меморијални туризам у Југославији” у Музеју 25. мај
ТВ серија о модерној архитектури: Бетонски спавачи – ХРТ
Изложба: „Богдан Богдановић 2013/14“ фотографа Себастијана Илинга (Sebastian Illing) у Уличној галерији
Београдски брутализам предавање: Бруталистичка архитектура у носталгији и политици – Овен Хатерли (Owen Hatherley)
Серија догађаја: Београдски Брутализам
Семинар и изложба: Богдан Богдановић – Увод у целину
Изложба: Подижући завесу. Централноевропске архитектонске мреже
AUR 2014/15 History and Theory Lecture: Jean Louis Cohen
Јанко Константинов – Телекомуникациони центар, 1972-81, Скопље, Македонија
Све информације о изложби можете погледати овде:
The Museum of Modern Art – Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980
Извор превода: SEEcult