Drugi Dan italijanskog dizajna (Italian Design Day 2018), inicijativa koju promoviše Ministarstvo spoljnih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije u saradnji sa Ministarstvom kulture i turizma, Trijenaleom u Milanu, Italijanskom agencijom za spoljnu trgovinu ICE, Salonom nameštaja u Milanu, Asocijacijom za industrijski dizajn, Fondacijom “Kompaso d’oro” i Fondacijom Altagamma, biće održan 1. marta 2018. godine s ciljem da se obeleži izvanrednost italijanskog dizajna u svetu kao značajnog sektora italijanske kulture i privrede.
U ovu inicijativu biće uključeno 100 “ambasadora” italijanske kulture (dizajneri, preduzetnici, novinari, kritičari, komunikatori, profesori…) koji će u preko 100 gradova širom sveta govoriti o odnosu između dizajna i održivosti.
Povodom drugog izdanja Dana italijanskog dizajna Italijanski institut za kulturu u Beogradu organizuje okrugli sto o savremenom dizajnu koji će se održati u četvrtak 01. marta 2018. godine, u 18.00 časova na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.
Na ovom okruglom stolu učestvovaće arhitekta Frančesko Freza (Francesco Fresa) iz studija Piuarch iz Milana, koji će se naći u ulozi “Ambasadora italijanskog dizajna”, arhitekta dr. Vladan Đokić, dekan Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, inženjer Danilo Franki (Danilo Franchi) iz Energo group-a, arhitekta Tijana Đorđević, arhitekta automatizacije zgrada iz 2G Srl u Milanu i arhitekta dr Zoran Đukanović sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu u ulozi moderatora.
Oslanjajući se na sopstvena iskustva i različite individualne poglede oni će diskutovati o odnosu između dizajna i održivosti u ekonomskom, društvenom i ambijentalnom smislu. Cilj je da se istraži šta svet projektovanja može da pruži kao poseban doprinos uvažavanju prirode i ljudskog bića.
Dobrodošli!
Prvo izdanje Dana italijanskog dizajna 2017:
Dan italijanskog dizajna: okrugli sto o savremenom dizajnu (02. mart 2017.)
Piuarch studio: Gucci Headquarters in Milan | Foto © Andrea Martiradonna
Manifestacija Dan italijanskog dizajna doživela je veliki uspeh 2017. godine i zabeležila prisustvo od oko 20.000 stručnjaka za dizajn u preko 100 gradova u svetu u kojima je ona održana.
Dan italijanskog dizajna 2018. u izvanrednoj je harmoniji sa temom ”Broken Nature: Design Takes on Human Survival”, odabranom za Međunarodnu izložbu XXII Trijenala u Milanu (La Triennale di Milano) koja će se održati od 01. marta do 01. septembra 2019. godine.
Politike održivosti danas centralna su tema kako u akcijama Vlada tako i u opredeljenjima privatnog sektora, a Italija, kao svetski lider u oblasti dizajna sa fakturisanim prihodom od oko 32 milijarde evra, predstaviće ideje, projekte i kvalitetna rešenja promovišući jednu međunarodnu debatu kao uvod u Trijenale 2019 i polaznu tačku za Expo 2020 Dubai: “Connecting minds, Creating the Future” čija je osnovna tema upravo ona o održivosti.
Italijanski dizajn karakteriše stalno obnavljanje tema i shema zahvaljujući kreativnosti autora i podsticajima klijenata. Inventivnost i originalnost u projektovanju, kvalitet upotrebljenih materijala, brižljiva izrada predmeta, proizvodni proces koji vodi računa o životnoj sredini, o onom ko izrađuje te proizvode kao i onom ko će ih koristiti, zatim vrlo visok nivo grafike pakovanja i reklame jesu one karakteristike koje su italijanski dizajn učinile čuvenim, prestižnim i prepoznatljivim u svetu.
Piuarch studio: IDF Habitat Headquarters | Foto © Sergio Grazia – Martin Argyroglo
Povezani tekstovi:
Simpozijum Fondacije Romualdo Del Bianko: “Nasleđe za planetu Zemlju 2018”, Firenca, Italija 03-04.03.2018.
Izložba: MALE UTOPIJE – Italijanska arhitektura trećeg milenijuma između istorije, istraživanja i inovacije
Stipendije italijanske vlade za strane državljane u školskoj 2017/18.
Dan italijanskog dizajna: okrugli sto o savremenom dizajnu (02. mart 2017.)
Ciklus italijanskih arheoloških filmova: Šetnja kroz italijansku kulturnu baštinu – Severna Italija
Sedam ključnih tema Bijenala arhitekture 2016. u Veneciji
Bijenale arhitekture u Veneciji 2016: Zlatni lav za životno delo – Paulo Mendez da Roša
Alehandro Aravena – umetnički direktor Bijenala u Veneciji 2016
Predavanje: o kulturi dizajniranog inženjerstva – prof. Hanif Kara