Позивамо Вас на свечано отварање XIII Београдске интернационалне недеље архитектуре – БИНА 2018, у четвртак, 10. маја 2018. године у 19.00 часова, у Ликовној галерији, Културни Центар Београда, Кнез Михаилова 6.
ИЗЛОЖБЕ:
(1) ЛИСБОН НАСТУПА
/ Концепт и организација: Лисабонски тријенале архитектуре, Португал, Ликовна галерија, КЦБ
(2) НАГРАДЕ И КОНКУРСИ 2017–18
/ Уредник: ДАБ, БИНА, Ликовна галерија, КЦБ, Кнез Михаилова 6
(3) ИВАН АНТИЋ – АРХИТЕКТОНИЧНО
/ Аутори: Дијана Милашиновић Марић и Игор Марић, Галерија РТС,
Таковска 10
(4) СТАНОВАЊЕ – ХОУСИНГ 2017
/ Уредник: Александар Кековић, Галерија РТС, Таковска 10
Манифестацију ће свечано отворити проф. Милан Ђурић, председник Удружења архитеката Србије.
Добродошли!
ПРОГРАМ БИНА 2018Предавања и панел дискусија: Савремена архитектура Португала
БИНА 2018 / ОД COMMUNIS ДО КОМУНИКАЦИЈА је тема XIII Београдске интернационалне недеље архитектуре која ће се одржати од 10. до 31.05.2018. године.
Тема је посвећена комуникацији у архитектури, комуницирању архитектуром и ширењу и размени идеја о просторима града и њиховом коришћењу. Communis значи “заједничко, заједница, дељење, а communicare “учинити нешто заједничким”. Овом темом истиче се улога архитекте у заступању јавног интереса, повезаност друшвене улоге и комуникација у архитектури као и у процесима партиципације са грађанима као најважнијих елемента развоја архитектуре у будућности градова.
Бројним атрактивним програмима који промовишу стално преобликовање нашег животног простора уз учешће домаће и стручне јавности из области архитектуре, грађевинарства и урбанизма, БИНА се труди да допринесе побољшању услова живота и односа према окружењу у којем живимо. Програм обухвата изложбе, предавања, архитектонске радионице за децу и студенте, популарне шетње кроз архитектуру Београда, комуникацију са истакнутим домаћим, европским и светским стручњацима, представљање савремених материјала и технологија, као и по неки искорак у друге медије и представљање архитектуре посредством музике кроз БИНА Docomomo концерте. БИНА изложбе после представљања у Београду путују у друге градове Србије и региона: Ниш, Нови Сад, Врање, Ваљево, Зрењанин…
Спортско-рекреациони центар “25 мај” на десној обали Дунава у Београду (1973) | Аутор: Иван Антић
У контексту промовисања 2018. године као Европске године културног наслеђа: слављење различитости и богатства нашег културног наслеђа БИНА је поставила централну тему фестивала кроз иновативни и интерактивни програм.
ИВАН АНТИЋ – АРХИТЕКТОНИЧНО
Аутори: Дијана Милашиновић Марић и Игор Марић, изложба Галерија РТС
Студијска изложба архитекте ИВАНА АНТИЋА, у галерији Радио телевизије Србије, аутора Дијане Милашиновић Марић и Игора Марића, пратећи програм попут документарног филма који је реализовао РТС, стручна вођења кроз Антићева дела и трибине посвећене афирмацији и популаризацији архитектуре кроз медије, разговор о њеном месту у друштву и политици и позицији жене у модерној српској архитектури, попут Иванке Распоповић, су начин да се представе нека од најзначајнијих дела стваралаштва српске архитектуре 20. века.
http://www.bina.rs/ivan-antic-arhitektonicno
Студијска изложба архитекте Ивана Антића представља најзначајнија дела стваралаштва српске архитектуре XX века. Иван Антић је архитекта чија је недвосмислена архитектоника јединствена и упечатљива. Архитектонски опус Ивана Антића (1923-2005) професора београдског Архитектонског факултета, редовног члана САНУ, члана Крунског савета, једног од најзначајнијих српских градитеља, чије су грађевине стваране у временском распону од 45. година (1955 – 1990), представља, како у обликовном, тако и у конструктивном и садржинском смислу, готово оваплоћење идеала доба у коме је стварао.
Међународна изложба савременог становања СТАНОВАЊЕ – HOUSING 2О17
Галеријски простори РТС угостиће још једну изложбу са овогодишње БИНЕ. Последњих година је у свету, али и код нас, изграђено много изузетних, иновативних, необичних, инспиративних и енергетски ефикасних стамбених објеката и један део те стамбене баштине се може видети међу изложеним радовима поставке СТАНОВАЊЕ – HOUSING 2017, уредника pроф. др Александра Кековића. Тема овогодишње изложбе је становање у постсоцијалистичким земљама Европе.
Лево – Ruben Muedra, Casa Brise Soleil. Десно – Н1 Хоусинг Марија и Петар Симовић, Крагујевац
Тема овогодишње изложбе је становање у пост-социјалистичким земљама у оквиру ширег европског контекста. Примери стамбене изградње у свету демонстрирају нове стратегије у пројектовању које су одговор на програмске захтеве савременог града. Изложбу радова је селектовао Међународни научно-уметнички одбор Грађевинско-архитектонског факултета, Универзитета у Нишу.
BIG-Bjarke Ingels Group, 57West, Њујорк,УСА. | Аутор фотографије: Ике Едеани
У Ликовној галерији Културног центра Београда биће постављена изложба ЛИСАБОН НАСТУПА на којој ће бити представљена актуелна архитектонска сцена португалске престонице у организацији Тријенала архитектуре из Лисабона. Овај древни град, познат по својој специфичној архитектури, био је сцена континуираног идеолошког, друштвеног, економског и духовног развоја. ГРАД је више од пасивне позорнице, сценографије, ГРАД је актер. У амбијентима представљеним на изложби пулсира живот.
…”Изабрали смо шест студија који су настали и извели своје прве значајне радове управо у овој клјучној деценији урбане трансформације – шест студија који су обликовали Лисабон у мери у којој је и град обликовао њих. Од радова ових студија изабрали смо шест простора које смо снимили и који су послужили као сценографија за драму лисабонског живота. Да бисмо приказали какву улогу изграђени простор има у драми наших живота, позвали смо локалног писца да напише приче које се одигравају у овим просторима. Режисер и филмска екипа су их снимили и та драма је централни рад на изложби.“… Изложба ЛИСБОН НАСТУПА / Концепт и организација: Лисабонски тријенале архитектуре, Португал
Bar no Jardim 9 de Abril, Lisbon, Portugal, 2010 | © ASPA Studio
У оквиру програма БИНЕ, одвијају се два вишегодишња ЕУ пројекта подржана кроз програм Креативна Европа. Ове године они се реализују кроз радионице, мале урбане интеревенције у приградском насељу Ледине, са намером да се допринесе побољшању услова живота у овом насељу. То су: Будућност архитектуре (Future Architecture Platform) кроз радионицу интернационалног карактера и интерисциплинарног приступа – BUS STOP FACELIFT. Кроз праксу и уз менторе, остварује се размена искустава кроз заједничко креативно промишљање решавања просторних проблема са реализацијом у току програма БИНА 2018.
Један тим из Србије и пет тимова из других Европских земаља потврдили су своје учешће и ступили у процес редизајна одабраних аутобуских стајалишта у насељу Ледине. Резултати њиховог рада ће бити представљени од 17– 19. маја.
Аутобуско стајалиште, Ледине, фебруар 2018.
Градови дељења (Shared Cities Creative Momentum (SCCM) је европска културна платформа која преиспитује савремене урбане изазове европских градова. После успешно реализованог првог пројекта у оквиру ове платформе на БИНА 2017: Врачар Урбано чвориште 1, на овогодишњој БИНИ се реализује Ледине Урбано Чвориште 2. Радионица се реализује у сарадњи са НВО Шкоглед и Основном школом “Влада Обрадовић Камени”.
Током разговора и акцијама са ученицима, запосленима у школи и локалном заједницом, започетим прошле године, дошло се до закључка да школско двориште не служи само за школске, него и за ваншколске активности, па се функција дворишта проширује у простор за обављање активности из домена културе и слободног времена. Вођени том идејом учесници пројекта промишљају могућност урбане, просторне интервенције која ће допринети побољшању услова боравка школараца, али и становника целог насеља. У мају током трајања БИНА 2018 биће представљен прелиминарни дизајн који ће се кроз дијалог становника и стручњака унапредити, како би се финално решење завршило, терен припремио за изградњу и дизајн реализовао до почетка следеће школске године.
У оквиру БИНА павиљона, постављеног у двориште Графичког одсека Факултета ликовних уметности, изграђеног на БИНА 2014, као резултата интернационалног пројекта посвећеног одрживој градњи дрветом и дрвеној архитектури, биће представљена ПОНЕСИ СВОЈ ПРОЈЕКАТ изложба радова младих архитеката и тимова, који кроз своје актуелне радове дају увид у можда мање видљив, али веома важан сегмент наше сцене. Ова изложба има циљ да промовише простор и формат као платформу за умрежавање и размену мишљења посвећених истраживању и креацији у изграђеном окружењу. Тимови ТИМ8, С.О.Б.А, Растер Колектив, Процес, Пиластро, Координата на иновативни начин приказаће решења и унапређења професионалних и уметничких дисциплина.
БИНА тим овим начином жели да афирмише и иницира повезивање младих аутора ка формирању БИНА АЛУМНИ КЛУБА, креативног хуба који би, формирањем нове мреже младих професионалаца у удруживању и дељењу знања и искуства као и развоја идеја преко мултидисциплинарних пројеката, учествовао у развоју европских искустава у промовисању архитектуре као дела културе.
БИНА павиљон, постављен у дворишту Графичког одсека Факултета ликовних уметности у Београду.
Традиционалне тематске БИНА шетње (14 различитих) осмишљене су као нетипичне туристичке шетње у оквиру којих се грађани превасходно упознају са архитектуром, споменицима и баштином главног града, али истовремено упознају и неке скривеније градске приче уз помоћ стручних водича (архитеката и историчара уметности), пасионираних познаваоца Београда. Ове године планирна су и два излета која Београђанима откривају архитектуру Зрењанина и значајна дела архитекте Ивана Антића у Србији, са ремек делом Музеја у Шумарицама (Крагујевац).
ИЗЛЕТИ:
Субота, 26.05.2018. (10.00–18.00)
БИНА ИЗЛЕТ: Арх. Иван Антић и Иванка Распоповић – Спомен-музеј „21. октобар” у Шумарицама (1968-1975)
Води: Дијана Марић Милашиновић
http://www.bina.rs/arh-ivan-antic-and-ivanka-raspopovic-spomen-muzej-21-oktobar-u-sumaricama-1968-1975
Недеља, 27.05.2018. (10.00–18.00)
БИНА ИЗЛЕТ: КОМУНИКАЦИЈА АРХИТЕКТУРОМ
Воде: Весна Каравида, Јелка Ђорђевић и Ивана Кукољ Соларов
http://www.bina.rs/komunikacija-arhitekturom
Архитектура Зрењанина биће представљена у галерији Колектив кроз изложбу ГРАД У АРХИТЕКТУРИ, АРХИТЕКТУРА У ГРАДУ 18/17 – Бечкерек, Петровград, Зрењанин, аутора Весне Каравиде и Јелке Ђорђевић.
Изложба: ”Град у архитектури | Архитектура у граду – 18/17 – Бечкерек | Петровград | Зрењанин”
БИНА је од оснивања била интернационалног карактера и као друштвено одговорна манифестација информише, указује, едукује и иницира како заштиту и чување значајног архитектонског наслеђа, тако прати и трендове на светској архитектонској сцени.
БИНУ 2018 организују: Друштво архитеката Београда и Културни центар Београда.
Покровитељи манифестације: Град Београд – Секретаријат за културу, Министарство културе Републике Србије, Инжењерска комора Србије, ЕУ програм Креативна Европа.
Пријатељи манифестације: Удружење архитеката Србије, ЈП Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда, Тањуг, РТС, Радио Београд, Амбсада Португала, Институт Камоеш, Аустријски културни форум – Београд, Архитектонски факултет Универзитета у Београду, Галерија Колектив, Културни центар Зрењанин, Архитектонско-грађевински факултет у Нишу, Интерсецтион, Гоетхе-Институт Београд, ОШ „Влада Обрадовић Камени“, Центар за образовање и културу „Божидарац 1947“, ЖАД, Гуардиан, Мапеи, Xелла, Кнауф, Алумил, Еуродом, Секретаријат за јавни превоз…
Повезани текстови:
Предавања и панел дискусија: Савремена архитектура Португала
Позив волонтерима: XIII Београдска интернационална недеља архитектуре (БИНА)
Три БИНА 2017 изложбе: програмски сегмент ИЗМЕЂУ ДВЕ БИНЕ
Градови дељења: креативни подстицај – отворени позив за пројекат Урбано чвориште 1
Конкурс: Future Architecture Platform 2017
XI Београдска интернационална недеља архитектуре (БИНА) – БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА
БИНА пре БИНЕ предавање: “Велики архитекти наше модерне – Никола Добровић и Милан Злоковић” – др Љиљана Благојевић
Конференција: Грађани и грађење града у оквиру програма X БИНА
X Бина: Трибина – Угрожена баштина
X Београдска интернационална недеља архитектуре (БИНА) – ГРАЂАНИ И ГРАЂЕЊЕ ГРАДА