Izvor: Dezeen
Venecijansko arhitektonsko bijenale počinje ove nedelje. Uoči otvaranja, urednik arhitektonske rubrike na Dezeen-u Jessica Mairs daje pogled na neke od tema koje će verovatno dominirati u razgovoru, od budućnosti socijalnog stanovanja do cruising kulture.
Irske arhitekte Yvonne Farrell i Shelley McNamara, osnivači biroa Grafton Architects iz Dablina, su kustosi 16. Bijenala arhitekture u Veneciji, koje će biti otvoreno za javnost od 26. maja do 25. novembra 2018. godine.
Oni su odabrali temu Freespace, kako bi ohrabrili arhitekte da istraže kako “velikodušnost duha i osećaj humanosti” može doprineti izgrađenom okruženju.
“Mi vidimo arhitekturu kao prevod potrebe u najširem značenju, u smisleni prostor”, rekle su. “Nadamo se da će reč Freespace dopustiti da zaronimo u težnje, ambicije i velikodušnost arhitekture.”
Tema će biti obimno istražena u okviru glavne izložbe, koju je biro Grafton uredio na glavnim mestima bijenala – Arsenalu i Đardiniju. Takođe će biti dotaknuta u okviru svakog od ovogodišnjih 63 nacionalna paviljona, pružajući mogućnost za niz različitih tumačenja.
Evo pogleda na pet tema za koje očekujemo najviše pažnje:
Lekcije iz socijalnog stanovanja
Masovno stanovanje je uvek glavna tema razgovora na Bijenalu, ali će ova godina posebno osvetliti važne primere iz prošlosti i pitati šta možemo da naučimo od njih.
Rušenje jednog od najpoznatijih posleratnih stanova u Londonu biće u fokusu izložbe V&A. Muzej je transportovao veliki deo brutalističkog stambenog kompleksa Robin Hood Gardens (na slici) u Veneciju na izložbu, kako bi demonstrirao viziju arhitekata Alison i Peter Smithson-a za “ulice na nebu”.
Na drugim mestima, Unfolding paviljon će pozvati posetioce bijenala u stan u sklopu Socijalnog stambenog kompleksa Giudecca (glavna slika), koji je italijanski arhitekta Gino Valle završio 1986. godine. Jedan od njegovih ciljeva je da pokaže šta bi građevina skromnog porekla i budžeta mogla biti u stanju da ponudi komšiluku. Nakon završetka izložbe, stan će biti renoviran kako bi postao novi porodični dom.
Kako seks može oblikovati grad
Uvođenje aplikacija poput Grindr -a, koji omogućavaju korisnicima da se povežu sa strancima koji su blizu njih, razvio je novi oblik seksualne prakse u gradovima koji više nisu ograničeni na javne prostore, kao što su parkovi i toaleti.
Ovo će biti detaljno predstavljeno u Cruising paviljonu, izložba koja se fokusira na “konfliktnu cruising arhitekturu “. Kroz rad arhitekata, uključujući Andrés Jaque i Diller Scofidio + Renfro, prikazaće se pojava “nove psihoseksualne geografije”.
Zidovi koji stvaraju segregaciju
Jedna od najvećih vesti iz prošle godine bila je izgradnja novog graničnog zida između Meksika i SAD. Ali ova godina takođe predstavlja važnu prekretnicu za još jedan poznati zid – Berlinski zid je sada duže srušen nego što je stajao.
Implikacije graničnih zidova će biti istražene u nemačkom paviljonu. U izložbi pod nazivom Unbuilding Walls, kustosi planiraju da pogledaju rezultate podele.
Verski prostori u 21. veku
Vatikan debituje na Bijenalu ove godine, pružajući novi fokus na versku arhitekturu. Sa serijom kapela dizajniranih od strane arhitekata uključujući Norman Foster-a, Eduardo Souto de Moura and Teronobu Fujimori-ja, postaviće se pitanje: kako izgleda hram u 21. veku?
Izrael se usredsredio na religiju u svom paviljonu. Statu Quo: Structures of Negotiation istražuje “krhki sistem suživota” na pet svetih lokacija, na koje pravo polažu i Izrael i Palestina. Kustosi se nadaju da će pokazati kako se arhitektura može koristiti kao sredstvo za pregovaranje različitih identiteta.
Uloga Evropske unije
Odluka Velike Britanije da napusti Evropsku uniju verovatno će igrati veliku ulogu na ovogodišnjoj izložbi, s obzirom da Evropa čeka da vidi kakav će uticaj ona imati.
Postavka britanskog paviljona Island – autori Caruso St John Architects i Marcus Taylor – će se baviti Brexit-om stvarajući novi prostor koji dočekuje posetioce na krovu zgrade, pružajući im pogled na druge nacionalne paviljone u Đardiniju i šire. Prostor unutar samog paviljona će ostati prazan.
Belgija će se takođe osvrnuti na izazove koje predstavlja Evropska unija, naročito “njeno ključno teritorijalno, fizičko i simbolično prisustvo u Briselu”, u izložbi pod nazivom Eurotopie. Kao i britanski paviljon, izložba će ponuditi prostor gde se gosti ohrabruju da razgovaraju o Evropi.
Povezani tekstovi:
Finalni radovi konkursa za projekat predstavljanja Republike Srbije na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018.
Konkurs: koncept i sadržaj crnogorske postavke na 16. Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018
Odabran rad koji će predstavljati Republiku Srbiju na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018
Konkurs: projekat predstavljanja Republike Srbije na Venecijanskom bijenalu arhitekture 2018. godine
Otvoren paviljon Srbije na Bijenalu arhitekture 2016 u Veneciji
Bijenale arhitekture u Veneciji 2016: Zlatni lav za životno delo – Paulo Mendez da Roša
Sedam ključnih tema Bijenala arhitekture 2016. u Veneciji
Alehandro Aravena – umetnički direktor Bijenala u Veneciji 2016