Projekat “Metahousing” na Londonskom festivalu arhitekture, u okviru Olimpijade kulture 2012. | Dizajn postavke: Jelena Brajković
Kulturni centar Beograda,
Galerija Artget, Trg republike 5/I
Petak, 15. mart 2019, 10.00 – 16.00 sati
Serijal Arhitektura u kontekstu
Seminar: ARHITEKTURA IZLOŽBI
Ciklus razgovora o arhitekturi u Kulturnom centru Beograda pokrenut je kao tematski ciklus sa namerom da se širokoj i stručnoj publici približe teme iz arhitekture. Promišljanje prostora kao deo procesa rada na stvaranju izložbe jedno je od polja delovanja u kome je nezaobilazna uloga arhitekata i dizajnera, kao bliskih saradnika kustosa i umetnika.
Namera svih izložbenih postavki je da publici ispričaju priču, da približe materiju kojom se bave, da budu komunikativne, ali da istovremeno svoj sadržaj predstave na visokom nivou i u skladu sa umetničkim i akademskim kriterijumima autora i očekivanja publike. Kako se to postiže? Koja su znanja i veštine neophodne da bi se koncept prikazao i komunicirao na najbolji mogući način? U velikoj meri za to su odgovorni stručnjaci koji u saradnji sa autorima koncepta dizajniraju i grade izložbene postavke.
U svetu se postavljaju izložbe koje svakim danom u tehnološkom smislu podižu granicu prezentacije, tehnologija je sve savršenija, a publika koja je zahvaljujući toj tehnologiji neprekidno na izvoru inovacija sve zahtevnija. Kakva nas budućnost čeka i kako će izgledati postavke u vremenu koje je pred nama?
Posle dužeg vremena i renoviranja u Beogradu su otvorena za publiku dva najznačajnija muzeja: Muzej savremene umetnosti i Narodni muzej. U istom periodu u Beogradu su se dogodile brojne izložbe iz oblasti vizuelnih umetnosti, nauke, istorije i arheologije. U toku je rekonstrukcija objekta Muzeja Jugoslavije i izrada projekta za rekonstrukciju Muzeja grada Beograda. Svake dve godine u Beogradu se održava najveća međunarodna izložba savremene umetnosti – Oktobarski salon. Verujemo da su iskustva dosadašnjih postavki, značajna i inspirativna za dalja promišljanja i planiranja onih koje su pred nama, te da je i tema uprostoravanja izložbenih sadržaja sve aktuelnija.
U okviru seminara predstaviće nam se dizajneri i arhitekate koji iza sebe imaju iskustvo postavki različitih izložbi. Nakon njihovih prezenatacija uslediće okrugli sto u koji će se uz njih uključiti kustosi i umetnici da iz svoje perspektive progovore o ovoj temi i sopstvenom stavu „za“ i „protiv“ dizajna postavke.
Seminar je besplatan i namenjen arhitektama, dizajnerima, kustosima, umetnicima, studentima istorije umetnosti, primenjene umetnosti i arhitekture i svima koje ova oblast interesuje.
PROGRAM
10.00 Registracija
10.30 Dobrodošlica i uvod
Danica Jovović Prodanović, Kulturni centar Beograda
10.40 Uvodno izlaganje
Milan Popadić, Filozofski fakultet ǀ Suptilna veština dočaravanja znanja
11.00 Bojana Đurović i Dragana Lacmanović ǀ Prepoznavanje
11.20 Irena i Igor Stepančić, Blueprint dizajn studio ǀ Dizajn izložbe nisu samo legenda i vitrina!
11.40 Jerun de Vris (Jeroen de Vries) ǀ Neuobičajene izložbene tehnike (izlaganje na engleskom)
12.00 Kafe pauza
12.20 Branko Pavić, Arhitektonski fakultet ǀ Izložbene postavke kao likovni izazov
12.40 Jelena Brajković, Arhitektonski fakultet ǀ Arhitektura izložbi – arhitektura medijacije i naracije
13.00 Marina Dokmanović ǀ Uprostoravanje priče
13.20 Ivan Mangov ǀ Protiv dosade u muzejima – primeri izlagačke prakse
13.40 Kafe pauza
14.00 Okrugli sto ǀ Arhitektura izložbi
Učestvuju: Milan Popadić, Filozofski fakultet, Beograd; Gordana Grabež, Narodni muzej Beograd; Zoran Erić, Muzej savremene umetnosti, Beograd; Neda Knežević i Katarina Živanović, Muzej Jugoslavije; Miloš Spasić, Muzej grada Beograda; Ivana Pantović, Gradski muzej Vršac; Lidija Milašinović, Narodni muzej Kikinda; Svetlana Petrović i Zorana Đaković Minniti, Kulturni centar Beograda; Mia David, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad; Slavko Spasić, NK ICOM Srbija; Bojana Đurović i Dragana Lacmanović, Irena i Igor Stepančić, Branko Pavić, Jerun de Vris, Jelena Brajković, Marina Dokmanović, Ivan Mangov
Moderator: Danica Jovović Prodanović
Dobrodošli!
Povezani tekstovi:
Arhitektura u kontekstu 5: ”Slučaj Padina / Legalna izgradnja u nelegalnom okruženju / Arhitektura van konteksta” – Studio 3A
Predstavljanje edicije Arhitektura u kontekstu 1-3 u Kulturnom centru Beograda
Arhitektura u kontekstu: Dokumentovanje arhitekture u kontekstu – Relja Ivanić
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 4 – Mihailo Timotijević
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 3 – Dejan Todorović
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 3 – Miodrag Mirković i Slobodan Danko Selinkić
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 3 – Neo arhitekti
Razgovor: Arhitektura u kontekstu 3 – Aleksandar Spajić
Razgovor: Arhitektura u kontekstu 3 – dr Igor Marić
Razgovor: Arhitektura u kontekstu 3 – re:a.c.t studio – Grozdana Šišović i Dejan Milanović