Nakon uspeha koji su postigla prethodna izdanja u 110 gradova sveta, u sredu 20. marta 2019. godine ponovo se održava Dan italijanskog dizajna, inicijativa koju promoviše Ministarstvo spoljnih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije u saradnji sa Ministarstvom kulture Republike Italije, Trijenaleom u Milanu, Italijanskom agencijom za spoljnu trgovinu ICE, Konfindustrijom, Salonom nameštaja u Milanu, Asocijacijom za industrijski dizajn, Fondacijom “Compasso d’Oro” i Federacijom “Federlegno Arredo” s ciljem da se obeleži izvanrednost italijanskog dizajna u svetu kao značajnog sektora italijanske kulture i privrede.
U ovu inicijativu uključeno je 100 “ambasadora” italijanskog dizajna koji u preko 100 gradova širom sveta polazeći od teme “Dizajn i grad budućnosti. Kvalitet života i nove granice stanovanja” ističu ulogu dizajna Made in Italy u poboljšanju kvaliteta života.
Matteo Fantoni iz Studija Fantoni u Milanu.
Predavanje:
Povodom trećeg izdanja Dana italijanskog dizajna, Ambasada Italije u Beogradu i Italijanski institut za kulturu u Beogradu predstavljaju predavanje arhitekte Matea Fantonija (Matteo Fantoni) iz Studija Fantoni u Milanu koje će se održati u sredu, 20. marta, u 19.00 časova u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu (ul. Skenderbegova 51).
Tom prilikom će ambasador italijanskog dizajna, Mateo Fantoni, sa profesorom dr Zoranom Đukanovićem sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu razmeniti iskustva i diskutovati o odnosu između dizajna i održivosti u ekonomskom, društvenom i ambijentalnom smislu.
U Muzeju nauke i tehnike biće predstavljena i izložba “Deset reči” koja obuhvata radove 30 dizajnera u usponu koji su ilustrovali deset reči italijanskog jezika vezanih za svet kulture i projektovanja. Izložba je rezultat projekta “Italianism” koji valorizuje vezu između italijanskog jezika i sveta projektanata, a čije poslednje izdanje je realizovano na temu “Dizajn reči. Reč dizajnerima”.
Italijanski dizajn karakteriše stalno obnavljanje tema i shema zahvaljujući kreativnosti autora i podsticajima klijenata. Inventivnost i originalnost u projektovanju, kvalitet upotrebljenih materijala, brižljiva izrada predmeta, proizvodni proces koji vodi računa o životnoj sredini, o onom ko izrađuje te proizvode kao i onom ko će ih koristiti, zatim vrlo visok nivo grafike pakovanja i reklame jesu one karakteristike koje su italijanski dizajn učinile čuvenim, prestižnim i prepoznatljivim u svetu.
Povezani tekstovi:
Dan italijanskog dizajna 2018 održan na Arhitektonskom fakultetu
Dan italijanskog dizajna u svetu: okrugli sto o savremenom dizajnu (01.03.2018.)
Simpozijum Fondacije Romualdo Del Bianko: “Nasleđe za planetu Zemlju 2018”, Firenca, Italija 03-04.03.2018.
Izložba: MALE UTOPIJE – Italijanska arhitektura trećeg milenijuma između istorije, istraživanja i inovacije
Stipendije italijanske vlade za strane državljane u školskoj 2017/18.
Dan italijanskog dizajna: okrugli sto o savremenom dizajnu (02. mart 2017.)
Ciklus italijanskih arheoloških filmova: Šetnja kroz italijansku kulturnu baštinu – Severna Italija
Sedam ključnih tema Bijenala arhitekture 2016. u Veneciji
Bijenale arhitekture u Veneciji 2016: Zlatni lav za životno delo – Paulo Mendez da Roša
Alehandro Aravena – umetnički direktor Bijenala u Veneciji 2016
Predavanje: o kulturi dizajniranog inženjerstva – prof. Hanif Kara