Studijska celina: STUDIO 02A
OASA-24071 Studio 02A – Održive urbane zajednice / Studio 06 i 07: interAKTIVNE zajednice
Nastavnici:
dr Marija Maruna, vanredni profesor
dr Danijela Milovanović Rodić, docent
Saradnici:
Jelena Radosavljević, asistent
dr Branislav Antonić, asistent
Aleksandra Milovanović, istraživač-pripravnik
O radionici
Na Arhitektonskom fakultetu je 12.04.2019. godine, u okviru predmeta Studio 02A – Održive urbane zajednice – Projekat 06 i Projekat 07 – interAKTIVNE zajednice, održana radionica “Razgovori o DOBROM MESTU” studenata II godine osnovnih akademskih studija sa grupom STEALTH.unlimited, koju čine Ana Džokić i Mark Nilen (Marc Neelen). Radionica je imala za cilj da studentima omogući proveru njihovih koncepata i prostorno-programskih rešenja kroz komunikaciju sa ekspertima. Ana Džokić i Mark Nilen su uključeni u studio kao gosti kritičari, tako da su u toku semestra održali prezentaciju o razvoju i rezultatima njihove prakse, razgovarali sa studentima o njihovim konceptima, a očekuje se da do kraja semestra svojim kritikama značajno doprinesu finalizaciji studentskih projekata.
Tematski okvir studija interAKTIVNE zajednice
Polazište tematskog okvira studija se zasniva na tezi da se odnosi među ljudima smatraju ključnim faktorom dobrobiti zajednice i pojedinca. Na žalost, izolacija i usamljenost predstavljaju rastući problem na globalnom i lokalnom nivou. Osnovna premisa, na kojoj se zasniva rad u studiju, je da način na koji dizajniramo i gradimo naše gradove može uticati na razvoj društvenih veza, te time i stvaranje aktivnih zajednica ljudi sposobnih da organizuju i realizuju akcije od zajedničkog interesa. Identifikacija i vezanost stanovnika za određenu sredinu u direktnoj su vezi sa kvalitetom i brojem različitih vrsta interakcija među stanovnicima, te se u studiju traga za načinima da se gradovi učine boljim mestima za život i povećanjem mogućnosti da se čovek poveže sa drugim ljudima.
Grupa STEALT.unlimited o radionici
“Naša razmena, u okviru projekta interAKTIVNE zajednice, počela je dugom otvorenom diskusijom o profesionalnom razvoju naše prakse, i tako dala studentima priliku da postave pitanja i iznesu dileme o bavljenju arhitekturom jednom kada završe fakultet. Drago nam je da smo tokom radionice imali priliku da vidimo čitav spektar senzibilnosti i pristupa intervenisanju u specifične karakteristike Donjeg Dorćola. Probali smo da našim komentarima potaknemo studente da razmišljaju i jasnije pozicioniraju sebe, kao buduće arhitekte, u procesima koji uključuju različite zajednice (od zanatlija, do beskućnika ili turista), ali i finansijskih tokova i institucija.”
Studenti o radionici
“Jedna od najvažnijih aktivnosti u toku semestra su presečne tačke u okviru kojih dobijamo kritike od nastavnika i saradnika. Međutim, to postaje još dragocenije kada nam u posetu, kao kritičari, dođu spoljni eksperti koji se prvi put upoznaju sa našim konceptima i rešenjima na kojima radimo, i mogu da daju objektivan sud o razvoju projekta. Kada je u pitanju poseta Ane i Marka, u njoj vidimo pozitivnu stranu posebno jer nam se izuzetno dopada širina njihovog praktičnog delovanja koje suštinski otvara vizuru i domete o arhitekturi kao disciplini. Činjenica da kombinuju iskustva i odavde i iz inostranstva donosi drugačiji pogled i korisne savete za unapređenje projekata, ali i načina razmišljanja i rada na svim budućim projektima.”
O praksi STEALTH.unlimited
Ana Džokić i Mark Nilen (Marc Neelen) (STEALTH.unlimited) rade na relaciji Beograd – Roterdam od 2000. godine. Kroz svoju internacionalnu, kustosko-istraživačku praksu već 20 godina se bave složenošću i kontradiktornošću urbanog razvoja gradova. Ko-inicijatori su platforme “Ko gradi grad” u Beogradu (2010) i “City in the Making” (2012) u Roterdamu. 2018. godine izdali su knjigu Upscaling, Training Commoning (Ukrupnjavanje, uvežbavanje i stvaranje zajedničkog) koja je nagrađena na ovogodišnjem beogradskom Salonu arhitekture. Višestruki su dobitnici nagrada ULUPUDS-a, beogradskog Salona arhitekture, i nagrade Ranko Radović. Ana je 2017. godine doktorirala na Kraljevskom umetničkom institutu u Stokholmu. Od 2012. do 2017. Marc je bio gostujući profesor na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Šefildu.
Povezani tekstovi:
Stanovnici sela i studentsko-nastavnički tim uređuju enterijer sale Doma kulture u MZ Dojkinci
Studijski boravak u zaštićenom prirodnom dobru Parku prirode Stara planina
Studenti druge godine MASA u poseti Vlasini: „Kreiranje i oblikovanje u prirodnom okruženju – predeo posebnih prirodnih odlika“
Studenti prve godine MASA u poseti Obedskoj bari: susret prirode i istorije kao projektni kontekst
Studentska radionica: Lokalizacija ciljeva održivog razvoja – Slučaj Donji Dorćol
Veb izložba: Re_akcija na izbegličku krizu: Studenti Arhitektonskog fakulteta za izbeglice
Radionica sa ekspertima u okviru izrade master projekata na studijskom programu Integralni urbanizam – 2016/17
Održane izložba i prezentacija završnih radova studenata Master akademskih studija Integralni urbanizam u Pančevu
Publikacija: Instrumenti upravljanja integralnim urbanim razvojem na primeru grada Pančeva: katalog izložbe završnih radova generacije studenata 2014/2015