Петак 13. децембар 2019. у 18.00 сати, Галерија Артгет, Трг републике 5/1
Разговор са архитектом Васом Перовићем имаће за тему Београд, Амстердам и Љубљану, градове у којима се школовао, у којима је живео, који су га обликовали својим контекстом и својом архитектуром. Разговор о учењу и разумевању архитектуре у различитим срединама, о раду у тандему, о пројектима, оним великим и оним малим, о инвеститорима и корисницима, о сакралном и профаном, о детаљима и грађењу…
Модераторка: Снежана Ристић
Васа Перовић (1965), je дипломирао на Архитектонском факултету Универзитета у Београду, a мастер студије je завршио на Институту Берлаге у Амстердаму. 1997 заједно са Матијом Бевком оснива студио бевк перовић архитекти у Љубљани. Током своје двадесетогодишње праксе Студио је добитник низа најпрестижнијих нагарада за архитектуру: Европска награда за савремену архитектуру Мис ван дер Рое за младе архитекте, Кунстпрајс награда, Берлин, Награда Пиранези, Плечникова награда за најбољи изведени објекат и Прешернова награда за највиши допринос култури у Словенији. Студио је такође добитник низа награда на конкурсима. Међу последњима освојеним конкурсима су: Реконструкција Словеначког народног позоришта у Љубљани, Нова галерије и казамати у Винер Нојштату и Нордбанхоф стамбене куле у Бечу. Пројектовали су и извели низ објеката различитих намена: колективно и индивидулано становање, објекти виског образовања и студентског стандарда, музејски и сакрални објекти, позоришта…
Излага ли су на бројним изложбама, међу последњим: Кунстферајн, Биелефел, Галерија Фрагнер, Праг, Сала Ла Кова, Ђирона.
Поред пројектанстског рада оба партнера предају на архитектонским факултетима и институтима. Од 2010, Васа Перовић предаје на Архитеконском факултету, Универзитета у Љубљани. Као гостујући професор предавао је на Факултету примењених уметности у Бохуму, Универзитету Навара и Техничком универзитету у Бечу.
Рад студија БЕВК ПЕРОВИЋ АРХИТЕКТИ карактерише стално проучавање пројектантских програма и могућности њихове реинтерпретације у савременој архитектонској пракси.
У намери да се разуме њихов рад, морамо проучити њихов “посвећени избор” да прате услове у којима објекат настаје, а који се крећу од политичких и друштвених, услова окружења и материјала. Њихова једноставна, а ипак комплексна архитектонска решења теже да одговоре на те услове превазилазећи голу функцију.
Галерије Културног центра Београда су отворене сваког дана од 12:00 до 20:00, сем недељом и државним празницима.
Програм галерија подржавају Град Београд — Секретаријат за културу и Министарство културе и информисања Републике Србије.
Улаз је слободан, добро дошли!
Повезани текстови:
Архитектура у контексту 5: Архитектура између емоција, очекивања и интереса
Семинар АРХИТЕКТУРА ИЗЛОЖБИ у Културном центру Београда – 15.03.2019.
Архитектура у контексту 5: ”Случај Падина / Легална изградња у нелегалном окружењу / Архитектура ван контекста” – Студио 3А
Представљање едиције Архитектура у контексту 1-3 у Културном центру Београда
Архитектура у контексту: Документовање архитектуре у контексту – Реља Иванић
Циклус предавања: Архитектура у контексту 4 – Михаило Тимотијевић
Циклус предавања: Архитектура у контексту 3 – Дејан Тодоровић
Циклус предавања: Архитектура у контексту 3 – Миодраг Мирковић и Слободан Данко Селинкић
Циклус предавања: Архитектура у контексту 3 – Нео архитекти
Разговор: Архитектура у контексту 3 – Александар Спајић
Разговор: Архитектура у контексту 3 – др Игор Марић
Разговор: Архитектура у контексту 3 – re:a.c.t студио – Гроздана Шишовић и Дејан Милановић