Petak 13. decembar 2019. u 18.00 sati, Galerija Artget, Trg republike 5/1
Razgovor sa arhitektom Vasom Perovićem imaće za temu Beograd, Amsterdam i Ljubljanu, gradove u kojima se školovao, u kojima je živeo, koji su ga oblikovali svojim kontekstom i svojom arhitekturom. Razgovor o učenju i razumevanju arhitekture u različitim sredinama, o radu u tandemu, o projektima, onim velikim i onim malim, o investitorima i korisnicima, o sakralnom i profanom, o detaljima i građenju…
Moderatorka: Snežana Ristić
Vasa Perović (1965), je diplomirao na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a master studije je završio na Institutu Berlage u Amsterdamu. 1997 zajedno sa Matijom Bevkom osniva studio bevk perović arhitekti u Ljubljani. Tokom svoje dvadesetogodišnje prakse Studio je dobitnik niza najprestižnijih nagarada za arhitekturu: Evropska nagrada za savremenu arhitekturu Mis van der Roe za mlade arhitekte, Kunstprajs nagrada, Berlin, Nagrada Piranezi, Plečnikova nagrada za najbolji izvedeni objekat i Prešernova nagrada za najviši doprinos kulturi u Sloveniji. Studio je takođe dobitnik niza nagrada na konkursima. Među poslednjima osvojenim konkursima su: Rekonstrukcija Slovenačkog narodnog pozorišta u Ljubljani, Nova galerije i kazamati u Viner Nojštatu i Nordbanhof stambene kule u Beču. Projektovali su i izveli niz objekata različitih namena: kolektivno i individulano stanovanje, objekti viskog obrazovanja i studentskog standarda, muzejski i sakralni objekti, pozorišta…
Izlaga li su na brojnim izložbama, među poslednjim: Kunstferajn, Bielefel, Galerija Fragner, Prag, Sala La Kova, Đirona.
Pored projektanstskog rada oba partnera predaju na arhitektonskim fakultetima i institutima. Od 2010, Vasa Perović predaje na Arhitekonskom fakultetu, Univerziteta u Ljubljani. Kao gostujući profesor predavao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Bohumu, Univerzitetu Navara i Tehničkom univerzitetu u Beču.
Rad studija BEVK PEROVIĆ ARHITEKTI karakteriše stalno proučavanje projektantskih programa i mogućnosti njihove reinterpretacije u savremenoj arhitektonskoj praksi.
U nameri da se razume njihov rad, moramo proučiti njihov “posvećeni izbor” da prate uslove u kojima objekat nastaje, a koji se kreću od političkih i društvenih, uslova okruženja i materijala. Njihova jednostavna, a ipak kompleksna arhitektonska rešenja teže da odgovore na te uslove prevazilazeći golu funkciju.
Galerije Kulturnog centra Beograda su otvorene svakog dana od 12:00 do 20:00, sem nedeljom i državnim praznicima.
Program galerija podržavaju Grad Beograd — Sekretarijat za kulturu i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
Ulaz je slobodan, dobro došli!
Povezani tekstovi:
Arhitektura u kontekstu 5: Arhitektura između emocija, očekivanja i interesa
Seminar ARHITEKTURA IZLOŽBI u Kulturnom centru Beograda – 15.03.2019.
Arhitektura u kontekstu 5: ”Slučaj Padina / Legalna izgradnja u nelegalnom okruženju / Arhitektura van konteksta” – Studio 3A
Predstavljanje edicije Arhitektura u kontekstu 1-3 u Kulturnom centru Beograda
Arhitektura u kontekstu: Dokumentovanje arhitekture u kontekstu – Relja Ivanić
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 4 – Mihailo Timotijević
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 3 – Dejan Todorović
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 3 – Miodrag Mirković i Slobodan Danko Selinkić
Ciklus predavanja: Arhitektura u kontekstu 3 – Neo arhitekti
Razgovor: Arhitektura u kontekstu 3 – Aleksandar Spajić
Razgovor: Arhitektura u kontekstu 3 – dr Igor Marić
Razgovor: Arhitektura u kontekstu 3 – re:a.c.t studio – Grozdana Šišović i Dejan Milanović