Poziv za učešće studenata AF na hakatonu i radionici „REANIMATE THE DINOSAUR“ – 24h Urban Design Hackathon + Spring School in Weimar and Berlin / Rok za prijavu: 24. oktobar 2021.godine do 23.59h/
19-21 Nov 2021 ONLINE
10-18 March 2022 ON SITE
The Urban Design Hackathon je 24-časovna radionica za internacionalne studente koju već treći put organizuje Bauhaus University Weimar (D) u saradnji sa univerzitetima iz Evrope i predstavlja deo “International Virtual Academic Collaboration” (IVAC) program of the German Academic Exchange Service (DAAD). Ove godine, njihovi međunarodni partneri na radionici su: Polytechnic University of Catalonia (ES) i University of Porto (P) kao i Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet. Na radionici učestvuje 20 studenata, 5 sa svakog univerziteta.
Osnovna tema hakatona/ radionice je „Reanimacija dinosaurusa“ a od studenata se očekuje da u okviru mešovitih internacionalnih timova razvijaju scenarije budućeg razvoja napuštenih struktura u urbanoj sredini, kroz novi format kombinovanog učenja (blended learning) i međunarodnu saradnju. „Dinosaurus“ koji se na ovoj radionici „reanimira“ je „Internationales Congress Centrum“ (ICC) Berlin“, jedan od najvećih kongresnih centara u svetu, kome su Berlinci dali nadimak „svemirski brod“.
Ovogodišnja radionica je podeljena u dve faze:
- Prvi deo je on-lajn digitalni hakaton i realizuje se od 19 – Novembra 2021.
- Drugi deo radionice se realizuje uživo u Vajmaru i Berlinu u periodu od 10 – 19.03.2022.
Informacije konceptu radionice i ovogodišnjoj temi i lokaciji možete pogledati na sledećim linkovima:
https://www.uni-weimar.de/projekte/urbandesignhackathon/
Informacije o prethodnim hakatonima možete pogledati na sledećim linkovima:
https://www.uni-weimar.de/projekte/urbandesignhackathon/202001-2/
https://www.instagram.com/urbandesignhackathon/
Ko može da učestvuje?
Uslov za učešće na međunarodnom hakatonu je dobro znanje engleskog jezika.
Na učešće u hakatonu mogu da konkurišu studenti:
- 3. godine OASA programa
- 3, 4. i 5. godine IASA programa
- 1. i 2. godine MASA programa
Tema i lokacija 24h Urban Design Hackathon + Spring School _Weimar and Berlin
Treće izdanje Hakatona urbanog dizajna usmereno je na reanimiranje svetski poznatog dinosaurusa: „Internationales Congress Centrum“ (ICC) Berlin“ . Dizajnirali su ga berlinski arhitekti Ralf Šuler (Ralf Schüler) i Ursulina Šuler –Vite (Ursulina Schüler-Witte). Kongresni centar je otvoren 1979. godine. Zgrada je duga 313 metara i smatra se jednim od najvećih kongresnih centara u svetu i predstavlja reper je posleratne nemačke arhitekture i najskuplju zgradu u zapadnom Berlinu. Tokom devedesetih, centar je postao je traženo i prestižno mesto održavanja konferencija, poput sastanka Svetske banke 1988. godine i prve Konferencije o promeni klime Ujedinjenih nacija 1995.
Visoki troškovi rada i renoviranja postali su pretnja za budućnost“ ICC“-a, i aprila 2014. godine kompleks je zatvoren radi obnove i uklanjanja azbestnih obloga. U međuvremenu su razvijani predlozi su novo i privremeno korišćenje centra, ali još uvek ne postoji jasan arhitektonski i finansijski koncepta njegove upotrebe. Kongresni centar je i u 2021.godini zatvoren, a 2019. je proglašen za kulturno nasleđe.
Smešten je u berlinskoj četvrti Charlottenburg-Wilmersdorf i nalazi se na ostrvu između autoputeva i mostova. Direktno je povezan sa železničkom stanicom Berlin „Messe Nord/ICC“, koja je deo „Ringbahn“železničke pruga koja kruži oko gradskog područja Berlina. Zbog svoje izrazite visokotehnološke arhitekture, „ICC“ je bio lokacija za snimanje nekoliko distopijskih filmova, a Berlinci ga zovu „Svemirski brod“ i „Bojni brod Šarlotenburg”.
U kontekstu potrebe za značajnom urbanom transformacijom, vreme je da „otvorimo“ ovaj introvertni , ka automobilima fokusiran, svemirski brod. Značajna oblast i fokus procesa projektovanja je višespratno parkiralište na južnom kraju zgrade. Tu leži potencijal za intervenciju i prilika da se oživi jedna od najvećih i najčudnijih građevina Berlina.
Prijave
Prijavljivanje se vrši putem e-maila. Na e-mail HackathonDinosaur3@arh.bg.ac.rs je kao prijavu potrebno poslati:
- Kratki video (40 sekundi) na ENGLESKOM JEZIKU u kome se predstavljate i koji treba da sadrži sledeće informacije:
- Ime
- Univerzitet i fakultet
- Rodni grad
- Grad u kome sad živite/ Gde bi ste želeli da živite?
- Zašto želite da učestvujete u hakatonu
Primere video prezentacije možete videti na sledećem linku:
https://www.uni-weimar.de/projekte/urbandesignhackathon/
- Jedan rad sa Studio projekta – 1 fajl ( pdf ili jpeg) koji treba nasloviti:pdf ili ime_prezime.jpeg
Rok za prijavljivanje je nedelja, 24. oktobra 2021.godine do 23.59h. Po zatvaranju prijava, svi učesnici će putem mejla biti obavešteni o narednim koracima.
Više informacija:
FLAJER