STUDIJSKI PROGRAM:

OAS Arhitektura (OASA) i IAS Arhitektura (IASA)

prva godina, 1 i 2. semestar

NASTAVNIK:

dr Snežana Vesnić, docent

Izložba prikazuje rezultate radionica Izrade maketa u okviru predmeta Arhitektonsko projektovanje i Prostor i oblik tokom školske 2020/2021. godine. Radionice su oformljene kao prateći kurs praktičnoj nastavi na predmetima, u uslovima izmenjenog režima rada tokom pandemije virusa korona. Radionice su bile tematski strukturirane tako da prate tok projektovanja na vežbama u studiju, ispitujući fenomenologiju arhitektonskog objekta. Izrada maketa odvijala se u kombinaciji grupnog i individualnog rada, pri čemu je za svaku tematsku jedinicu unapred bilo definisano uputstvo za pravljenje maketa (potreban materijal, načini i tehnike izrade).

Osnovni cilj ovako zamišljenog kursa bio da se kroz sticanje i unapređenje veština izrade maketa studentima otvori širok istraživački korpus na samom početku studija, kao i da se studenti osposobe da koriste maketu kao savremeni alat za izradu projekta arhitekture. Pristup je baziran na direktnom susretu studenta sa proizvodnjom arhitektonskih elemenata i struktura koji su predmet rada na projektu, što bi u sledećoj instanci mogao biti njihov projektovani objekt.

Tlo

Arhitektonsko projektovanje – održane su dve radionice sa temama „TLO“ I „VAZDUH“. Tematske jedinice sa ciljem ispitivanja lokacije i interpretacije zadatog konteksta (projektovanje kuće na Ušću) kroz maketu tla, kao i artikulacije ideje o privremenosti projektovanog objekta kroz maketu strukture. Treća po redu radionica sa temom anvelope („VODA“) nije održana usled pogoršanja epidemiološke situacije.

Vazduh

Prostor i oblik – održane su četiri radionice. Prve tri su bile tematski vezane za izradu projekta botaničke bašte na Kosančićevom vencu: „ANATOMIJA MODELA“, „ANVELOPA MODELA“ i „KONSTRUISANJE MODELA“, dok se tema četvrte radionice „MODEL I PEJZAŽ“ odnosila na završni projekat izložbenog paviljona u Novom Beogradu.

Anatomija modela

Saradnici u nastavi: ass. dr Maja Dragišić, ass. arh. Dalia Dukanac, ass. arh. dr Ana Zorić, ass. arh. Nemanja Kordić, ass. arh. Ivana Lovrinčević, ass. arh. Nikola Milanović, ass. dr Mila Mojsilović, ass. arh. Miloš Kostić, ass. arh. Sonja Dedić, ass. arh. Miloš Stojković, ass. arh. Dejan Todorović, ass. arh. Petar Cigić, ass. arh. Jelena Ilić, ass. arh. Snežana Zlatković, ass. dr Dušan Stojanović, ass. arh. Vanja Spasenović

Study Programme:

Undergraduate academic studies Architecture (B.Arch)

1st Study Year, 1st and 2nd Semester

Teacher:

Dr. Snežana Vesnić, assistant professor

The Exhibition shows results of the workshop called Model Making, which was organized within the courses Architectural Design and Space and Shape during the academic year 2020/2021. The workshops were established as an accompanying course to the practical classes, which were restricted in response to the Covid-19 Pandemic. The workshops were thematically structured in a way to follow the design process in studio classes, exploring the phenomenology of an architectural object. The model making process was organized in combination of both group and individual work, where all the necessary instructions were determined beforehand for each thematic unit (required material, making techniques and methods).

Anvelopa modela

The main goal of the course was to introduce students to a wide research corpus at the very beginning of the studies by gaining or expanding model making skills, as well as to teach them to use models as a contemporary architectural design tool. The approach was based upon students’ direct encounter with the production of architectural elements and structures related to their studio projects, with a possibility to implement the created workshop material there.

Architectural Design – two workshops organized with the themes of “Ground” and “Air” (thematic units with the aim to analyze and interpret the given context through the ground model, and articulate the idea of temporariness through the structure model). The third workshop planned, the theme of which was “Water” (envelope), was canceled due to the epidemic situation.

Konstruisanje modela

Space and Shape – four workshops organized with the following themes: “Model Anatomy”, “Model Envelope”, “Model Construction” and “Model and Landscape”. The first three themes listed referred to the botanical garden project and the last theme was conceived as an introduction to the exhibition pavilion project.

Model i pejzaž

Teaching assistants: ass. Dr. Maja Dragišić, ass. arch. Dalia Dukanac, ass. arch. Dr. Ana Zorić, ass. arch. Nemanja Kordić, ass. arch. Ivana Lovrinčević, ass. arch. Nikola Milanović, ass. Dr. Mila Mojsilović, ass. arch. Miloš Kostić, ass. arch. Sonja Dedić, ass. arch. Miloš Stojković, ass. arch. Dejan Todorović, ass. arch. Petar Cigić, ass. arch. Jelena Ilić, ass. arch. Snežana Zlatković, ass. Dr. Dušan Stojanović, ass. arch. Vanja Spasenović