Локалитет ЦАРСКА ПАЛАТА, фото: Дејан Тодоровић
Мастер академске студије Унутрашња архитектура – I година
Изборни предмет 2 – професионални контекст: СТРАТЕГИЈА ДИЗАЈНА
У оквиру наставе у зимском семестру школске 2021/22 године на I години Мастер академских студија Унутрашња архитектура Архитектонског факултета Универзитета у Београду, на изборном предмету Стратегија дизајна (руководилац: доц. др Милена Кордић, асистент Дејан Тодоровић), у четвртак 21. октобра реализовано је једнодневно студијско путовање са посетом археолошким локалитетима античког града Сирмијума, Археолошког музеја и Музеја Срема у данашњој Сремској Митровици.
Локалитет ЦАРСКА ПАЛАТА, фото: Дејан Тодоровић
Локалитет ЦАРСКА ПАЛАТА, фото: Дејан Тодоровић
Обилазак Сремске Митровице организовао је Бојан Поповић из Археолошког института, који је студенте провео кроз најзначајније локалитете и омогућио им специјализована стручна вођења. Студенти су посетили локалитет Царска палата, Музеј Срема са локалитетом 85, локалитет 31, лапидаријум Музеја Срема (Кућа породице Бајић), локалитет Црква св. Димитрија као и Житни трг, суочивши се на тај начин са значајем, вредностима и потенцијалима археолошког наслеђа Сирмијума. Студенти су имали прилику да из прве руке чују проблеме и добију улазне параметре за рад на задатку.
МУЗЕЈ СРЕМА и локалитет 85, фото: Дејан Тодоровић
МУЗЕЈ СРЕМА, фото: Дејан Тодоровић
Локалитет 31, фото: Дејан Тодоровић
Актуелан проблем Археолошког института као и града Сремске Митровице је недостатак стратегије за приближавање публици овако важних потенцијала који остају незапажен чак и уз редовне активности туристичке организације. Са друге стране, студенти се упознају са процесом и уче да одговоре на изазове рада у конкретном простору, на конкретном задатку, повезујући се директно са стручњацима и представницима институција релевантним за рад на решавању овог проблема.
МУЗЕЈ СРЕМА – Лапидаријум, фото: Дејан Тодоровић
МУЗЕЈ СРЕМА – Лапидаријум, фото: Дејан Тодоровић
Настава на предмету обухвата стицање знања и развијање логике о проширеном пољу пројектовања ентеријера, који су у овом случају контекстуализовани на примеру стратешког промишљања и дизајнирања интервенција или догађаја у отвореном јавном простору, са циљем истицање и промовисање значаја археолошких налаза из периода антике.