UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr

Vizual-poziv-02-1920x960

ATS vas poziva da dostavite idejno rešenje znaka (logotipa) ATS-a.

Znak (logotip) čine likovni elementi i slova, povezani u jedinstvenu celinu pomoću koje se ostvaruje prepoznatljivost i originalnost vizuelnog identiteta Akreditacionog tela Srbije

 

Uslovi konkursa:

Idejno rešenje znaka (logoa)  treba da:

  1. Pored jedinstvenog likovnog rešenja znaka za vizuelnu komunikaciju, sadrži i skraćenicu „ATS“
  2. Po mogućstvu, simbolizuje jedan ili više osnovnih ciljeva akreditacije u Republici Srbiji i prenošenje poruke o akreditaciji: prihvaćenost, usaglašenost, potvrda kvaliteta, poverenje u kompetetnost, pouzdano- ispitano-provereno, unapređivanje zaštite života, zdravlja i bezbednosti ljudi, životinja i biljaka, kao i zaštite životne sredine; poboljšavanje kvaliteta proizvoda, procesa i usluga, njihova tipizacija, kompatibilnost i zamenljivost; obezbeđivanje jedinstvene tehničke osnove; razvoj i unapređivanje proizvodnje i prometa proizvoda, izvođenja radova, odnosno vršenja usluga kroz razvoj međunarodno usklađenih standarda radi efikasnog korišćenja rada, materijala i energije; unapređivanje međunarodne trgovine, sprečavanjem ili otklanjanjem nepotrebnih tehničkih prepreka.
  3. Moderan dizajn, institucionalni izgled.

Idejno rešenje znaka (logoa) potrebno je dostaviti u boji i u crno-beloj varijanti, na ćiriličnom i latiničnom pismu, u vektorskom formatu (PDF), a opciono radi vizualizacije bitmap formatu (jpg., png. i sl.).

Učesnici konkursa dužni su da uz svoje radove prilože izjavu (u slobodnoj formi) kojom Akreditacionom telu Srbije prenose pravo na registrovanje i trajno korišćenje znaka u slučaju da njihovo idejno rešenje bude odabrano kao znak ATS-a.

Učesnici konkursa dužni su da uz svoje radove prilože kratko obrazloženje koje sadrži opis dostavljenog idejnog rešenja.

Osnovni principi kreiranja znaka:

Principi za stvaranje znaka kao njegovog osnovnog elementa su:

  • Originalnost – Znak ATS-a mora se isticati svojom originalnošću kako bi bilo moguće povezati i poistovetiti oba pojma i kako bi znak funkcionisao kao reprezent ATS-a. Za razliku od toga, iskopirani, već viđeni znak odaje sliku neprofesionalnosti i samim tim i nepoverenja.
  • Trajnost – Dobar znak mora da predstavlja ATS dugi niz godina, pa stoga i da poseduje kvalitet koji nije određen trenutnim trendovima (Oslanjanje na trend uslovljava prolaznost, a samim tim obezvređuje i samu organizaciju i narušava joj ugled).
  • Primenjenost – Znak mora biti primenljiv u različite svrhe – od memoranduma, vizit karti, faksa, novinskog oglasa pa sve do interneta i drugih elektronskih oblika.
  • Čitljivost – Pod ovim pojmom se podrazumeva da se može stvoriti jasna veza između znaka i ATS-a, on mora da oslikava njen duh i elementarne principe, ali i da izazove pozitivne emocije i dobre asocijacije na suptilan način, bez nepotrebne bukvalnosti u samom grafičkom izrazu.
  • Boja – Izbor boja znaka i pratećih elemenata mora biti pažljivo isplaniran i promišljen – pored toga što „deluju lepo”, boje mogu da daju i dublji smisao znaku, da ga psihološki potkrepe i vizuelno ojačaju. Radi toga posebna pažnja je posvećena sistematizaciji boja i njihovom delovanju na posmatrača. Kombinacija boja zastave Republike Srbije (boje sa trenutnog loga ATS-a)

Upotreba znaka:

Znak ATS-a upotrebljava se: na tabli sa natpisom naziva ATS-a; na sertifikatima TOU, srodnim dokumentima i drugim publikacijama koje objavljuje ATS u papirnom i elektronskom obliku; u zaglavlju štampanih dokumenata i dokumenata u elektronskom obliku; na obrascu službenog dopisa (memorandumu) i drugim obrascima koji se koriste u ATS-u; na kovertama i drutim omotima za otpravljanje službenih pošiljki; na fasciklama (mapama) i kesama za neposredno uručivanje publikacija i akata; na zastavi i stonoj zastavici ATS-a; u zaglavlju internet prezentacije ATS-a; na službenim vizit kartama zaposlenih; na predračunima i računima koje izdaje ATS, a može se upotrebljavati i na drugim predmetima i medijima.

Izbor i nagrada: 

Primljene radove će ocenjivati posebna komisija, a autora dostavljenog idejnog rešenja koje bude izabrano kao najbolje, ATS će nagraditi novčanom nagradom u iznosu od 80.000,00 dinara NETO. Iznos nagrade uključuje otkup autorskih prava.

Pravo učešća na konkursu imaju sva pravna i fizička lica koja dostave svoje radove najkasnije do 25.09.2023. godine, na sledeću adresu: ats.konkurs@ulus.rs.