reciDA-logo

Institut za standardizaciju Srbije (ISS) poziva zainteresovane mlade od 18 do 25 godina da od 5. do 18. juna 2024. godine učestvuju u nagradnom konkursu za izradu video-klipova o značaju korišćenja standarda.

Ove godine ISS organizuje takmičenje za najbolji video!
Da bi učestvovao, potrebno je da zamisliš kako bi svet funkcionisao bez standarda. Na primer, razmena robe i usluga bila bi mnogo teža zbog problema u vezi sa bezbednošću i kvalitetom, cene bi bile više jer bi konkurencija bila ograničena, a međunarodna komunikacija i saradnja bi bile vrlo teške. Svakodnevni zadaci poput onlajn kupovine ili podizanja novca iz banke postali bi gotovo nemogući bez zajedničkog jezika koji nam omogućavaju standardi, a to obezbeđuje da proizvodi budu kompatibilni i dobro funkcionišu zajedno.

Osim tema kao što su društvena odgovornost, sistemi menadžmenta, pristupačnost, životna sredina, međunarodna trgovina, ocenjivanje usaglašenosti, proizvodi široke potrošnje i sl., autori takođe mogu da se pozabave temom u vezi sa 90 godina standardizacije na našim prostorima ili nekom drugom trenutno aktuelnom temom.

Izaberi samo jedan primer nečega što ne bi funkcionisalo ili što ne bismo mogli da uradimo ako ne bismo imali standarde. Angažuj svoje prijatelje, porodicu i kolege da ti pomognu i napravi kratak video. Podeli to sa nama i možda baš ti budeš naš pobednik – nagrada za prvo mesto je 200 evra u dinarskoj protivrednosti, drugoplasirani učesnik dobija nagradu u iznosu od  150 evra u dinarskoj protivrednosti, a trećeplasirani nagradu u iznosu od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti (prema srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan isplate).

Za ideje i inspiraciju pogledajte OVDE

Organizator konkursa: Institut za standardizaciju Srbije, Stevana Brakusa 2, Beograd

Uslovi konkursa:
Kako bi video-klip bio prihvaćen, potrebno je da bude u skladu sa sledećim pravilima takmičenja:

– učesnik mora da živi (ima mesto prebivališta) u Srbiji;
– da ima između 18 i 25 godina (da je punoletan, a gornja granica datuma rođenja 01.01.1999. godine);
– video-klip mora biti originalan;
– dužina video-klipa treba da bude od 30 do 90 sekundi;
– video-klip mora biti na srpskom jeziku;
– jedan učesnik može dostaviti više video-klipova;
– osim jedinstvene ideje za vizuelnu komunikaciju, sadrži i haštag #reciDAstandardima
– svi učesnici svoje idejno rešenje moraju da postave na YouTube i/ili Instagram i/ili TikTok uz obavezan haštag  #reciDAstandardima
– o objavljivanju videa učesnici obaveštavaju Institut (na mejl adresu
iss-edukacija@iss.rs )  i tom prilikom dostavljaju linkove ka postavljenom videu, kao i dozvolu da ga Institut preuzme
svi video-klipovi dostavljaju se najkasnije do 18. juna 2024. do 23:59 časova na sledeću adresu: iss-edukacija@iss.rs, s tim što se „lajkovanjeˮ videa nastavlja do 20. juna 23:59 časova.

Prilikom dostavljanja radova, učesnici popunjavaju PRIJAVU ZA KONKURS u okviru koje ostavljaju svoje podatke:
– Ime i prezime, datum rođenja, zanimanje, imejl adresa i kontakt telefon, dozvola da Institut preuzme video.

Video-klipovi koji nisu u skladu sa navedenim pravilima neće biti kvalifikovani za nagradu, a prijave će biti rangirane na osnovu sledećih kriterijuma:
– relevantnost (da li je na snimku zaista prikazan primer nečega što ne bi funkcionisalo bez standarda);
– razumevanje uticaja standarda na naš svakodnevni život;
– kreativnost i originalnost (imaćete veću šansu za pobedu ukoliko pronađete originalan primer koji se izdvaja od ostalih);
– potpunost i tačnost informacija u video-zapisu;
– kvalitet video-zapisa (nemojte bežati od smisla za humor jer mi volimo da se smejemo, ali kvalitet je ključan!).
Prijavljivanjem na konkurs učesnici Institutu prenose pravo na registrovanje i trajno korišćenje video-materijala u slučaju da njihovo idejno rešenje bude prihvaćeno.

Izbor i nagrada:

Po završetku perioda za dostavljanje video-klipova, stručni žiri Instituta će u roku od sedam dana odabrati deset najboljih videa koji ulaze u uži izbor, a dalje rangiranje vršiće se prema broju „lajkova“.

Institut nagrađuje tri video-klipa sa najvećim brojem glasova („lajkova“), a svi učesnici čiji su video-klipovi ušli u uži izbor za nagradu (deset najboljih) od Instituta će dobiti potvrdu o učešću na konkursu.

Pobednici konkursa biće kontaktirani putem imejla u danima nakon konkursa.

Pobednički video-klipovi biće naknadno objavljeni na sajtu i društvenim mrežama Instituta.

Dodela nagrada realizovaće se u oktobru, na Svečanoj akademiji koju Institut organizuje povodom svog jubileja.

Primljene radove će ocenjivati stručni žiri Instituta, koji čine naučna komunikatorka dr Tijana Prodanović i tročlani tim zaposlenih u Institutu.

Kontakt: Odeljenje za prodaju, marketing i edukaciju, tel.: 011/3409-340, mejl: iss-edukacija@iss.rs