УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
АРХИТЕКТОНСКИ
ФАКУЛТЕТ
БУЛЕВАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА 73/II, 11120 БЕОГРАД
  • en
  • sr

Пријемни и Упис 2024: Докторске академске студије Архитектура – ИНФОРМАТОР

AF - prijemni ispit 2024 - baner - DAS

Архитектонски факултет у Београду уписује у прву годину докторских студија 25 студента, 3 студента финансирана из буџета и 22 студената коja плаћају школарину.

Студенти страни држављани се уписују у оквиру броја предвиђеног за упис студената у прву годину докторских студија архитектуре (у оквиру квоте од 22 студената).

На прву годину докторских студија може конкурисати лице која има претходно:

1. завршене мастер академске студије, односно интегрисане студије са најмање 300 ЕСПБ бодова, односно завршене најмање четворогодишње студије по прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању („Сл.гласник РС”, бр. 76/05, 100/07– аутентично тумачење, 97/08, 44/10, 93/12, 89/13, 99/14, 45/15 – аутентично тумачење, 68/15 и 87/16), и општом просечном оценом од најмање 8. Такође могу конкурисати и лица која имају општу просечну оцену мању од 8, уколико имају остварене научне радове (минимум један научни рад) објављене у часописима са листе ресорног министарства пре уписа на докторске студије, а у складу са општим актима Факултета, односно Универзитета. Бодовање научних остварења ближе је дефинисано у делу „Пријемни испит са елементима за рангирање кандидата“ који је саставни део овог Информатора.

2. завршене мастер академске студије, односно интегрисане студије у области Архитектура или у другој сродној области образовања у оквиру образовно‐научног поља Техничко‐ технолошких наука или Друштвено‐хуманистичких наука или образовно‐уметничког поља Уметности дефинисаних Правилником о научним, уметничким, односно стручним областима у оквиру образовно‐научних, односно образовно‐уметничких поља и остварило најмање 300 ЕСПБ. Под сродним областима образовања, подразумевају се научне, односно стручне области које представљају саставни део савременог интердисциплинарног приступа професији Архитектуре и Урбанизма. Одлука о степену сродности доноси се појединачно на основу пријаве кандидата.

На докторске студије може се уписати лице које зна један светски језик.

Сви пријављени кандидати полажу пријемни испит за проверу склоности за научни, односно уметнички истраживачки рад у области архитектуре и урбанизма.

Рангирање кандидата одређује се на следећи начин:
– остварени успех на претходним студијским програмима – до 20 поена,
– писмо о опредељењу за области научног и уметничког интересовања за будући истраживачки рад и биографија – до 40 поена, и
– пријемни испит који се састоји од теста и интервјуа – до 40 поена.

Пријемни испит је класификационог карактера и састоји се из два дела:
а) теста и
б) интервјуа.

Накнада за полагање пријемног испита износи 15.000,00 дин.

Годишња школарина за студенте прве године докторских академских студија који плаћају школарину утврђена је у износу од 300.000,00 динара.

Годишња школарина за стране студенте који похађају наставу на српском језику износи 3.900 евра.

ПРОЦЕДУРА ПРИЈАВЉИВАЊА КАНДИДАТА ЗА ПОЛАГАЊЕ ПРИЈЕМНОГ ИСПИТА СА ТЕРМИНСКИМ ПЛАНОМ

НАПОМЕНА:
Архитектонски факултет у Београду задржава право да измени термински план уписа. Све евентуалне промене ће благовремено бити објављене на интернет страници факултета www.arh.bg.ac.rs

Пријављивање кандидата обавиће се на Архитектонском факултету у Београду, Булевар краља Александра бр.73, други спрат, соба 204, дана 16. и 17. септембра 2024. године од 10‐16 часова.

Листа кандидата пријављених на конкурс, са личним подацима и подацима о успеху са претходних студијских програма, биће истакнута на веб сајту Факултета, дана 17. септембра 2024. године, у 17 часова.

Кандидати, чији су лични подаци и подаци о успеху са претходних студијских програма евентуално погрешно унети у листу пријављених кандидата, могу да поднесу приговор Комисији за спровођење пријемног испита, дана 18. септембра 2024. године, у 9 часова, у соби 204 Факултета.

Пријемни испит одржаће се дана 18. и 19. септембра 2024. године, у просторијама Архитектонског факултета у Београду, према следећем распореду:

–  Тест ‐ 18. септембра 2024. године од 10‐12 часова;
–  Интервју ‐ 19. септембра 2024. године од 10‐17 часова.

Распоред кандидата по салама за тест и интервју биће објављен на сајту Факултета дана 18. септембра 2024. године, у 9,00 часова.

Прелиминарна ранг листа биће истакнута дана 20. септембра 2024. године, на веб сајту Факултета.

Евентуалне жалбе на прелиминарну ранг листу подносе се Комисији за спровођење пријемног испита у писаном облику, искључиво лично, дана 20. септембра 2024. године, до 16 часова, у соби 204 Факултета.

Решење Комисије по жалбама кандидата биће објављено дана 23. септембра 2024. године, у 12,00 часова, на веб сајту Факултета.

Жалбе на Решење Комисије подносе се Декану Факултета, у писаном облику, искључиво лично, дана 23. септембра 2024. године, до 16 часова, у соби 204 Факултета.

Коначна одлука Декана Факултета по жалбама биће достављена Кандидатима и Комисији 24. септембра 2024. године, у 12,00 часова, у соби 204 Факултета.

Коначна ранг листа биће објављена дана 24. септембра 2024. године, у 14,00 часова на веб сајту Факултета.

Упис кандидата обавиће се дана 25. и 26. септембра 2024. године, од 12‐15 часова, у соби 204 Факултета.

Право на упис стичу кандидати на основу утврђене Коначне ранг листе, а у складу са прописаном уписном квотом. Уколико се кандидати који су стекли право на упис не упишу у предвиђеном року, Факултет ће уместо њих уписати одговарајући број кандидата према редоследу на Коначној ранг листи.

НАЧИН ПРИЈАВЉИВАЊА

Кандидати, приликом пријаве на конкурс предају:

–  фотокопије уверења о положеним испитима и диплома о завршеним студијским програмима основних и дипломских студија или стеченом академском степену магистра наука (подносе се на увид оригинална документа),
–  фотокопију држављанства и извода из матичне књиге рођених
–  доказ о познавању једног светског језика,
–  писмо о опредељењу за области научног и уметничког интересовања за будући истраживачки рад,
–  биографију,
–  доказе који се односе на остварене научне радове (фотокопије објављених радова, односно потврду часописа са DOI бројем);
–  доказ о уплати накнаде за полагање пријемног испита која износи 15.000,00 динара, а коју кандидат уплаћује на жиро рачун Архитектонског факултета број: 840 ‐ 1436666 ‐ 34, позив на број 88‐590019 са сврхом дознаке: накнада за пријемни испит за докторске студије.

– Кандидати ‐ страни држављани, приликом пријављивања на конкурс, подносе, поред прописане документације и нострификовану диплому о завршеним студијама или стеченом академском степену магистра наука или копију потврде о предаји документације за нострификацију и копију пасоша.

ПРИЈЕМНИ ИСПИТ СА ЕЛЕМЕНТИМА ЗА РАНГИРАЊЕ КАНДИДАТА

Кандидати који конкуришу за упис у прву годину докторских студија полажу пријемни испит за проверу склоности за научни, односно уметнички истраживачки рад у области архитектуре и урбанизма.

Пријемни испит има класификациони карактер. Максимум бодова који се осваја је 100 поена.
Поени за рангирање кандидата се стичу на следећи начин:

Резултати кандидата на претходним студијским програмима вреднују се до максимум 20 поена. (2 x ОПО, при чему је 2 корективни фактор који омогућава да поени остварени по основу успеха износе до 20 поена; ОПО се рачуна у складу са Правилником Универзитета).

За кандидате који су претходно завршили основне академске и мастер академске студије општа просечна оцена студирања (ОПО) израчунава се на основу просечне оцене студирања на основним академским студијама (ОцОС) кориговане коефицијентом времена студирања (Бос) који представља фактор умањења за сваку додатну годину студирања и просечне оцене студирања на мастер академским студијама (ОцМС) кориговане коефицијентом времена студирања (Бмс) који представља фактор умањења за сваку додатну годину студирања. Вредност коефицијената времена студирања (Бос и Бмс) се преполовљава за сваке додатне три године студирања, односно коефицијенти износе редом 0,83 ‐ за једну додатну годину, студирања, 0,67 ‐ за две дотане године студирања 0,5 ‐ за три додатне године студирања и даље следећим редом 0,42 0,33 0,25 итд. Овако дефинисана општа просечна оцена студирања пондерише се дужином трајања студијског програма на основним академским и мастер академским студијама израженом у ЕСПБ бодовима (ОСбод и МСбод):

Општа просечна оцена (ОПО) = ОцОС х ОСбод + ОцМС х МСбод ОСбод + МСбод

За кандидате који су завршили интегрисане студије узима се просечна оцена остварена на тим студијама коригована коефицијентом времена студирања који представља фактор умањења за сваку додатну годину студирања и одрђује се на исти начин као у за основне и мастер студије.

За кандидате који су стекли високо образовање према прописима који су важили до ступања на снагу Закона, вреднује се просечна оцена са основних студија која укључује дипломски рад, уколико исти постоји.

– Писмо о опредељењу за области научног, односно уметничког интересовања за будући истраживачки рад
Писмом о опредељењу за области научног, односно уметничког интересовања за будући истраживачки рад кандидат треба да образложи разлоге због којих конкурише на докторске студије као и да образложи област истраживања којом жели да се бави током похађања докторских студија, и не треба да садржи више од 500 речи.

– Биографија
Биографијом кандидат треба да укаже на своје референце које могу јасније да прикажу склоност за научни, односно уметнички истраживачки рад у области архитектуре и урбанизма, али пре свега на: објављене научне и стручне радове, награде и признања, учешће на конкурсима, учешће на изложбама, учешће на радиониоцама, као и друге активности које су од значаја за референтност кандидата за похађање докторских студија из области архитектуре и урбанизма.

Објављени научни радови вреднују се до максимум 10 поена и то на следећи начин:

–  по 2 поена за радове који су категорисани од М21 до М24 и од М51 до М53,
–  по 1 поен сви остали национални, међународни часописи, страни и домаћи,
–  по 2 поена за чланак штампан у целости у зборнику конференције међунароног значаја,
–  по 1 поен за чланак штампан у целости у зборнику конференције националног значаја, и
– за све остале активности (чланак у зборнику, поглавље у монографији, учешће у радионици) по 2 поена ако су међународног значаја и по 1 поен ако су националног значаја.

Писмо опредељења и биографија се вреднују до максимум 40 поена

–  Тест
Тестом се проверава склоност и способност кандидата за научни, односно уметнички истраживачки рад у области архитектуре и урбанизма. Састоји се из два дела. Први део теста је у форми питања, а други део теста је у форми есеја где се процењује способност кандидата да кратким писаним радом изрази своје ставове о одређеној теми.
–  Интервју
Интервјуом се утврђује и проверава способност кандидата да доследно и принципијално заступа ставове који се односе на интересовања за будући истраживачки рад.

Тест и интеврју се вреднују до максимум 40 поена.

 

УПИС КАНДИДАТА

Упис кандидата обавиће се дана 25. и 26. септембра 2024. године, од 12‐15 часова, у соби 204 Факултета.

Уколико се кандидати који су стекли право на упис не упишу у предвиђеном року, Факултет ће уместо њих уписати следеће кандидате према утврђеном редоследу по Коначној ранг листи, 26. септембра 2024. године, у 12,00 часова, у соби 204 Факултета.

Приликом уписа потребно је да кандидати приложе следећа документа:

–  оверене фотокопије дипломе и додатка дипломе или уверења о положеним испитима о завршеним студијским програмима основних и дипломских студија или стеченом академском степену магистра наука (подносе се на увид оригинална документа),
–  индекс,
–  две фотографије формата 4,5х3,5 см,
–  доказ о уплати школарине,
–  ШВ‐20 образац и уговор о студирању добијају се приликом уписа.

Страни држављани, поред наведеног достављају:

–  нострификовану диплому, односно решење о признавању стране јавне исправе, уколико потупак признавања није окончан, ови кандидати уз пријаву подносе потврду о томе да је поступак у току (подносе се на увид оригинална документа),
–  доказ да су здравствено осигурани за школску годину коју уписују,
–  одговарајуће уверење да владају српским језиком и
–  фотокопију важећег пасоша.

Кандидати који су стекли право за упис обавезни су да пре подношења докумената за упис, потпишу уговор о студирању са Факултетом којим се ближе уређују међусобна права и обавезе. За студенте који плаћају школарину уговором се утврђује и висина школарине.

Годишња школарина се може платити у две рате, што се утврђује уговором о студирању.

Услови и правила студирања утврђени су Законом о високом образовању, Статутом Универзитета у Београду и Статутом Универзитета у Београду ‐ Архитектонског факултета.

Кандидат својим потписом на уписном листу потрвђује да прихвата права и обавезе дефинисане статутима и одговарајућим правилницима Универзитета и Факултета.

Уплатницу за плаћање школарине попунити на следећи начин:
Уплатилац: име и презиме, адреса
Сврха уплате: школарина за прву годину докторских академских студија, (прва рата)
Прималац: Архитектонски Факултет Београд, Булевар краља Александра 73/2
Износ: износ дефинисан уговором
Рачун примаоца: 840‐1436666‐34
Позив на број:  88‐590019

КОНКУРС

ТЕРМИНСКИ ПЛАН