EPICA konf_web

19.10.2024, 10-18č
Mesna zajednica Sava, Blok 45, Novi Beograd

Tokom poslednje tri godine, u okviru EPICA projekta, aktivno smo istraživali koncepte, prakse i politike participacije građana u odbrani, očuvanju i upravljanju javnih resursima u Srbiji. EPICA projekat imao je za cilj da osnaži koncept participacije, kako u teoriji tako i u praksi, sa idejom da preduzme posvećen korak ka razvoju demokratskog i održivog društva i poboljšanju kvaliteta života. Osnovni cilj EPICA projekta je bio pronalaženje alternativnih, sistemskih rešenja i modela odlučivanja koji se zasnivaju na principima demokratije, pravičnosti, solidarnosti i brige za ljude i životnu sredinu. Uz podršku Fonda za nauku Republike Srbije, kroz aktivnosti tima međunarodno priznatih istraživača i praktičara u oblasti savremene umetnosti, nasleđa, arhitekture i prostornog planiranja u Srbiji, stekli smo brojne uvide u procese participacije i podržali zajednice građana koji se angažuju u svojim lokalnim zajednicama.

Na ovoj finalnoj konferenciji cilj nam je da svima koji su zainteresovani za demokratska sistemska rešenja zasnovana na direktnom učešću građana ponudimo važne i zanimljive uvide i nalaze trogodišnjih istraživanja. Na finalnoj EPICA konferenciji moći ćete da:

• čujete više o različitim konceptima participacije;
  • dobijete uvide o iskustvima onih koji su učestvovali u participativnim projektima ili ih vodili tokom poslednjih deset godina širom Srbije;
  • upoznate se sa specifičnostima konkretnih procesa učešća građana u urbanizmu, savremenoj umetnosti i kulturnom nasleđu, od odbrana reka Stare Planine, preko novobeogradskih blokova, umetničkih akcija u Staroj Pazovi, odbrane i revitalizacije Almaškog kraja u Novom Sadu, do vrednovanja Kulturnog predela Bača;
  • saznate koje su inovativne metodologije korišćene tokom participativnog akcionog istraživanja u novobeogradskim blokovima 45 i 70, i šta je izniklo iz ove „žive labaratorije“ sa zajednicom;
  • razumete neke od mehanizama angažovanja građana na lokalnom nivou, uključujući istoriju i moguće budućnosti mesnih zajednica.

Knjigu apstrakata možete preuzeti ovde.