Beograd u susretu sa talasom novog stambenog zadružarstva u Barseloni
Izložba: 2–10. decembar 2024, Aula Arhitektonskog fakulteta
Otvaranje i predavanje: 2. decembar 2024. u 19č, Svećana sala
Centar za novo stambeno zadružarstvo
Pozivamo vas da se kroz izložbu „KAKO I GDE ĆEMO ŽIVETI? – Beograd u susretu sa talasom novog stambenog zadružarstva u Barseloni”, koja će se od 2. do 10. decembra održati u Auli Arhitektonskog fakulteta, upoznate sa iskustvima uzbudljivog i hrabrog razvoja nove stambene kulture u Barseloni. Delovi ove izložbe premijerno su prikazani prošle godine na Međunarodnom festivalu socijalnog stanovanja (ISHF) u Barseloni – međutim, beogradsko izdanje je posebna, dorađena i dopunjena, verzija koju je osmislilo i priredilo udruženje Ko grad grad, a realizovao Centar za novo stambeno zadružarstvo iz Beograda.
Uvodno predavanje, kao i otvaranje izložbe zakazano je za ponedeljak 2. decembra u 19 časova u Svećanoj sali.
U većini evropskih gradova, rešavanje stambenog pitanja postaje sve veći izazov. U potrazi za pristupačnijim stanovanjem, zdravijim i srećnijim životom i većom povezanošću unutar zajednice – širi se talas inicijativa novog stambenog zadružarstva koji donosi značajnu promenu u savremenom urbanom životu. Barselona je jedan od predvodnika ovog pokreta. Put koji su, nakon urušavanja tzv. španskog čuda i teških posledica globalne finansijske krize 2008. godine, prošli građani, arhitekte i uprava grada Barselone inspirativan je i moguća je smernica za odgovore na stambenu krizu koja se širi i kod nas. Kao ilustracija može poslužiti podatak da su Beograd, Novi Sad i Niš među prvih dvadeset stambeno najnepristupačnijih gradova u Evropi.
U saradnji sa inicijativama na terenu, Barselona je razvila ambicioznu, inovativnu i nagrađivanu stambenu strategiju kojom je za manje od deset godina preokrenula situaciju. U okviru ove strategije, naročito se ističe dinamični sektor novog, neprofitnog zadružnog stanovanja. Od pilot projekta La Borda, realizovanog 2018. godine (Evropska nagrada za arhitekturu Miec van der Roe za mlade nade), Barselona je danas stigla do 19 objekata koji su useljeni ili u pripremama, sa ciljem da dostigne 535 zadružnih stambenih jedinica do 2025. Ovaj uspeh i primer sinergije zajedničkog delovanja građana, stručne javnosti i gradske uprave može biti konkretan i inspirativan putokaz mnogim gradovima, pa tako i nama u Beogradu i Srbiji.
Veruvamo da ova izložba ne samo da dolazi u pravom trenutku, već otvara vrata za nove pristupe stanovanju. Ona od posebnog značaja može biti arhitektama i stručnjacima koji se bave razvojem i unapređenjem savremenih gradova, jer zgrade stambenih zadruga otvaraju neotključana polja kreativnosti i uticaja na prirodu i zajednicu. One su zasnovane na kolektivnom oblikovanju stambenog okruženja, stanovima koji su projektovani tako da zadovolje promenljive potrebe stanara, primeni različitih tipologija zajedničkog života, zajedničkim i kolektivnim prostorima kao središtem oko kojih se organizuje zajednica, primeni stanogradnje koja brine o životnoj sredini. Bilo da se bavite savremenim stanovanjem u Srbiji, zanimaju vas stručne inovacije koje model novog stambenog zadružarstva donosi, ili jednostavno želite da živite na drugačiji način, ova izložba otkriva drugačiju stambenu stvarnost – koja je dostižna!
Izložba KAKO I GDE ĆEMO ŽIVETI? je produkcija udruženja Ko gradi grad (kogradigrad.org) i stambene zadruge Pametnija Zgrada, u okviru Centara za novo stambeno zadružarstvo, Beograd. Kustoski tim: Ana Džokić, Mark Nelen, Milja Vuković, dizajn: Predrag Milić. Izložba je rezultat saradnje sa Gradskim većem Barselone, Institutom za stanovanje i obnovu Barselone i arhitektonskom zadrugom Lacol, a uključuje materijale koji su prvobitno bili predstavljeni na izložbi „Covivienda cooperativa/Cooperative co-housing” (Barselona, 2022). Izložba je realizovana u kooperaciji sa Fondacijom Hajnrih Bel – predstavništvo Beograd, uz podršku Solidarnog fonda najveće švajcarske stambene zadruge ABZ i Kolektiva arhitekata iz Beograda.
Centar za novo stambeno zadružarstvo, tokom 2024. godine, kroz izložbe, predavanja, razgovore predstavlja savremene primere zadružnog stanovanja koji nam mogu pomoći da zamislimo i stvorimo prve primere novog stambenog zadružarstva u Srbiji, koji u sebi nose šire, regenerativne društvene imperative.