Основне академске студије Архитектура 2015/16

II година – 3. семестар
Студијска целина: СТУДИО 01А

ОАСА-23060 Студио 01А – Породично становање:
СТАНОВАЊЕ НА ДУШАНОВЦУ
Наставник:
арх. Дејан Милетић, ванредни професор

Студент:
Јана Стефановић

Опис пројекта:
Урбанистички концепт се заснива на принципу расипања структуре, односно, густина изграђености на парцелама опада што доводи до креирања различитих могућности на нивоу објекaта – неки објекти имају уведене допунске садржаје, други су довољног капацитета за трећу генерацију и слично.

Пројекат предлаже четири блока породичног становања и два комерцијална блока који имају улогу у заштити од негативних утицаја, као и улогу у активацији локалног становништва.

Архитектонски концепт објекта породичног становања приказује тему интеграције објекта и природног окружења. Свака кућа се састоји од непроменљивог дела – језгра и трансформабилног дела у виду стаклених кубуса који лети имају могућност потпуног отварања, а зими служе као принцип додатне термоизолације.

Организација простора је у складу са концептом, па тако дневна соба путем стакленог пролаза излази директно на унутрашње двориште. Током лета, дневна соба се може третирати и као део самог дворишта.