Основне академске студије Архитектура 2015/16

II година – 3. семестар
Студијска целина: СТУДИО 01А

ОАСА-23060 Студио 01А – Породично становање:
СТАНОВАЊЕ НА ДУШАНОВЦУ
Наставник:
др Ружица Божовић Стаменовић, ванредни професор

Студенти:
Душица Лукић, Инес Анић Радосављевић

Опис пројекта:
Пројекат је разрађен тако што су два објекта спојена и чине куће у низу које су међусобно повезане терасом. Испод објекта пролази двосмерна улица која је предвиђена у урбанистичком решењу, на неки начин то је представљало проблем зато што у том делу није било могуће поставити просторије у којима би се често боравило. Мост је застакљен, има обострани поглед ка улици, искоришћен је као нека врста хоризонталне комуникације која чини објекте сједињеним.

Дневна зона се налази у приземљу, а ноћна на спрату. Део објекта ка дворишту чине велика стакла што кориснику простора који се налази унутар објекта даје могућност да се не осећа изоловано већ спојено са окружењем. Поред прозора који спаја објекат и окружење, то чини и велики зид који се не завршава у објекту, већ се протеже до парка који се налази поред објекта. Мост поред функционалне има и естетску вредност због конструкције коју садржи. Два одвојена пројекта су спојена и чине једну целину.