Date: 13/03/2021 Кључне речи: ,

др Јелена Милошевић, доцент

Студент:

Ана Арсеновић

Пројекат ЕКО_ХАБ указује на актуелне еколошке проблеме и нуди концепт архитектуре која подржава одговоран однос према животној средини. У склопу овог истраживања кроз пројекат, еколошки аспекти били су укључени у разматрања три аспекта архитектуре високог објекта: (1) волуметрију, (2) програм, (3) конструктивни систем и материјализацију. Форма објекта резултат је form-finding процеса у коме су комбиноване bottom-up рачунарске генеративне процедуре са top-down стратегијама моделовања заснованим на увођењу екстерних ограничења локације (Блок 17 на Новом Београду), укључујући утицаје инсолације, ветра, визура. У програмском смислу овај објекат мешовите функције намењен је животу и раду заједнице експерата различитих профила који су у свом раду орјентисани на проблеме животне средине. Архитектонски простор осмишљена је да подржи умрежавање, сарадњу и тимски рад, као и да буде флексибилан како би се прилагодио различитим организационим захтевима. Предложени конструктивни систем је рационална, а кроз нумеричке анализе структуралних перформанси смањен је утрошак материјала. За изградњу и опремање објекта предвиђени су еколошки материјали са ниском емисијом СО2. Аспекти одрживости укључени су и кроз предлог технологије изградње и план за формирања банке материјала као вид ефикасног размишљања о животном циклусу објекта.

Повратак на главну страницу веб изложбе:

vebizlozba-logo_hexa