Јавни конкурс за израду видео-клипа о значају коришћења стандарда

reciDA-logo

Институт за стандардизацију Србије (ИСС) позива заинтересоване младе од 18 до 25 година да од 5. до 18. јуна 2024. године учествују у наградном конкурсу за израду видео-клипова о значају коришћења стандарда.

Ове године ИСС организује такмичење за најбољи видео!
Да би учествовао, потребно је да замислиш како би свет функционисао без стандарда. На пример, размена робе и услуга била би много тежа због проблема у вези са безбедношћу и квалитетом, цене би биле више јер би конкуренција била ограничена, а међународна комуникација и сарадња би биле врло тешке. Свакодневни задаци попут онлајн куповине или подизања новца из банке постали би готово немогући без заједничког језика који нам омогућавају стандарди, а то обезбеђује да производи буду компатибилни и добро функционишу заједно.

Осим тема као што су друштвена одговорност, системи менаџмента, приступачност, животна средина, међународна трговина, оцењивање усаглашености, производи широке потрошње и сл., аутори такође могу да се позабаве темом у вези са 90 година стандардизације на нашим просторима или неком другом тренутно актуелном темом.

Изабери само један пример нечега што не би функционисало или што не бисмо могли да урадимо ако не бисмо имали стандарде. Ангажуј своје пријатеље, породицу и колеге да ти помогну и направи кратак видео. Подели то са нама и можда баш ти будеш наш победник – награда за прво место је 200 евра у динарској противредности, другопласирани учесник добија награду у износу од  150 евра у динарској противредности, а трећепласирани награду у износу од 100 евра у динарској противвредности (према средњем курсу Народне банке Србије на дан исплате).

За идеје и инспирацију погледајте ОВДЕ

Организатор конкурса: Институт за стандардизацију Србије, Стевана Бракуса 2, Београд

Услови конкурса:
Како би видео-клип био прихваћен, потребно је да буде у складу са следећим правилима такмичења:

– учесник мора да живи (има место пребивалишта) у Србији;
– да има између 18 и 25 година (да је пунолетан, а горња граница датума рођења 01.01.1999. године);
– видео-клип мора бити оригиналан;
– дужина видео-клипа треба да буде од 30 до 90 секунди;
– видео-клип мора бити на српском језику;
– један учесник може доставити више видео-клипова;
– осим јединствене идеје за визуелну комуникацију, садржи и хаштаг #reciDAstandardima
– сви учесници своје идејно решење морају да поставе на YouTube и/или Instagram и/или TikTok уз обавезан хаштаг  #reciDAstandardima
– о објављивању видеа учесници обавештавају Институт (на мејл адресу
iss-edukacija@iss.rs )  и том приликом достављају линкове ка постављеном видеу, као и дозволу да га Институт преузме
сви видео-клипови достављају се најкасније до 18. јуна 2024. до 23:59 часова на следећу адресу: iss-edukacija@iss.rs, с тим што се „лајковањеˮ видеа наставља до 20. јуна 23:59 часова.

Приликом достављања радова, учесници попуњавају ПРИЈАВУ ЗА КОНКУРС у оквиру које остављају своје податке:
– Име и презиме, датум рођења, занимање, имејл адреса и контакт телефон, дозвола да Институт преузме видео.

Видео-клипови који нису у складу са наведеним правилима неће бити квалификовани за награду, а пријаве ће бити рангиране на основу следећих критеријума:
– релевантност (да ли је на снимку заиста приказан пример нечега што не би функционисало без стандарда);
– разумевање утицаја стандарда на наш свакодневни живот;
– креативност и оригиналност (имаћете већу шансу за победу уколико пронађете оригиналан пример који се издваја од осталих);
– потпуност и тачност информација у видео-запису;
– квалитет видео-записа (немојте бежати од смисла за хумор јер ми волимо да се смејемо, али квалитет је кључан!).
Пријављивањем на конкурс учесници Институту преносе право на регистровање и трајно коришћење видео-материјала у случају да њихово идејно решење буде прихваћено.

Избор и награда:

По завршетку периода за достављање видео-клипова, стручни жири Института ће у року од седам дана одабрати десет најбољих видеа који улазе у ужи избор, а даље рангирање вршиће се према броју „лајкова“.

Институт награђује три видео-клипа са највећим бројем гласова („лајкова“), а сви учесници чији су видео-клипови ушли у ужи избор за награду (десет најбољих) од Института ће добити потврду о учешћу на конкурсу.

Победници конкурса биће контактирани путем имејла у данима након конкурса.

Победнички видео-клипови биће накнадно објављени на сајту и друштвеним мрежама Института.

Додела награда реализоваће се у октобру, на Свечаној академији коју Институт организује поводом свог јубилеја.

Примљене радове ће оцењивати стручни жири Института, који чине научна комуникаторка др Тијана Продановић и трочлани тим запослених у Институту.

Контакт: Одељење за продају, маркетинг и едукацију, тел.: 011/3409-340, мејл: iss-edukacija@iss.rs