UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr
  • Kurs MASU M2.7. – Izborni predmet 2

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    MASU M2.7.1. - Urbana obnova / MASU M2.7.2. - Masterplan osvetljenja / MASU M2.7.3. - Arhitektura u Srbiji u 19. i 20. veku / MASU M2.7.4. - Urbana priroda
  • Kurs MASU M2.6. – Tehnike i alati 1

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Obuhvata tematske jedinice iz metoda i tehnika prikupljanja, uređivanja i struktuiranja kvanitativnih i kvalitativnih podataka, metoda statističke i prostorne analize, integralne višekriterijumske teritorijalne analize, metoda i tehnika predviđanja i simulacije, SWOT, metoda i tehnika vizuelizacije istraživačkih rezultata i pripreme izveštaja za podršku odlučivanju, metoda i tehnika evaluacije i praćenja promena. Obuhvata praktičnu aplikativnu nastavu za odabrane osnovne tehnike upotrebom GIS i drugih računarskih alata na zadatom urbanom poligonu.
  • Kurs MASU M2.5. – Studio – integralni projekat 1

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Sticanje novih znanja i veština zasniva se na savremenim paradigmama urbanog dizajna koji podrazumevaju učešće aktera (zainteresovanih strana) u kreiranju, reprogramiranju i preoblikovanju prostora u mrežnom i pluralističkom društvu. To podrazumeva znanja i veštine u dostizanju konsenzusa o zajedničkom interesu re-kreiranja prostora kao i različite načine komuniciranja odnosno stvaranja osnova za razumevanje kroz otvorenu komunikaciju i dostupnost informacijama o mogućnostima realizacije različitih interesa u okviru istog prostora (dostizanjem konsenzusa kreiranjem zajedničke vizije), ponude različitih opcija i scenarija reprogramiranja i preoblikovanja prostora, uspostavljanje pravila ponašanja i građenja u prostoru, sve u skladu sa prepoznatim vizuelnim identitetom i brendom prostora.
  • Kurs MASU M2.4. – Seminar 2

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Seminar predstavlja jednonedeljni kurs koji obrađuje po jednu aktuelnu temu iz urbanističke prakse. Kurs drže različiti predavači po pozivu iz oblasti urbanizma ili srodnih oblasti. Izbor teme predavanja u okviru jednog seminara se vrši tako da daje opšti pregled neophodnih znanja iz oblast urbanizma.
  • Kurs MASU M2.3. – Metodologija urbanog dizajna

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Pregled istraživačkih metoda i tehnika koje se primenjuju u oblasti urbanističkog dizajna. Studenti se osposobljavaju za različite metode i tehnike - prostorna sintaksa, mentalno mapiranje, asocijativni metod, parametarski urbanizam; za kvalitetna i kvantitativna istraživanja; pravilno organizovanje istraživanja; definisanje kriterijuma za procenu optimalnog rešenja; prikazivanje varijantnih rešenja- scenarija razvoja i rezultata. Provera se vrši na vežbama na konkretnom poligonu.
  • Kurs MASU M2.2. – Održivi urbani razvoj

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Upoznavanje sa problematikom održivosti, planiranja i izgradnje gradova u skladu sa principima i kriterijumima održivosti, i osposobljavanje studenata za učešće u profesionalnim aktivnostima urbanističkog planiranja i projektovanja održivih gradova i naselja. Upoznavanje sa doktrinom održivosti, ulogom, obuhvatom i domenom u oblasti urbanog planiranja i urbanog dizajna; Upoznavanje sa elementima i sadržajem relacije održivosti prema fizičkom prostoru, modelima kreiranja urbanog prostora i mehanizmima upravljanja prostornim procesima. Istraživanje odnosa urbanističkog planiranja, urbanog dizajna i projektovanja u kontekstu održivosti.
  • Kurs MASU M2.1. – Teorija urbanog dizajna

    By Arhitektonski fakultet on 27/01/2014
    Kurs obuhvata razmatranje različitih tema i teoretskih koncepata urbanog dizajna kao što su: • društvene, formalne i environmentalne teorije; teorije mesta, povezivanja i građenja • dimenzije urbanog dizajna u teoretskim konceptima: morfološka, perceptualna, društvena, vizuelna, funkcionalna, ekološka, temporalna; • teme urbanog dizajna i odnos prema teoriji: geneze i kreiranja strukture, urbana tipologija, gustina i održivost; pristupačnost, čitljivost, životnost, funkcija i usklađenost, integrativnost, kompleksnost; karakter i značenje; kontinuitet i promena; bezbednost i dostupnost; red i slučajnost; karakter i nivo kontrole prostora; kvaliteti javnih prostora... • savremeni fenomeni, problemi i novi pristupi dizajnu gradskog prostora