UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr
Date: 28/04/2017 Ključne reči:

Master akademske studije Integralni urbanizam 2016/17
I godina – 1. semestar
MASIU-11041

INTEGRALNA ANALIZA TERITORIJE:
KA NOVOM MODELU UPRAVLJANJA KVALITETOM ŽIVOTA ZAJEDNICE
Nastavnici:
dr Marija Maruna, vanr.prof.
dr Danijela Milovanović Rodić, docent

Iako je sa demokratskim promenama 2000-te godine Srbija deklarativno pristupila svetu liberalnog kapitalizma u kojem se uvažavaju vrednosti tržišne ekonomije i političko-kulturnog pluralizma, petnaestogodišnji pređeni period tranzicije nije doveo do očekivanih blagodeti novouspostavljenog sistema: ekonomskog rasta, povećanja životnog standarda, slobodnih izbora, uvažavanja ljudskih prava, itd.

Suštinska nespremnost srbijanskog društva, predvođenog političkim i ekonomskim elitama, za prihvatanje liberalnih vrednosti i usvajanje adekvatnog institucionalnog, normativnog i legitimnog okvira, je dovela do stvaranja poretka nekonzistentne društveno-ekonomske orijentacije i nedefinisanog sistema vrednosti. Kao jedno od najizraženijih obeležja, stvoreno je društvo povećane nejednakosti u kojem dominira pojedinačno nasuprot zajedničkom.

Studenti – Grupa 01:
Milica Ristović,
Uroš Marković,
Miloš Mandić,
Stefan Hadži Arsenović

Opis projekta:
Zadatak na predmetu bio je unapređenje postojećeg modela upravljanja kvalitetom života zajednice. Prevashodno smo od formiranih deset kategorija kvaliteta života, za dalju razradu odabrali segment javne uprave u domenu urbanističkog planiranja. Analizirajući PDR predmetne lokacije došli smo do zaključka da postoje potencijalni konflikti koji bi nastali njegovom implementacijom i postavili hipotezu da je uzrok tome nedostatak uključenosti građana u proces planiranja.

Razloživši problem participacije na informisanje i samu participaciju, istražili smo postojeće procedure procesa planiranja sa oba stanovišta, od inicijative do usvajanja, pritom uočivši ključne uzroke problema. Iz postojećih preporuka za participaciju u stručnoj literaturi preuzeli smo set tehnika i dopunili ga uz analizu primera dobre prakse. Postojeću plansku proceduru izmenili smo korigujući postojeće, ali i definišući nove korake u kojima se mora pribeći nekoj od tehnika participacije u zavisnosti od vrste i obuhvata plana.

Na samom kraju, izvršili smo proveru novoformiranih procedura, prošavši kroz njih na primeru PDRa predmetne lokacije, prikazavši na koji način bi ona predupredila potencijalne konflikte, čime smo dokazali istinitost postavljene hipoteze.

https://www.flickr.com/photos/arhitektonski_fakultet_beograd/albums/72157678435142692