Modul 2 – Uvod u projektovanje
Plan rada
NAZIV PREDMETA:
MODUL 2 – Uvod u projektovanje: Kurs 2.6.1. – 3D Vizuelne komunikacije – Geometrija oblika
I godina – 2. semestar Osnovnih akademskih studija Arhitektura – 2013/14.
BROJ KREDITA: 3 ESPB
TERMINI ODRŽAVANJA NASTAVE:
Vežbanja se održavaju u salama Arhitektonskog fakulteta u jednom terminu (po jedna sala za svaku studentsku grupu): sredom od 13:00 do 15:00 sati.
TERMIN ODRŽAVANJA ISPITA (predaja i odbrana elaborata – portfolia):
U junskom ispitnom roku.
TERMINI ODRŽAVANJA KOLOKVIJUMA:
/
OPIS NASTAVNOG ZADATKA:
Osposobljavanje studenata za:
- stručno-kompetentno prepoznavanje geometrijskih karakteristika arhitektonskih formi uočenih u praksi (obrađenih na predmetu Geometrija oblika 1),
- analitičko istraživanje mogućnosti njihove primene u drugim prostornim kontekstima,
- geometrijsko-konstruktivnu obradu tih formi u novim prostornim kontekstima, i
- znalačko korišćenje postupka perspektivne restitucije (obrađenog na predmetu Geometrija oblika 2), u iščitavanju geometrijskih karakteristika objekata prikazanih na fotografijama, kao i u fotomontaži naknadno projektovanih prostornih intervencija u te fotografije.
arh. Đorđe Đorđević, docent
SARADNICI:
doc. dr Gordana Đukanović – spoljni saradnik
inž. arh. Dušan Filipović – demonstrator
stud. arh. Jovana Lukić – demonstrator
BROJ KABINETA: 349a
VREME ZA KONSULTACIJE sa studentima (jednom nedeljno dva sata):
Sreda, 19:00 sati – u kabinetu 349a.
TELEFON: +381 11 3218 758
EMAIL:
Uputstvo
CILJEVI I PRISTUP NASTAVI:
- Osposobljavanje studenata za primenu stečenog znanja u stručno-kompetentnoj analizi geometrijskih karakteristika izvedenih arhitektonsko-urbanističkih prostora i njihovo korišćenje u drugim kontektima.
- Razvijanje sposobnosti “projektantskog mišljenja u perspektivi”, upoznavanjem sa potrebom neprekidne provere vizuelnog utiska koji geometrija postojeće/projektovane forme ostavlja na realnog posmatrača.
- Aktiviranje stečenih znanja u procesu fotomontaže osmišljene arhitektonske forme u fotografiju postojećeg stanja.
Vežbanja se održavaju u salama Fakulteta, u manjim grupama, kako bi se sveobuhvatno prepoznali i maksimalno podstakli pojedinačni potencijali studenata ali i favorizovao timski rad i sučeljavanje kritičkih stavova.
PROJEKTNI ZADACI:
Zadatak 1: (a) analiza zadatog tipa arhitektonskog elementa različitih geometrija, uočenog na primerima iz prakse i (b) ugradnja zadatog arhitektonskog elementa izabrane geometrije u datu geometrijsku formu i (v) geometrijsko-konstruktivna obrada osmišljene kompozicije.
Zadatak 2: (a) Restitucija geometrijskih karakteristika samostalno izabranog i snimljenog objekta sa njegove fotografije, (b) geometrijsko-oblikovna mikro-intervencija na objektu ili u njegovoj okolini i (v) prikaz te intervencije na obrađivanoj fotografiji (fotomontaža).
METOD IZVOĐENJA NASTAVE:
Rad na predmetu se ostvaruje kroz vežbanja i rad kod kuće. Vežbe traju dva sata nedeljno. Na vežbama je predviđen aktivan rad na zadacima, kao i obavljanje grupnih i individualnih konsultacija vezanih za ideje i predloge osmišljene kod kuće.
Pre početka vežbanja svaki student mora imati sopstveni pribor za crtanje i pisanje: šestar, gumicu, dva trougla (30º /60º i 45 º), tehničku olovku i olovke u boji (drvene i flomastere) i više papira formata A3 (providnih i neprovidnih).
Dokumenti
Više informacija o kursu možete naći ovde:
KURIKULUM: Kurs 2.6.1. – Geometrija oblika NOVO Uputstvo za portfolio: Kurs 2.6.1. – Geometrija oblikaInteraktivni portfolio OASA 2013/14 kurseva - I godina
Sve informacije u vezi sa OASA 2013/14 kursevima – I godina: