Истраживач приправник
Департман за архитектуру
Ужа научна област: архитектонско пројектовање
Област истраживања: архитектонско и урбанистичко пројектовање, теорија и естетика симболичких облика, феноменологија архитектонске форме, метафоричност архитектуре
Андреј Јовановић рођен је 1998. године у Београду. Након основне и средње школе, које завршава у Ћуприји, уписује и завршава Основне академске студије (2020), а потом и Мастер академске студије (2022) на Универзитету у Београду – Архитектонском факултету. На истом факултету уписује и Докторске академске студије (2023) које тренутно похађа.
Током студија остварује значајне резултате у оквиру различитих наставних и ваннаставних активности. Редовно је учествовао на годишњим изложбама најбољих студентских радова и више пута је ангажован као сарадник у настави (студент демонстратор) на Департману за архитектуру (2020, 2021, 2022, 2023) и на Департману за урбанизам (2019, 2020). Његов Мастер завршни рад под називом Архитектура лиминалног простора: дематеријализација
граничности старе шећеране у Ћуприји, номинован је од стране екстерне комисије (2022) за престижне RIBA President’s Medals – Silver Award и UnIATA World’s best graduation projects ever created награде и изложен је у оквиру Салона Архитектуре у Београду (2023).
Бави се научно-истраживачким радом у области архитектонског и урбанистичког пројектовања са посебним интересовањем за семиотичке теорије у архитектури и критичке рефлексије које се тичу стваралачког поступка и симболичке функције елемената архитектуре. Запослен је на Универзитету у Београду – Архитектонском факултету у звању истраживача приправника (2024) где је ангажован у настави на Департману за архитектуру. Као истраживач ангажован је у оквиру Лабораторије за типологију и морфологију града (Morpho-lab), истраживачке јединице Центра за истраживачку делатност (ЦИД) при Архитектонском факултету. Један је од аутора павиљона Црне Горе на 18. Бијеналу архитектуре у Венецији (2023) са ауторским радом Крајпуташи / Roadsiders.
Редовни је и више пута награђивани учесник бројних домаћих и иностраних конкурса, изложби, научних конференција и радионица у области архитектуре. Члан је Удружења студената са хендикепом (УСХ) и Планинарског савеза Србије (ПСС).