Naziv i akronim projekta:
DANube Urban Brand + Building Regional and Local Resilience through the Valorization of Danube’s Cultural Heritage (DANUrB+)
Program i izvor finansiranja:
INTERREG EU Danube Transnational Programme
Period realizacije projekta:
2020 – 2022
Rukovodilac projekta:
Budapest University of Technology and Economics
Partneri na projektu:
17 ERDF, 2 IPA partnera i 23 pridružena strateška partnera iz šest država
Univerzitet u Beogradu, Arhitektonski fakultet IPA Partner
Tim Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta:
Dr Aleksandra Đukić, vanredni profesor
Menadžer za UB-AF, Član Upravnog odbora
Dr Eva Vaništa Lazarević, redovni profesor
Dr Aleksandra Stupar, redovni profesor
Dr Vladimir Parežanin, docent
Ivica Nikolić, docent
Dr Branislav Antonić, asistent
Menadžer sa komunikacije
Dr Jelena Marić, asistent
Višnja Sretović Brković, istraživač-saradnik
Aleksandar Grujičić, asistent
Dr Ana Nikezić, vanredni profesor,
Član Upravnog odbora
Svetlana Tolić, finansijski menadžer
DANUrB+ je novi projekat od strane INTERREG EU podunavskog prekograničnog programa, pokrenut 1. jula 2020. godine u cilju podsticanja racionalnog korišćenja kulturnog nasleđa i resursa obodnih i pograničnih gradova i područja duž Dunava. Projekat će tokom 30 meseci trajanja stvoriti nove mogućnosti za podizanje privlačnosti odabranih naselja i gradovima u opadanju i pokrenuti nedovoljno iskorišćeno kulturno nasleđe za jačanje podunavskog kulturnog identiteta. Projektne aktivnosti će dodatno (1) razviti „dunavski brend“ za gradski nivo; (2) pružiti priliku za bolje praćenje kretanja i potreba turista; (3) podržati postojeće kulturne ture i (4) povećati kapacitet lokalnih učesnika za saradnju na lokalnom i međunarodnom nivou.
DANUrB+ je istovremeno i konzorcijum od 17 ERDF i 2 IPA partnera i 23 pridružena strateška partnera iz šest država. 10 njih je već učestvovalo u prethodnomprojektu DANUrB, uključujući Univerzitet za tehnologije i privredu iz Budimpešte (VME), koji je ponovo vodeći partner. Uži krug projekta čine partnerski timovi sa Departmana za urbanizam pet univerziteta iz podunavskih zemalja: iz Bratislave, Budimpešte, Temišvara, Bukurešta i Beograda. Svi partneri skupa će raditi na promociji održivog korišćenja kulturnog nasleđa i resursa u podunavskim gradovima i zajednicama. Prateći obrazovni program projekta obučiće mlade o zajedničkim kulturnim vrednostima, podstičući ih da otkriju i cene urbano nasleđe povezano sa rekom Dunav. Ove zajedničke aktivnosti su organizovane u četiri radna paketa: Istraživanje, Alati za planiranje, Obrazovanje i Akcije. Radeći u okviru ovih paketa, oni će dodatno doprineti oblikovanju novog dunavskog kulturnog identiteta, glavnog cilja projekta.
Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu jedan je od glavnih partnera u projektu i vodeći partner radnog paketa T1 „Istraživanje – utvrđivanje tačaka intervencija za održivo korišćenje kulturnog nasleđa“. Pridruženi strateški partneri u Srbiji su gradovi Sombor i Smederevo i opština Golubac.