The Royal Institute of British Architects
Kraljevski institut britanskih arhitekata – RIBA (The Royal Institute of British Architects) je stručno telo koje predstavlja arhitekte prvenstveno u Velikoj Britaniji ali i u inostranstvu, osnovano radi unapređenja arhitekture još davne 1837. godine.
RIBA institut se zalaže za bolje zgrade, bolja naselja i bolje okruženje kroz rad sa svojim članovima. Institut uspostavlja profesionalne standarde, daje podršku i procenjuje rad svojih članova u Velikoj Britaniji i širom sveta.RIBA takođe sarađuje sa Vladom Velike Britanije na poboljšanju dizajna i kvaliteta javnih građevina, novih stambenih zgrada i naselja.
Članstvo u RIBA predstavlja simbol profesionalne izvrsnosti s obzirom da se RIBA sertifikat smatra ”zlatnim standardom” struke. RIBA i celokupna mreža članova rade na unapređivanju i promociji profesionalnih izazova, predvode u dobrom dizajnu i utiču na vladine politike i zakonodavstvo koje određuje samu profesiju.
RIBA poseduje najveću i najvredniju kolekciju arhitektonskih planova, fotografija i arhiva na celom svetu. U svom svakodnevnom radu, RIBA organizuje javna predavanja, izložbe, događaje i dodelu nagrada a sve to u cilju pomaganja ljudima da bolje razumenju sopstveno okruženje i da ga sagledaju na jedan novi način.
RIBA validacija je međunarodno priznat reper za izvrsnost u arhitekturi. Arhitektonski fakulteti širom sveta pozivaju RIBA da razmotre njihove nastavne programe zato što sam proces nudi usluge recenzije najvišeg kvaliteta od strane stručnjaka. RIBA pruža rigoroznu i sistematsku inspekciju arhitektonskih nastavnih programa da bi osigurala paritet na međunarodnoj skali, a u isto vreme poštujući lokalne obrazovne sisteme u okviru kojih fakulteti rade. Ovo je ključni faktor u misiji RIBA da unapredi arhitekturu i promoviše izvrsnost u profesiji. Suština sadašnje teorije i prakse arhitekture je reprezentovana u RIBA Panelu za validaciju, čiji članovi su iskusni predavači i praktičari. Preko 90 kurseva je trenutno validirano od strane RIBA i ovaj broj konstantno raste.
Arhitektonski fakultet u Beogradu je ušao u proces RIBA validacije septembra 2013. sa očekivanjima da će se završiti 2015. godine. Arhitektonski fakultet će tada postati član RIBA mreže akreditovanih programa, što će poboljšati njegovu poziciju za internacionalizaciju studijskih programa i međunarodnu saradnju.
Informacije
Na osnovu odluke Nastavno naučnog veća, od 25.11.2013. godine, prihvaćen je predlog o započinjanju procesa aplikacije za akreditaciju studijskih programa Arhitektonskog fakulteta po standardima RIBA (Royal Institut of British Architects). Ovde možete naći više informacija o procesu:
Proces RIBA akreditacije – Odluka o postupku akreditacije
Proces RIBA akreditacije – Odluka o Komisiji
Proces RIBA akreditacije – Obaveze nastavnika i saradnika
Proces RIBA akreditacije – Obaveze studenata
Proces RIBA akreditacije – Obaveštenje – Arhiviranje materijala
Proces RIBA akreditacije – Formular za ocene – preliminarni predlog
Proces RIBA akreditacije – Kriterijumi (prevod)
Proces RIBA akreditacije – Procedura – portfolio
Proces RIBA akreditacije – Potvrđen status kandidata – ceo izveštaj (ENG)
Proces RIBA akreditacije – Potvrđen status kandidata – ceo izveštaj (prevod na srpski)
Poseta RIBA akreditacione komisije 2014.
Proces RIBA akreditacije – Sastanak RIBA akreditacione komisije sa nastavnicima i saradnicima (30.10.2014)
Proces RIBA akreditacije – Sastanak RIBA akreditacione komisije sa studentima (30.10.2014)
Proces RIBA akreditacije – Program posete RIBA akreditacione komisije – 5. i 6. novembra 2014.
Proces RIBA akreditacije – Radionica: MOJ PORTFOLIO (2014/15)
Proces RIBA akreditacije – Radionica: MOJ PORTFOLIO – Obaveštenje(2014/15)
Proces RIBA akreditacije – Vraćanje elaborata – Obaveštenje za nastavnike (2014/15)
Proces RIBA akreditacije – 5 godina – licenca – Obaveštenje (2014/15)
Napomena
Proces akreditacije prema standardima RIBA je prvenstveno zasnovan na uvidu u studentske portfolije.
Uspešnost aplikacije se temelji na usklađenosti između:
- studentskog portfolija,
- evaluacije (ocenjivanju) studentskog rada i
- formiranih kriterijuma (ciljeva i zadataka) u kurikulumu svakog predmeta.
Proces akreditacije prema standardima RIBA nije istovetan za sve škole. Varijacije su prvenstveno uslovljene brojem studenta i osobenostima nastavnih programa svake škole. Komisija za pripremu RIBA akreditacije će obaveštavati nastavnike o svim izmenama i mogućim dodatnim obavezama.
Za sve dodatne informacije ili sugestije nastavnici i saradnici se mogu obratiti komisiji za pripremu RIBA akreditacije na adresu riba.akreditacija@arh.bg.ac.rs.