УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
АРХИТЕКТОНСКИ
ФАКУЛТЕТ
БУЛЕВАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА 73/II, 11120 БЕОГРАД
  • en
  • sr

prijemni baner ljub

УПИС СТУДЕНАТА У ПРВУ ГОДИНУ НА СТУДИЈСКЕ ПРОГРАМЕ ОСНОВНИХ АКАДЕМСКИХ И ИНТЕГРИСАНИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА АРХИТЕКТОНСКОГ ФАКУЛТЕТА У ШКОЛСКОЈ 2022/2023.

 

 01. ОПШТИ УСЛОВИ

Архитектонски факултет у Београду, у прву годину на студијски програм основних академских студија архитектуре, уписује 240 студената и то 160 студената који се финансирају из буџета и 80 студената који плаћају школарину.

Архитектонски факултет у Београду, у прву годину на студијски програм интегрисаних академских студија архитектуре, уписује 64 студента и то 40 студената који се финансирају из буџета и 24 самофинансирајућих студената.

Држављани Републике Србије који су завршили претходно образовање или део образовања у иностранству или страној средњој школи у Републици Србији, могу да конкуришу за упис на студијски програм ако им се призна стечена страна школска исправа у складу са законом и посебним општим актом Универзитета (Агенција за квалификације Републике Србије, http://azk.gov.rs/?page_id=75148#1578127247927-89741f71-5e61) или са потврдом да су започели поступак признавања.

Држављани Републике Србије који су у школској 2021/2022. години средњу школу завршили у иностранству, као и страну средњу школу у Републици Србији или поседују диплому ИБ матуре, а не поседују комплетну документацију потребну за пријављивање у првом уписном року, могу остварити право уписа у оквиру буџетске квоте утврђене Одлуком Владе за ту категорију Кандидата у другом уписном року.

Припадници српске националне мањине из суседних земаља школују се у Републици Србији под истим условима као и држављани Републике Србије, укључујући право на буџетско финансирање. Приликом пријављивања на конкурс потребно је предати и решење Министарства о признавању страних средњошколских исправа или потврду о томе да је започет поступак.
Јавна исправа о завршеној средњој школи стечена у Републици Српској не подлеже поступку признавања, сем уколико се не ради о завршеном програму међународне (ИБ) матуре или некој другој страној средњој школи коју су завршили у иностранству или у Републици Српској.
Ови Кандидати приликом пријаве на конкурс, поред прописане документације прилажу и Изјаву у писаној форми да су припадници српске националне мањине.

Суседне земље су: Мађарска, Румунија, Бугарска, Северна Македонија, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Словенија.

Страни држављанин може се уписати под истим условима као и држављанин Републике Србије, у оквиру квоте од 304 студента на оба студијска програма, која је предвиђена за упис.

Особе са инвалидитетом могу полагати Пријемни испит на начин прилагођен њиховим могућностима, односно у њима доступном облику, а у складу са објективним могућностима факултета. За ове кандидате је предвиђено два места у оквиру буџетске квоте.
Кандидати који желе да се упишу кроз Програм афирмативних мера – упис лица са инвалидитетом, потребно је да медицинску документацију којом се доказује постојање инвалидитета, доставе Универзитетском центру за студенте са хендикепом до 01. јуна 2022. године. Више информација се може наћи на следећим линковима:

http://bg.ac.rs/sr/upis/ssh-upis.php

http://bg.ac.rs/files/sr/univerzitet/univ-propisi/Pravilnik_upis_lica_invaliditet.pdf

захтев за утврђивање статуса кандидата и студента са инвалидитетом

Особа са инвалидитетом је у обавези да писмено образложи на који начин је потребно прилагодити полагање Пријемног испита и то образложење достави приликом пријаве на конкурс за упис на студијски програм.

Особе са инвалидитетом, за додатне информације и консултације, могу се обратити Универзитетском центру за студенте са хендикепом на телефон 011-3370-686 или електронском поштом на ucsh@rect.bg.ac.rsУниверзитетски центар за студенте са хендикепом налази се у просторијама Дома културе Студентски град у улици Булевар Зорана Ђинђића 179, 11070 Нови Београд.

Кандидати, припадници ромске националне мањине могу конкурисати за упис на студијске програме Универзитета у Београду и кроз Програм афирмативних мера уписа које је донела Влада Републике Србије, a које спроводи Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Овај програм подразумева подршку Кандидатима приликом уписа на студијски програм, као и током студија. За ове кандидате је предвиђено два места у оквиру буџетске квоте.

Ови Кандидати прилажу факултету, поред прописане документације и Изјаву да су припадници ромске националне мањине и Препоруку Националног савета ромске националне мањине.

 


 

 

Сви пријављени Кандидати полажу јединствени Пријемни испит за проверу склоности и способности (у даљем тексту Пријемни испит), који има класификациони карактер.

Редослед Кандидата за упис у прву годину на студијске програме основних академских и интегрисаних академских студија Архитектонског факултета утврђује се на основу:

  1. Резултата постигнутог на Пријемном испиту
  2. Успеха постигнутог у средњој школи

Успех на Пријемном испиту и успех у средњој школи вреднују се на следећи начин:

  • резултат Пријемног испита вреднује се до 60 бодова.
  • успех у средњој школи вреднује се најмање 16 а највише 40 бодова.
  • Под општим успехом у средњој школи подразумева се збир просечних оцена у сваком разреду средње школе помножен са два. Општи успех у средњој школи рачуна се заокруживањем на две децимале.
  • Успех Кандидата који су завршили International Baccalaureate Diploma Programme (ИБ) у школској 2021/2022. години се утврђује на начин да просечна оцена из прва два разреда средње школе обезбеђује минимално 8 а максимално 20 бодова (збир просечних оцена помножен са 2), а успех на ИБ матури вреднује се са максималних 20 бодова.
  • Сведочанство о ИБ матури издаје се ученику само ако је остварио збирну оцену најмање 24, док максимална збирна оцена износи 45. Сходно принципу вредновања сведочанстава средњих школа у Србији, збирна оцена 24 вреднује се са 8 бодова, а збирна оцена 45 вреднује се са 20 бодова. Формула за израчунавање је следећа:

Број бодова = 8 + (збирна оцена – 24) × 12/21

  • Кандидати који су завршили International Baccalaureate Diploma Programme (ИБ) пре школске 2021/2022 године, морају да имају признату диплому и тада остварују право пријаве већ у првом уписном року, као и сви други Кандидати (држављани РС и страни држављани). Вредновање успеха у средњој школи се врши по претходно предложеној формули.

Право на упис стичу Кандидати који се налазе на коначној ранг листи до броја који је конкурсом предвиђен за упис.

Уколико је Кандидат стекао право на рангирање на обе ранг листе и рангирао се у оквиру квоте за упис, има право да бира на који студијски програм ће се уписати и то у статусу према рангу на одговарајућој ранг листи.

Кандидат се може уписати на студијски програм у статусу студента који се финансира из буџета Републике (буџетски студент) уколико се налази на коначној ранг листи до броја одобреног за упис Кандидата на терет буџета и ако освоји најмање 51 бод, само једанпут на истом степену студија.

Кандидат се може уписати на студијски програм у статусу студента који се сам финансира (самофинансирајући студент) уколико се налази на коначној ранг листи до броја утврђеног за упис самофинансирајућих студената и ако освоји најмање 30 бодова.

Ако се Кандидат, који је остварио право на упис по конкурсу, не упише у предвиђеном року, Факултет ће уписати уместо њега следећег Кандидата, према редоследу на Коначној ранг листи, у року утврђеном конкурсом.

  • Накнада за полагање Пријемног испита износи 5.000,00 дин.
  • Годишња школарина, за студенте прве године студија који плаћају школарину, утврђена је у износу од 240.000,00 динара.

Годишња школарина за студенте стране држављане износи 3.000 евра.


 

© [2013 - 2018] Универзитет у Београду - Архитектонски Факултет | University of Belgrade - Faculty of Architecture