UNIVERZITET U BEOGRADU
ARHITEKTONSKI
FAKULTET
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA 73/II, 11120 BEOGRAD
  • en
  • sr

prijemni baner ljub

UPIS STUDENATA U PRVU GODINU NA STUDIJSKE PROGRAME OSNOVNIH AKADEMSKIH I INTEGRISANIH AKADEMSKIH STUDIJA ARHITEKTONSKOG FAKULTETA U ŠKOLSKOJ 2022/2023.

 

 01. OPŠTI USLOVI

Arhitektonski fakultet u Beogradu, u prvu godinu na studijski program osnovnih akademskih studija arhitekture, upisuje 240 studenata i to 160 studenata koji se finansiraju iz budžeta i 80 studenata koji plaćaju školarinu.

Arhitektonski fakultet u Beogradu, u prvu godinu na studijski program integrisanih akademskih studija arhitekture, upisuje 64 studenta i to 40 studenata koji se finansiraju iz budžeta i 24 samofinansirajućih studenata.

Državljani Republike Srbije koji su završili prethodno obrazovanje ili deo obrazovanja u inostranstvu ili stranoj srednjoj školi u Republici Srbiji, mogu da konkurišu za upis na studijski program ako im se prizna stečena strana školska isprava u skladu sa zakonom i posebnim opštim aktom Univerziteta (Agencija za kvalifikacije Republike Srbije, http://azk.gov.rs/?page_id=75148#1578127247927-89741f71-5e61) ili sa potvrdom da su započeli postupak priznavanja.

Državljani Republike Srbije koji su u školskoj 2021/2022. godini srednju školu završili u inostranstvu, kao i stranu srednju školu u Republici Srbiji ili poseduju diplomu IB mature, a ne poseduju kompletnu dokumentaciju potrebnu za prijavljivanje u prvom upisnom roku, mogu ostvariti pravo upisa u okviru budžetske kvote utvrđene Odlukom Vlade za tu kategoriju Kandidata u drugom upisnom roku.

Pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja školuju se u Republici Srbiji pod istim uslovima kao i državljani Republike Srbije, uključujući pravo na budžetsko finansiranje. Prilikom prijavljivanja na konkurs potrebno je predati i rešenje Ministarstva o priznavanju stranih srednjoškolskih isprava ili potvrdu o tome da je započet postupak.
Javna isprava o završenoj srednjoj školi stečena u Republici Srpskoj ne podleže postupku priznavanja, sem ukoliko se ne radi o završenom programu međunarodne (IB) mature ili nekoj drugoj stranoj srednjoj školi koju su završili u inostranstvu ili u Republici Srpskoj.
Ovi Kandidati prilikom prijave na konkurs, pored propisane dokumentacije prilažu i Izjavu u pisanoj formi da su pripadnici srpske nacionalne manjine.

Susedne zemlje su: Mađarska, Rumunija, Bugarska, Severna Makedonija, Albanija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Slovenija.

Strani državljanin može se upisati pod istim uslovima kao i državljanin Republike Srbije, u okviru kvote od 304 studenta na oba studijska programa, koja je predviđena za upis.

Osobe sa invaliditetom mogu polagati Prijemni ispit na način prilagođen njihovim mogućnostima, odnosno u njima dostupnom obliku, a u skladu sa objektivnim mogućnostima fakulteta. Za ove kandidate je predviđeno dva mesta u okviru budžetske kvote.
Kandidati koji žele da se upišu kroz Program afirmativnih mera – upis lica sa invaliditetom, potrebno je da medicinsku dokumentaciju kojom se dokazuje postojanje invaliditeta, dostave Univerzitetskom centru za studente sa hendikepom do 01. juna 2022. godine. Više informacija se može naći na sledećim linkovima:

http://bg.ac.rs/sr/upis/ssh-upis.php

http://bg.ac.rs/files/sr/univerzitet/univ-propisi/Pravilnik_upis_lica_invaliditet.pdf

zahtev za utvrđivanje statusa kandidata i studenta sa invaliditetom

Osoba sa invaliditetom je u obavezi da pismeno obrazloži na koji način je potrebno prilagoditi polaganje Prijemnog ispita i to obrazloženje dostavi prilikom prijave na konkurs za upis na studijski program.

Osobe sa invaliditetom, za dodatne informacije i konsultacije, mogu se obratiti Univerzitetskom centru za studente sa hendikepom na telefon 011-3370-686 ili elektronskom poštom na ucsh@rect.bg.ac.rsUniverzitetski centar za studente sa hendikepom nalazi se u prostorijama Doma kulture Studentski grad u ulici Bulevar Zorana Đinđića 179, 11070 Novi Beograd.

Kandidati, pripadnici romske nacionalne manjine mogu konkurisati za upis na studijske programe Univerziteta u Beogradu i kroz Program afirmativnih mera upisa koje je donela Vlada Republike Srbije, a koje sprovodi Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Ovaj program podrazumeva podršku Kandidatima prilikom upisa na studijski program, kao i tokom studija. Za ove kandidate je predviđeno dva mesta u okviru budžetske kvote.

Ovi Kandidati prilažu fakultetu, pored propisane dokumentacije i Izjavu da su pripadnici romske nacionalne manjine i Preporuku Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine.

 


 

 

Svi prijavljeni Kandidati polažu jedinstveni Prijemni ispit za proveru sklonosti i sposobnosti (u daljem tekstu Prijemni ispit), koji ima klasifikacioni karakter.

Redosled Kandidata za upis u prvu godinu na studijske programe osnovnih akademskih i integrisanih akademskih studija Arhitektonskog fakulteta utvrđuje se na osnovu:

  1. Rezultata postignutog na Prijemnom ispitu
  2. Uspeha postignutog u srednjoj školi

Uspeh na Prijemnom ispitu i uspeh u srednjoj školi vrednuju se na sledeći način:

  • rezultat Prijemnog ispita vrednuje se do 60 bodova.
  • uspeh u srednjoj školi vrednuje se najmanje 16 a najviše 40 bodova.
  • Pod opštim uspehom u srednjoj školi podrazumeva se zbir prosečnih ocena u svakom razredu srednje škole pomnožen sa dva. Opšti uspeh u srednjoj školi računa se zaokruživanjem na dve decimale.
  • Uspeh Kandidata koji su završili International Baccalaureate Diploma Programme (IB) u školskoj 2021/2022. godini se utvrđuje na način da prosečna ocena iz prva dva razreda srednje škole obezbeđuje minimalno 8 a maksimalno 20 bodova (zbir prosečnih ocena pomnožen sa 2), a uspeh na IB maturi vrednuje se sa maksimalnih 20 bodova.
  • Svedočanstvo o IB maturi izdaje se učeniku samo ako je ostvario zbirnu ocenu najmanje 24, dok maksimalna zbirna ocena iznosi 45. Shodno principu vrednovanja svedočanstava srednjih škola u Srbiji, zbirna ocena 24 vrednuje se sa 8 bodova, a zbirna ocena 45 vrednuje se sa 20 bodova. Formula za izračunavanje je sledeća:

Broj bodova = 8 + (zbirna ocena – 24) × 12/21

  • Kandidati koji su završili International Baccalaureate Diploma Programme (IB) pre školske 2021/2022 godine, moraju da imaju priznatu diplomu i tada ostvaruju pravo prijave već u prvom upisnom roku, kao i svi drugi Kandidati (državljani RS i strani državljani). Vrednovanje uspeha u srednjoj školi se vrši po prethodno predloženoj formuli.

Pravo na upis stiču Kandidati koji se nalaze na konačnoj rang listi do broja koji je konkursom predviđen za upis.

Ukoliko je Kandidat stekao pravo na rangiranje na obe rang liste i rangirao se u okviru kvote za upis, ima pravo da bira na koji studijski program će se upisati i to u statusu prema rangu na odgovarajućoj rang listi.

Kandidat se može upisati na studijski program u statusu studenta koji se finansira iz budžeta Republike (budžetski student) ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja odobrenog za upis Kandidata na teret budžeta i ako osvoji najmanje 51 bod, samo jedanput na istom stepenu studija.

Kandidat se može upisati na studijski program u statusu studenta koji se sam finansira (samofinansirajući student) ukoliko se nalazi na konačnoj rang listi do broja utvrđenog za upis samofinansirajućih studenata i ako osvoji najmanje 30 bodova.

Ako se Kandidat, koji je ostvario pravo na upis po konkursu, ne upiše u predviđenom roku, Fakultet će upisati umesto njega sledećeg Kandidata, prema redosledu na Konačnoj rang listi, u roku utvrđenom konkursom.

  • Naknada za polaganje Prijemnog ispita iznosi 5.000,00 din.
  • Godišnja školarina, za studente prve godine studija koji plaćaju školarinu, utvrđena je u iznosu od 240.000,00 dinara.

Godišnja školarina za studente strane državljane iznosi 3.000 evra.


 

© [2013 - 2018] Univerzitet u Beogradu - Arhitektonski Fakultet | University of Belgrade - Faculty of Architecture