Modul M4 – Arhitektonsko-urbanistički projekat
CILJ NASTAVE NA MODULU: Cilj nastave je da se do sada stečena znanja i veštine probude, povežu i unaprede, te primene na jedinstvenom zadatku. Zadatak obuhvata problematiku urbanističkog i arhitektonskog projekta, kako na nivou istraživanja i generalizacije, tako i na nivou projektovanja i realizacije. Cilj je razvoj razumevanja odnosa između ljudi (korisnika i posmatrača) i zgrada, kao i zgrada i njihovog konteksta. Takođe, teži se izgrađivanju sposobnosti arhitektonskog oblikovanja, koja odgovara estetskim i funkcionalnim kao i tehničkim zahtevima.
Studenti razvijaju sposobnosti integralnog obrađivanja gradskog plana, tipologije javnih prostora i odgovarajućih modela izgradnje javnih i/ili stambenih sadržaja. Modul M4 u prvom semestru master studija podrazumeva projekat i tematska predavanja sa raznim sadržajnim i metodološkim težištima, koji se predlažu na osnovu posebnih tendencija i kvalifikacija svakog nastavnika – rukovodioca projekta. Studenti upoznaju kompleksne zadatke arhitekture i planiranja grada i okoline, razvijajući, tokom rada u studiju, sposobnosti timskog rada i odnos prema realnom profesionalnom okruženju.
Na osnovu iskustva na ovom projektu, kao i tokom dosadašnjeg toka studija, studenti se opredeljuju za liniju usmerenja.
POTREBNA PREDZNANJA: Završene Osnovne akademske ili aplikativne studije sa najmanje 60 ESPB realizovanih kroz rad na arhitektonskim i urbanističkim projektima u studiju.
NAZIV PREDMETA:
MODUL M4 – Arhitektonsko-urbanistički projekat, 2 ESPB
GODINA STUDIJA:
I godina – 1. semestar Master akademskih studija Arhitektura – 2013/14.
Kurs M4.2. – Seminar 1
Životna sredina
Osnovni zadatak nastave je da izloži u širokom zahvatu problematiku životne sredine u kontekstu planiranja, projektovanja i građenja, te njene socijalno-kulturne, ekonomske i ekološke održivosti. Sa jedne strane, obrađuje se kulturno-antropološka (socijalna) dimenzija životne odnosno izgrađene sredine, i sa druge njena prirodno-ekološka(fizička) dimenzija.
Nastava obrađuje fenomen,njegove aktuelne manifestacije, i uticaj koji problemi životne sredine imaju strategiju teorije i prakse graditeljstva.
Cilj nastave je i upoznavanje studenata sa osnovnim principima i specifičnostima projektovanja zgrada po principima bioklimatske i ekološke arhitekture.
Kroz proučavanje elemenata lokacije i mikrolokacije studenti će se upoznati sa osnovnim preduslovima za projektovanje bioklimatskih zgrada a kroz predavanja o principima projektovanja bioklimatskih zgrada i principima korišćenja solarnih sistema i elemenata energetske efikasnosti, omogućiće im se da u proces projektovanja integrišu ova specifična arhitektonska znanja.
Kurs M4.2. Seminar 1 – Životna sredina
ŽIVOTNA SREDINA I ARHITEKTURA
Nastavnik:
dr Aleksandra Stupar, vanredni profesor
Osnovni cilj nastave je upoznavanje sa problematikom životne sredine sa stanovišta prostora i građenja, uz poseban naglasak na interakciju fizičkih, prvenstveno prirodnih odrednica sa jedne strane, i humanih, kulturnih, sa druge.
Na seminaru se kroz niz ekspertnih izlaganja sagledavaju specifična područja životne sredine, i istovremeno, kroz preseke usmerene na prostor, grad i arhitekturu, ukazuje na različite komponente savremenog tretmana životne sredine.
Kurs M4.2. Seminar 1 – Životna sredina
KREIRANJE I OBLIKOVANJE U PRIRODNOM OKRUŽENJU
Nastavnik:
mr Biserka Mitrović, docent
Seminar se bavi istraživanjem mogućnosti integrisanja principa i kriterijuma integralnog urbanizma, održivog urbanog planiranja i održivog dizajna, zelene arhitekture, kao i prilagođavanja i integrisanja starog i novog u prirodnom okruženju, odnosno integrisanja elemenata tradicionalnog građenja i kreiranja ambijenata u prirodnoj sredini. Konačni ishod rada studenata je formiranje seta principa i kriterijuma koje je moguće integrisati u projekat-zadatak u studiju.
NOVO KURIKULUM: KREIRANJE I OBLIKOVANJE U PRIRODNOM OKRUŽENJU NOVO Formular zapisnika za ocenjivanje: KREIRANJE I OBLIKOVANJE U PRIRODNOM OKRUŽENJU