Modul M5 – Projekat 1 – usmerenje (A, U, AT)
Usmerenje AT – Arhitektonske tehnologije
CILJ NASTAVE NA MODULU:
Sticanje osnovnih znanja i sposobnosti za proces projektovanja za gradilište. Izučavanje principa i tehnoloških postupaka realizacije objekta kroz tehnički i organizacioni aspekt. U okviru ovog modula, studenti posebno stiču sledeće sposobnosti:
– svest o potencijalima novih tehnologija;
– razumevanje konstruktivnih i inženjerskih problema u procesu projektovanja arhitektonskih objekata;
– sticanje odgovarajućih znanja u oblasti arhitektonske fizike i tehnologija izgradnje, u cilju obezbeđivanja uslova korišćenja objekata i prostornog komfora;
– upoznavanje sa industrijama, organizacijama i regulativom koji se odnose na proces transformacije (prevođenja) elemenata projekta u izvedeni objekat.
POTREBNA PREDZNANJA:
Položen Modul M4 – Arhitektonsko-urbanistički projekat.
NAZIV PREDMETA:
MODUL M5AT – Projekat 1 – usmerenje: Kurs M5AT.1. – Studio, 18 ESPB
GODINA STUDIJA:
I godina – 2. semestar Master akademskih studija Arhitektura – 2013/14.
Kurs M5AT.1. – Studio:
BEOGRADSKI CENTAR U ŠPANSKOJ KUĆI
Nastavnik:
dr Milica Jovanović-Popović, redovni profesor
Transformacija postojećeg objekta Španske kuće u novi (beo)gradski kulturni centar. Intervencijom rekonstrukcije i adaptacije u volumenu strogo zaštićenog omotača „Španske kuće“ u Ulici Braće Krsmanović br. 2 u Beogradu, dati rešenje tipa, obima i distribucije potencijalnih sadržaja kulturnog centra. Arhitektonskim rešenjem predvideti multifunkcionalni prostor prilagodljiv za organizaciju stalnih i privremenih postavki, promocija, prezentacija, seminara, diskusija, izložbi, itd. Poseban osvrt u projektu dati na mogućnosti uključivanja savremenih paradigmatskih koncepata ekološkog projektovanja kao što su racionalizacija resursa, ponovna upotreba i reciklaža elemenata.
NOVO KURIKULUM: BEOGRADSKI CENTAR U ŠPANSKOJ KUĆI NOVO Formular zapisnika za ocenjivanje: BEOGRADSKI CENTAR U ŠPANSKOJ KUĆIKurs M5AT.1. – Studio:
ENERGETSKI EFIKASAN POSLOVNO-KOMERCIJALNI OBJEKAT
Nastavnik:
dr Aleksandra Krstić-Furundžić, redovni profesor
Cilj zadatka je da studenti kroz proces projektovanja upoznaju i istražuju koncepte objekata niske energetske potrošnje uz potenciranje kreativnosti u istraživanju funkcionalnih i oblikovnih performansi i tehničkih rešenja energetski efikasnih struktura koje rezultuju i avangardnim rešenjima. U tom smislu daje se važnost koncipiranju i razradi arhitektonskih detalja i izradi modela na različitim nivoima projekta, uz upotrebu odgovarajućih softvera.
Studenti se upoznaju sa konceptima i tehničkim rešenjima omotača-fasada i krovova u funkciji energetskih dobitaka (proizvodnje toplotne i električne energije), kontrole dnevnog osvetljaja i upada sunčevih zraka i ostvarenja prirodne ventilacije, odnosno korišćenja obnovljivih izvora energije, a u cilju smanjenja energetskih potreba objekta i time zagađenja životne sredine.
Passive-House centrala firme SOLON AG (proizvođač PV modula), u okolini Berlina ❘ Foto: A. Krstić-Furundžić
Kurs M5AT.1. – Studio:
INOVACIJE U PROJEKTOVANJU FASADA – PROJEKAT GRADSKOG HOTELA
Nastavnik:
dr Branislav Žegarac, redovni profesor
Zadatak obuhvata istraživanje inovacija – materijala, proizvoda i tehnologija u domenu projektovanja spoljnog omotača objekta, a u cilju unapređenja oblikovanja i preformansi arhitektonskih objekata. Takođe, ispituju se i mogućnosti primene poznatih materijala, na neočekivan način, kao metod u istraživanju uticaja inovacija na razvoj teoretskih, konceptualnih i projektantskih aspekata arhitekture.
Zadatak se realizuje u okviru projekta hotela visoke kategorije, sa pratećim poslovnim i komercijalnim sadržajima, na lokaciji u Beogradu, na Dorćolu.
Tokom izrade idejnog projekta hotela studenti istovremeno istražuju i mogućnosti primene inovacija u oblasti spoljnog omotača, odnosno fasada objekta i rezultate istraživanja implementiraju u svoj projekat , a u pravcu realizacije novih kreativnih pristpa u estetskom, funcionalnom i konstruktivnom smislu.
Kurs M5AT.1. – Studio:
Projektovanje u oblasti konstruktivnih sistema
METAMORFOZA PROSTORA primenom objekata velikog raspona
Muzej železnice
Nastavnik:
dr Miodrag Nestorović, redovni profesor
Cilj nastave je razvijanje inovativnog, modelskog i dijagnostičkog pristupa u procesu koncipiranja arhitektonskog prostora. Tokom rada će se testirati principi i metode koje omogućavaju oblikovanje, konstruisanje i analizu prostornih struktura velikog raspona kroz implementaciju u proces izrade ne-standardnih, racionalnih, ekonomski i fizički izvodljivih, objekata kompleksnih formi u ograničenim uslovima konteksta projektovanja.
Integracija naprednih digitalnih tehnologija /CAD-CAM-CAE/ i transfer znanja iz drugih disciplina impliciraju nove pristupe, koji fundamentalno menjaju postojeće hijerahije arhitektonske prakse, i unapređenje procesa projektovanja /INTEGRALNO PROJEKTOVANJE/. Primena geometrijskih i numeričkih kompjuterskih metoda u procesu projektovanja konstruktivnih sistema i usvajanje prioriteta zasnovanih na performansama na efikasan način omogućavaju formalna istraživanja, simulaciju različitih uticaja, strukturalnu analizu, egzaktnu komunikaciju ideja, vizualizaciju, prezentaciju i produkciju nekonvencionalnih formi i optimizovanih rešenja /MATAMORFOZA/.