број | шифра | Мастер академске студије Архитектура 2014/15 I година – 2. семестар ЗАЈЕДНИЧКИ ПРЕДМЕТИ ЗА СВЕ МОДУЛЕ (Модул – А, У, АТ, АК) |
---|---|---|
11 | МАСА-12030 |
Изборни предмет 2 – АРХИТЕКТУРАПредмети изборног блока: |
Листа изборних предмета: |
Фото © Contilia Gruppe, Essen/Werntges Studios, Gladbeck
МАСА-12030-01: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
ПРОСТОРИ СЕНИОРА И ЉУДИ СА ПОСЕБНИМ ПОТРЕБАМА
Наставник:
арх. Милош Комленић, доцент
Нaстaву чине предавања и упознавање са специфичном проблематиком и потреба старије генерације, као и могућностима/начинима њиховог испуњења. Нaкoн тoгa сe ради на концепцијској поставци програма, и његовом поставком сe пролази кроз истраживање, уз пратеће консултације и дискусије, читајући литературу и анализирајући примере, а све у циљу преиспитивања устаљених ставова, те препознавања потенцијала изабраног простора са становиштва датог оквира и пoтрeбa зaдaткa. Фокус је на ефикасном и једноставном, а опет креативном решењу проблема са аспекта савременог града и његових корисника, са акцентом на трансформацији и редефиницији дaтог простора.
КУРИКУЛУМ: ПРОСТОРИ СЕНИОРА И ЉУДИ СА ПОСЕБНИМ ПОТРЕБАМА ФОРМУЛАР: ПРОСТОРИ СЕНИОРА И ЉУДИ СА ПОСЕБНИМ ПОТРЕБАМАМАСА-12030-02: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
АРХИТЕКТУРА И МЕТАСТРУКТУРА
Наставник:
мр Милан Вујовић, ванредни професор
Основни циљ наставе на предмету „Архитектура и метаструктура“ је упознавање студената са типологијом комплексних архитектонских пројеката. У фокусу истраживања наћиће се пројекти који су по својој структури, концепту и програмско-просторним особинама сложени и не могу се посматрати, анализирати и валоризовати у контексту традиционалних типолошких дискурса. Појам „метаструктура“ користи се као теоријско-филозофски предложак за отварање дискусије о савременим кретањима у архитектонском пројектовању.
КУРИКУЛУМ: АРХИТЕКТУРА И МЕТАСТРУКТУРА ФОРМУЛАР: АРХИТЕКТУРА И МЕТАСТРУКТУРАМАСА-12030-03: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
ТУРИСТИЧКИ ОБЈЕКТИ: КОНТЕКСТ, КОНЦЕПТ, МЕТОД
Наставник:
арх. Небојша Фотирић, доцент
Предмет има за циљ да студентима приближи савремено архитектонско поимање туризма и упозна их са специфичним вештинама потребним за пројектовање објеката разнолике туристичке намене. Кроз рад студентима ће бити разграничени кључни појмови из области угоститељства и туризма.
Студенти стичу знања која им омогућавају актуелну, стручну и одрживу предност приликом пројектовања ове врсте објеката.
КУРИКУЛУМ: ТУРИСТИЧКИ ОБЈЕКТИ: КОНТЕКСТ, КОНЦЕПТ, МЕТОД ФОРМУЛАР: ТУРИСТИЧКИ ОБЈЕКТИ: КОНТЕКСТ, КОНЦЕПТ, МЕТОДМАСА-12030-04: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
АРХИТЕКТУРА У РУРАЛНИМ ПОДРУЧЈИМА – РЕКОНСТРУКЦИЈА СЕОСКИХ ЦЕНТАРА
Наставник:
мр Александар Виденовић, доцент
Циљ изборног предмета је стицање теоретског и практичног знања студената у области планирања и пројектовања јавних простора у руралним срединама. Настава је конципирана тако да унапреди способности студената у савладавању урбанистичких и архитектонских проблема централних садржаја у сеоским насељима, имајући у виду специфичност раличитих окружења и просторних ситуација. Развијање сналажљивости студената у приступу пројектовању у ареалним контекстима.
КУРИКУЛУМ: АРХИТЕКТУРА У РУРАЛНИМ ПОДРУЧЈИМА – РЕКОНСТРУКЦИЈА СЕОСКИХ ЦЕНТАРА ФОРМУЛАР: АРХИТЕКТУРА У РУРАЛНИМ ПОДРУЧЈИМА – РЕКОНСТРУКЦИЈА СЕОСКИХ ЦЕНТАРАМАСА-12030-07: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
ЕНГЛЕСКИ ЗА АРХИТЕКТЕ 3
Наставник:
др Гордана Вуковић-Николић, доцент
English for architects 3 – Debate and argumentation
Развој вербалних способности у области страног језика струке (енглеског) у специфичном дискурсу
дебате и аргументације у области архитектуре
МАСА-12030-08: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
ДИГИТАЛНА АНИМАЦИЈА – КУРС 2
Наставник:
мр Бранко Павић, редовни професор
На предмету Дигитална анимација – курс 2, изучавају се концепти рада у 3D апликацијама за карактер анимацију. Студенти се обучавају за целокупни процес продукције кратке анимиране форме, од идеје, почетних скица, карактер дизајна и карактер анимације до постпродукције и финалног производа.
КУРИКУЛУМ: ДИГИТАЛНА АНИМАЦИЈА – КУРС 2 ФОРМУЛАР: ДИГИТАЛНА АНИМАЦИЈА – КУРС 2МАСА-12030-09: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
BIM
Наставник:
др Мирјана Деветаковић Радојевић
Курс је комбинација теоријске наставе о основним принципима пројектовања у BIM (Building Information Modeling) окружењу, у коме је 3D модел архитектонског објекта основа за формирање информационог система у коме партиципирају сви учесници у процесу пројектовања, касније изградње и коришћења/одржавања архитектонског објекта. Настава се одвија кроз серију предавања и дискусија, реализацију једноставног пројектантског задатка из актуелне националне праксе (кућа за породицу у Крупњу), као и кроз истраживање на једну од задатих тема – актуелних питања имплементације и развоја BIM-a.
Виртуелно окружење – http://elearning.rcub.bg.ac.rs/moodle/course/view.php?id=297
МАСА-12030-10: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
УВОД У АРХИТЕКТОНСКО ИСТРАЖИВАЊЕ
Наставник:
др Марија Милинковић
Циљ наставе на предмету Увод у архитектоснко истраживање је упознавање студената са основним начелима, карактеристикама и дометима истраживачког рада у архитектури. Кроз низ тематских предавања и интерактивни рад на семестралном задатку, студенти се упознају са доминантним истраживачким парадигмама, могућим приступима и основним истраживачким методама и техникама.
КУРИКУЛУМ: УВОД У АРХИТЕКТОНСКО ИСТРАЖИВАЊЕ ФОРМУЛАР: УВОД У АРХИТЕКТОНСКО ИСТРАЖИВАЊЕФото: www.monoscope.com
МАСА-12030-11: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 2 – А:
ГРАДСКА СТАЈАЛИШТА – АРХИТЕКТУРА ЖИЖНИХ ТАЧАКА УКРШТАЊА ТОКОВА
Наставник:
др Милорад Рибар
Курс има за циљ да се студенти упусте у обликовање и конципирање мањих градских стајалишта, сложених жижних простора укрштања различитих видова кретања. Стајалишта се анализирају са урбанистичког, конструктивног и обликовног аспекта а у циљу стварања градских репера кроз контекстуално садејство појавности и инфраструктуре.
Овог пролећа тематски оквир су пунктови дуж шинске трасе на обали Саве и Дунава, стајалишта на екскузивним просторима града, као што су: Центар 25. мај, кула Небојша, пристаниште, Бранков мост, Дунав станица, Сајам…
КУРИКУЛУМ: ГРАДСКА СТАЈАЛИШТА – АРХИТЕКТУРА ЖИЖНИХ ТАЧАКА УКРШТАЊА ТОКОВА ФОРМУЛАР: ГРАДСКА СТАЈАЛИШТА – АРХИТЕКТУРА ЖИЖНИХ ТАЧАКА УКРШТАЊА ТОКОВА