broj | šifra | Master akademske studije Arhitektura 2014/15 I godina – 2. semestar ZAJEDNIČKI PREDMETI ZA SVE MODULE (Modul – A, U, AT, AK) |
---|---|---|
13 | MASA-12050 |
Izborni predmet 2 – ARHITEKTONSKE TEHNOLOGIJEPredmeti izbornog bloka: |
Lista izbornih predmeta: |
MASA-12050-01: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
SAVREMENE FASADE I KROVOVI
Nastavnik:
dr Aleksandra Krstić-Furundžić, redovni profesor
Cilj nastave je da se studenti upoznaju sa principima projektovanja i izvođenja omotača objekata, sa akcentom na energetskoj efikasnosti. Upoznaju se potencijali novih tehnologija materijalizacije arhitektonskih objekata, od koncepata do detalja.
Predmet izlaganja su unapređene tehnologije oblaganja i zastakljenja, koncepti i tehnička rešenja fasada i krovova u funkciji energetskih dobitaka (proizvodnje toplotne i električne energije), kontrole dnevnog osvetljaja i upada sunčevih zraka i ostvarenja prirodne ventilacije, odnosno korišćenja obnovljivih izvora energije, a u cilju smanjenja energetskih potreba objekta i time zagađenja životne sredine.
KURIKULUM: SAVREMENE FASADE I KROVOVI FORMULAR: SAVREMENE FASADE I KROVOVIMASA-12050-03: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
OSVETLJENJE U ARHITEKTURI 2
Nastavnik:
dr Lidija Đokić, redovni profesor
Osvetljenje u velikoj meri doprinosi utisku koji ostavlja grad. Sve veći broj osvetljenih ulica, ambijenata i objekata zahteva i određenu koordinaciju kako bi grad noću delovao privlačno. U okviru predmeta će se analizirati značaj masterplana osvetljenja koji se ogleda u potrebi da se funkcionalnim, ambijentalnim i arhitektonskim osvetljenjem obezbedi siguran i prijatan urbani prostor. Zbog sve češće pojave svetlosnog zagađenja analiziraće se i mogućnosti i ograničenja za primenu svetlosnih instalacija i dinamičnog osvetljenja.
KURIKULUM: OSVETLJENJE U ARHITEKTURI 2 FORMULAR: OSVETLJENJE U ARHITEKTURI 2MASA-12050-04: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
ZELENA GRADNJA – POUKE PROŠLOSTI
Nastavnik:
dr Ana Radivojević, vanredni profesor
Razumevanje koncepta zelene gradnje i uspostavljanje istorijskog okvira ovakvog načina građenja. Analiziranje elemenata istorijske i tradicionalne arhitekture kroz prizmu jednog od savremenih koncepata projektovanja i građenja – koncepta zelene arhitekture, treba da doprinese da student uspostavi brižljiviji odnos prema graditeljskom nasleđu, kao i većem stepenu njegovog poštovanja i uvažavanja.
KURIKULUM: ZELENA GRADNJA – POUKE PROŠLOSTI FORMULAR: ZELENA GRADNJA – POUKE PROŠLOSTIMASA-12050-05: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
SMART RECYCLING – KUĆE OD RECIKLIRANOG MATERIJALA
Nastavnik:
mr Budimir Sudimac, docent
Osnova rada na izbornom predmetu je upoznavanje studenata sa savremenim tokovima projektovanja i realizacije arhitektonskih objekata od recikliranog materijala. Reciklaža je energetski intenzivan proces koji utiče na smanjenje ukupno potrebne količine energije u životnom ciklusu objekta.
Nastava u okviru izbornog predmeta ima za cilj da studente, kroz teorijsku nastavu, studije slučaja i gostujuća predavanja, upozna sa sistemima reciklaže, načinom upotrebe recikliranih materijala i osnovnim principima projektovanja. Reciklirani materijali i projektantski zahtevi tretiraće se kao deo celovitog procesa energetske optimizacije arhitektonskog objekta unutar koga tehnološki razvoj i razvoj svesti o neophodnosti upotrebe recikliranih materijala omogućava korišćenje potencijala materijala dobijenih na ovaj način.
Studenti će kroz praktičan rad na izradi projekta objekta od recikliranog materijala steći adekvatna teorijska i praktična znanja o složenim aspektima projektovanja objekata upotrebom recikliranih materijala.
KURIKULUM: SMART RECYCLING – KUĆE OD RECIKLIRANOG MATERIJALA FORMULAR: SMART RECYCLING – KUĆE OD RECIKLIRANOG MATERIJALAMASA-12050-06: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
ODRŽAVANJE OBJEKATA I UPRAVLJANJE
Nastavnik:
dr Milan Radojević, docent
Formiranje projekta održavanja (uputstva i procedure) za nautički klub na reci u Srbiji. Analiza i preporuke za poboljšanje i unapređenje procesa održavanja za izabrani primer.
KURIKULUM: ODRŽAVANJE OBJEKATA I UPRAVLJANJE FORMULAR: ODRŽAVANJE OBJEKATA I UPRAVLJANJEMASA-12050-07: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
KONSTRUKTIVNI SISTEMI U DRVETU
Nastavnik:
dr Žikica Tekić, docent
Predmetom su obuhvaćeni problemi projektovanja konstrukcija objekata od lepljenog lameliranog drveta, sa aspekta sveukupne optimizacije. Insistira se na simbiozi rada arhitekte projektanta i konstruktora, na projektovanju objekta u drvetu. Osnovni principi takvog rada se analiziraju na odabranim primerima iz arhitektonske prakse.
Studentima se, kroz ciklus predavanja, prezentuje tehnologija lepljenog lameliranog drveta. U sklopu predavanja, kroz prikaz brojnih primera realizovanih objekata, studentima se prezentuje široko polje primene konstrukcija od lepljenog lameliranog drveta, u arhitektonskom konstrukterstvu.
KURIKULUM: KONSTRUKTIVNI SISTEMI U DRVETU FORMULAR: KONSTRUKTIVNI SISTEMI U DRVETUMASA-12050-08: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
PROJEKTOVANJE DRVENIH KONSTRUKCIJA
Nastavnik:
dr Nenad Šekularac, vanredni profesor
Cilj nastave je usavršavanje studenata u oblasti projektovanja i dimenzionisanja drvenih konstrukcija arhitektonskih objekata formiranih od monolitne drvene građe. Ovaj predmet namenjen je studentima koji su u dosadašnjem radu stekli osnovna znanja iz oblasti projektovanja i proračuna drvenih konstrukcija arhitektonskih objekata. U toku rada na ovom predmetu povećaće se obim znanja iz oblasti arhitektonskog konstrukterstva.
KURIKULUM: PROJEKTOVANJE DRVENIH KONSTRUKCIJA FORMULAR: PROJEKTOVANJE DRVENIH KONSTRUKCIJAMASA-12050-09: IZBORNI PREDMET 2 – AT:
OSNOVI SAVREMENE TEHNOLOGIJE BETONA
Nastavnik:
dr Ruža Okrajinov Bajić, docent
Nove tehnologije u projektovanju i proizvodnji betona stvaraju neočekivane mogućnosti pri izvođenju arhitektonskih objekata. Posle osnova tehnologije betona studenti se upoznaju sa savremenim načinima projektovanja betonskih mešavina koje odgovaraju posebnim uslovima izvođenja ili eksploatacije objekta. Daje se veza između novih tehnoloških zahteva koji se javljaju u konkretnim arhitektonskim objektima i novih vrsta betona koje predstavljaju rešenja.
KURIKULUM: OSNOVI SAVREMENE TEHNOLOGIJE BETONA FORMULAR: OSNOVI SAVREMENE TEHNOLOGIJE BETONA