broj | šifra______ | Master akademske studije Arhitektura 2017/18 II godina – 3. semestar ZAJEDNIČKI PREDMETI ZA SVE MODULE (Modul – A, U, AT, AK) |
---|---|---|
19 | MASA-23030 |
Izborni predmet 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A)Predmeti izbornog bloka: |
Lista izbornih predmeta: |
lcla office – Aquatic Center, Medeljin, Kolumbija – kadar iz kratkog filma [00:03], režiser Cristobal Palma | Video © lcla office
MASA-23030-01: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A-01):
MESTA DOKOLICE U SAVREMENOM GRADU: OTVORENI JAVNI GRADSKI PROSTORI
Nastavnik:
dr Dragana Vasiljević Tomić, vanredni profesor
Cilj predmeta je razumevanje složenosti fenomena napuštenih javnih prostora u gradu, te ispitivanje potencijala njihove transformacije. Napušteni javni prostori posmatraju se sa urbanističkog, arhitektonskog, kulturno-istorijskog i društveno-ekonomskog stanovišta, a potencijal njihove transformacije kroz okvir savremene svakodnevice.
Tematski okvir je EKO PLATFORMA, posmatrana kao urbani generator napuštenih prostora grada. Prostorni okvir zadatka je RATNO OSTRVO.
KURIKULUM: MESTA DOKOLICE U SAVREMENOM GRADU: OTVORENI JAVNI GRADSKI PROSTORIBORDER GARDEN, Mexico , 2005 International competition, 1st prize, i.c.w. Wonne Ickx | © OFFICE
MASA-23030-03: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A-03):
URBANI OBJEKTI
Nastavnik:
arh. Aleksandru Vuja, vanredni profesor
Osnovni cilj nastave je razumevanje fenomena organizacije i strukture prostora u kontekstu savremene arhitektonske prakse i aktuelnih teorijskih istraživanja. Ovog semestra se sadržaj izbornog predmeta razmatra i iz ugla širih, urbanih okolnosti koji utiču na arhitektonsku praksu.
KURIKULUM: URBANI OBJEKTIAtelier Jean Nouvel – Doha Tower, detalj fasade
MASA-23030-04: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A-04):
UPOTREBA NASLEĐA U SAVREMENOJ ARHITEKTURI
Nastavnik:
arh. Ivan Rašković, vanredni profesor
Razumevanje pojma tradicije kroz relativizaciju njene temporalnosti; elaboracija uspostavljanja najšire shvaćene običajnosti kao posledice kulturoloških, društvenih fenomena i njihovog uticaja na organizovani prostor; sagledavanje komunikoloških aspekata arhitekture kroz različite oblike konteksta sa posebnim naglaskom na razumevanju i razbijanju predrasuda i stereopipa vezanih za nasleđe kao i paradigmatskih mehanizama koji se preko njih ispoljavaju. Razvijanje kritičkog odnosa prema svakoj vrsti uzora. Studenti preispituju pojmovne osnove različitih fenomena vezanih za savremenost, istoričnost, aktuelnost, nasleđe, originalnost, čitljivost, autorstvo i sl. kao i i njihove međusobne veze.
KURIKULUM: UPOTREBA NASLEĐA U SAVREMENOJ ARHITEKTURIFoto: Ivan Zupanc
MASA-23030-05: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A-05):
PROSTORI SPEKTAKLA: DO SCENE SA SCENE
Nastavnici:
mr Branko Pavić, redovni profesor
arh. Dejan Miljković, redovni profesor
Ove godine, predmet Do scene sa scene će biti realizovan u saradnji sa umetničkim projektom “Umetnobil” umetnika Ivana Zupanca (http://umetnobil.rs/), specifičnom umetničkom platformom na točkovima. Umetnički projekat “Umetnobil” je u svom dosadašnjem radu omogućio mnogobrojnim umetnicima različitih profila neposredno delovanje u javnom prostoru.
Cilj predmeta Do scene sa scene je da kroz rad na pojedinačnim studentskim projektima u okviru umetničkog projekta “Umetnobil”, omogući neposredno iskustvo komunikacije sopstvenih ideja sa publikom u različitim prostornim situacijama.
KURIKULUM: PROSTORI SPEKTAKLA: DO SCENE SA SCENEMASA-23030-06: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A-06):
STAMBENA ARHITEKTURA U SRBIJI U 19. I POČETKOM 20. VEKA
Nastavnik:
dr Mirjana Roter Blagojević, vanredni profesor
Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa transformacijom stambene arhitekture u Srbiji tokom 19. i početkom 20. veka, iz tradicionalnog u moderni koncept. Kroz predavanja daje se osnovni uvid u procese razvoja stambenog koncepta, kroz tumačenje društvenih, ekonomskih i kulturnih uticaja iz neposrednog i šireg okruženja, kao i uticaja ubrzanog urbanog razvoja naselja i promene strukture stanovnika. Kroz nastavu se analiziraju opšte i specifične karakteristike pojedinih vidova i tipova stambenih zgrada – jednoporodičnih i višeporodičnih; stambenih i poslovno-stambenih; u gradu i na periferiji i sl. Prati se uticaj razvoja zakonodavstva i obrazovanja na stanovanje. Analizom karakterističnih primera se izdvajaju osnovni principi formiranja stambenih sklopova, kao i njihovog oblikovanja.
KURIKULUM: STAMBENA ARHITEKTURA U SRBIJI U 19. I POČETKOM 20. VEKAArh model sa integrisanim HTS-om | Foto: Milica Petrović
MASA-23030-07: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A-07):
ISTRAŽIVANJE KROZ PROJEKAT
Nastavnik:
dr Đorđe Stojanović, docent
Studenti će biti upoznati sa konceptom „Hibridnih tehničkih sistema“, polja delovanja koje povezuje niz disciplina i istraživačkih oblasti kao što su mehatronika, robotika, automatsko upravljanje i digitalna fabrikacija, i vidovima primene ovakvih sistema u savremenoj arhitektonskoj praksi i istraživačkom radu.
U prvom delu semestra analiziramo niz primera arhitektonskih projekata i istraživanja sa jasnom izraženom ulogom Integrisanih tehničkih sistema. U drugom delu semestra, stečeno znanje produbljujemo kroz izradu arhitektonskog rešenja za izabrani javni prostor.
KURIKULUM: ISTRAŽIVANJE KROZ PROJEKATParametarsko modelovanje 2014/15, studentski radovi
MASA-23030-13: IZBORNI PREDMET 3 – ARHITEKTURA (MASIU-23050-A-13):
PARAMETARSKO MODELOVANJE
Nastavnik:
dr Mirjana Devetaković Radojević, docent
Osnovni principi parametrizacije i parametarskog modelovanja arhitektonske forme, u okviru ovog kursa, prezentovani su u kombinaciji softvera Rhino 3D i njegovog dodatka Grasshopper. Kroz seriju praktičnih zadataka, studenti će savladati bazične tehnike programiranja pomoću vizuelnog programskog editora, kao i pripremu modela za štampu.
KURIKULUM: PARAMETARSKO MODELOVANJE