број | шифра______ | Мастер академске студије Архитектура 2018/19 I година – 1. семестар ЗАЈЕДНИЧКИ ПРЕДМЕТИ ЗА СВЕ МОДУЛЕ (Модул – А, У, АТ, АК) |
---|---|---|
04 | МАСА-11040 |
Изборни предмет 1 – УРБАНИЗАМПредмети изборног блока: |
Листа изборних предмета: |
Гдањск, Пољска | Фото © Mateiana
МАСА-11040-01: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 1 – У (МАСИУ-11050-01):
АРХИТЕКТУРА У КОНТЕКСТУ
Наставник:
др Ева Ваништа Лазаревић, редовни професор
Разумевање архитектуре као резултанте утицаја окружења (природног и друштвеног), с једне стране, те утицаја човека (целог система његових потреба), с друге стране; разумевање архитектуре као креативне снаге архитекте (ствараоца лепог) – архитекта као спона прошлост – садашњост – будућност.
КУРИКУЛУМ: АРХИТЕКТУРА У КОНТЕКСТУМАСА-11040-03: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 1 – У (МАСИУ-11050-03):
МОРФОЛОГИЈА ГРАДСКИХ ПОТЕЗА
Наставник:
др Александра Ђукић, ванредни професор
На предмету се развијају знања и вештине у урбанистичком пројектовању и реконструкцији, кроз тему урбанистичке композиције потеза. Циљ наставе је разумевање савремених метода и техника унапређења урбане структуре кроз предавања и истраживање, са нагласком на везе између архитектуре и других уметности (музике, филма, књижевности и сликарства).
КУРИКУЛУМ: МОРФОЛОГИЈА ГРАДСКИХ ПОТЕЗАМАСА-11040-05: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 1 – У (МАСИУ-11050-05):
УМЕТНИЧКО ОБЛИКОВАЊЕ ЈАВНИХ ГРАДСКИХ ПРОСТОРА
Наставник:
арх. Зоран Ђукановић, ванредни професор
Програм „Уметност у јавним градским просторима, Public Art & Public Space“ се бави оспособљавањем студената за планирање, пројектовање и реализацију пројеката унапређења јавних простора њиховим активирањем и (ре)дизајном применом различитих уметничких форми и средстава.
КУРИКУЛУМ: УМЕТНИЧКО ОБЛИКОВАЊЕ ЈАВНИХ ГРАДСКИХ ПРОСТОРАМАСА-11040-06: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 1 – У (МАСИУ-11050-06):
НЕФОРМАЛНИ РАСТ ГРАДА
Наставник:
др Бисерка Митровић, ванредни професор
Предмет се фокусира на урбанизам без урбаниста и представља неформални раст града, његов значај и распрострањеност у свету, као и генезу настанка и ширења у контексту раличитих социо-економских и политичких и других околности. Бави се модалитетима његовог испољавања и (не)могућностима његовог интегрисања у савремени урбанистички и архитектонски контекст и концепт града.
КУРИКУЛУМ: НЕФОРМАЛНИ РАСТ ГРАДАМАСА-11040-07: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 1 – У (МАСИУ-11050-07):
ИСТРАЖИВАЊЕ ЛОКАЦИЈЕ
Наставник:
др Данило Фурунџић, доцент
Настава на предмету првенствено се односи на упознавање студената са основним урбанистичким појмовима и параметрима у процесу утврђивања тржишне вредности и исплативости инвестирања у изградњу на одређеној локацији у свету и на домаћем тржишту. Разматра се актуелна економска, али и планерска пракса.
КУРИКУЛУМ: ИСТРАЖИВАЊЕ ЛОКАЦИЈЕDo Ho Suh – Bridging Home, инсталација, Бијенале у Ливерпулу, 2010. | Фото © Милица Милојевић
МАСА-11040-08: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 1 – У (МАСИУ-11050-08):
КОНЦЕПТИ СУСЕДСТВА
Наставник:
др Милица Милојевић, доцент
Настава је интерактивна и обухвата аспекте планирања, пројектовања и реконцептуализације идеје суседства. Студенти ангажују различита интересовања у истраживању комплексних релација које се манифестују и регулишу у малим размерама.
КУРИКУЛУМ: КОНЦЕПТИ СУСЕДСТВАИлустрација © The Grand City Experiment
МАСА-11040-09: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 1 – У (МАСИУ-11050-09):
ГРАДСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ
Наставник:
др Владимир Михајлов, доцент
Посматрајући град као експеримент in vivo, долазимо до закључка да много варијабли утиче на његов крајњи резултат, и да он често има неизвестан исход. Међутим, без обзира на то што је вештачке (in vitrо) услове у граду готово немогуће симулирати, постоје извесне правилности и релације, “хемијске” реакције које се могу претпоставити у живом екперименту званом град. Прва група претпоставки односи се на везе између физичког и друштвено економског феномена. Друга група је у вези са планирањем, пројектовањем и регулативом у простору, са нагласком на разумевању различитих интереса, знања и логике делања учесника актера. Трећу групу претпоставки обухватају законитости / теорије развијене у оквиру различитих наука: филозофије, социологије, психологије, географије, економије, екологије. Коначно, четврта група обухвата визионарске замисли, утопије и идеалне моделе у оквиру којих су развијене бројне занимљиве идеје које су трансформисале научни и политички поглед на градове и њихову структуру.
КУРИКУЛУМ: ГРАДСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ