број | шифра______ | Мастер академске студије Архитектура 2018/19 II година – 3. семестар ЗАЈЕДНИЧКИ ПРЕДМЕТИ ЗА СВЕ МОДУЛЕ (Модул – А, У, АТ, АК) |
---|---|---|
21 | МАСА-23050 |
Изборни предмет 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕПредмети изборног блока: |
Листа изборних предмета: |
Фото © Studio Marco Vermeulen
МАСА-23050-01: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-01):
ОБНОВА ЗГРАДА У КОНТЕКСТУ ОДРЖИВЕ АРХИТЕКТУРЕ
Наставник:
др Љиљана Ђукановић, доцент
Обнова постојећег грађевинског фонда и усклађивање са поставкама одрживог грађења представља незаобилазни начин имплементације савремених грађевинских принципа у циљу побољшања комфора коришћења, рационализације потрошње енергије и очувања природне средине.
Циљ предмета је упознавање студента са методама које омогућавају да се обновом, на различитим нивоима, постигне смањење потрошње енергије у зградама уз обавезни услов очувања комфора коришћења.
КУРИКУЛУМ: ОБНОВА ЗГРАДА У КОНТЕКСТУ ОДРЖИВЕ АРХИТЕКТУРЕOlafur Eliasson – The Weather Project, Tate Modern, Лондон, Велика Британија, 2003. | Фото: др Александра Крстић-Фурунџић
МАСА-23050-02: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-02):
ТЕХНОЛОГИЈА ОБНОВЕ ЗГРАДА
Наставник:
др Александра Крстић-Фурунџић, редовни професор
Савремени трендови у архитектонској пракси дају акцент обнови постојећих објеката, њиховом унапређењу као и ревитализацији. Обнова објеката у урбаном ткиву резултује бољим квалитетом живљења на свим нивоима, како појединачних функционалних јединица, тако и урбаних целина. Основни циљ наставе је да студенти прошире своја знања из области архитектонског пројектовања и архитектонских конструкција и детаља, кроз упознавање са мерама и технологијама обнове зграда, којима се побољшава просторни, топлотни, звучни комфор, природно осветљење и вентилација простора, као и обликовне карактеристике зграда, зависно од намене објекта и карактеристика окружења. Акцент је на унапређењу енергетских перформанси постојећег грађевинског фонда у циљу смањења потрошње конвенционалних енергената и тиме смањења емисије CO2 и заштите животне средине.
КУРИКУЛУМ: ТЕХНОЛОГИЈА ОБНОВЕ ЗГРАДА
Toshiba Overture Lighting Systems, Milan Design Week 2009 | Фото © designboom
МАСА-23050-03: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-03):
ОСВЕТЉЕЊЕ У ЕНТЕРИЈЕРУ
Наставник:
др Лидија Ђокић, редовни професор
Упознавање са условима и принципима пројектовања осветљења у ентеријеру. Анализирају се критеријуми за пројектовање осветљења кроз захтеве корисника, функцију, примењене материјале, као и физичке одлике простора. Утицаји на квалитет осветљења се сагледавају у оквиру опште архитектонске концепције.
КУРИКУЛУМ: ОСВЕТЉЕЊЕ У ЕНТЕРИЈЕРУ ПЛАН ПРЕДАВАЊА: ОСВЕТЉЕЊЕ У ЕНТЕРИЈЕРУ
Проф. др Милан Глишић – Поједностављен принцип преднапрезања
МАСА-23050-05: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-05):
ПРЕТХОДНО НАПРЕГНУТЕ КОНСТРУКЦИJE
Наставник:
Др Радојко Обрадовић, доцент
Идеја и примена претходно напрегнутих бетонских конструкција датира од самих почетака коришћења армираног бетона као конструктивног елемента. У савременој пракси примена ових конструкција је омогућила реализацију многих идеја архитеката при чему се оптимално реализују временски и финансијски параметри изградње.
КУРИКУЛУМ: ПРЕТХОДНО НАПРЕГНУТЕ КОНСТРУКЦИJEФото © др Ненад Шекуларац
МАСА-23050-06: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-06):
РЕКОНСТРУКЦИЈА И САНАЦИЈА ОБЈЕКАТА ВИСОКОГРАДЊЕ
Наставник:
др Ненад Шекуларац, ванредни професор
Упознавање са основним принципима реконструкције и санације објеката високоградње као веома важним делом инжењерске делатности из области архитектуре и грађевинарства. Стицање неопходних знања из ове области уз упознавање са логиком конструисања, реконструисања у циљу промене намене простора, као и санирања и отклањање проблема насталих под дејством разних узрока.
Упознавање са проблематиком реконструкције и санације објеката високоградње, кроз методе конструктивне санације елемената конструкције и осталих делова архитектонских објеката високоградње. Примене стечених знања у пракси – у поступку реконструкције и санације објеката високоградње као и на објектима градитељске прошлости.
КУРИКУЛУМ: РЕКОНСТРУКЦИЈА И САНАЦИЈА ОБЈЕКАТА ВИСОКОГРАДЊЕФото © др Жикица Текић
МАСА-23050-07: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-07):
ДРВЕНЕ СТРУКТУРЕ
Наставник:
др Жикица Текић, ванредни професор
Предметом је обухваћено подручје обликовања савремених дрвених структура – индустријализованих система грађења, по принципима отворене префабрикације. Студентима се, кроз циклус предавања, презентује систем Лаких кровних везача. У склопу предавања, кроз приказ бројних примера реализованих конструкција, студентима се презентује широко поље примене дрвених решеткастих носача у систему ЛКВ, у архитектонском конструктерству.
Предмет рада је заснован на принципима модерног пројектовања конструкција у дрвету, у области креирања различитих облика дрвених структура. Материја која се излаже у склопу овог предмета, пружа могућност студентима да свој рад на пројектовању дрвених структура подигну на виши ниво, применом дефинисаних принципа обликовања носача и принципа функционалне организације дрвених структура.
КУРИКУЛУМ: ДРВЕНЕ СТРУКТУРЕ
Shadow & Light | François Roche
МАСА-23050-08: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-08):
LEED И ЕКОЛОШКИ АСПЕКТИ АРХИТЕКТОНСКЕ ПРАКСЕ
Наставник:
др Наташа Ћуковић Игњатовић, доцент
Предмет има за циљ развијање критичког сагледавања еколошких карактеристика архитектонских објеката и имплементацију стечених знања у процес пројектовања.
Током рада на предмету, студенти се, кроз теоријски и практичан рад, упознајy са основним принципима и стратегијама интернационалног сертификационог система LEED (Leadership in Energy & Environmental Design). По завршеном курсу, студенти стичу услов за полагање професионалног испита којим добијају звање LEED GA (LEED Green Associate).
КУРИКУЛУМ: LEED И ЕКОЛОШКИ АСПЕКТИ АРХИТЕКТОНСКЕ ПРАКСЕ
Тополошка оптимизација елемента конструкције | Илустрација © Милошевић, Ј. и Несторовић, М.
МАСА-23050-09: ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТ 3 – АРХИТЕКТОНСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ (МАСИУ-23060-АТ-09):
ОПТИМИЗАЦИЈА КОНСТРУКТИВНИХ СИСТЕМА
Наставник:
др Јелена Милошевић, доцент
У оквиру курса студенти се упознају са могућностима оптимизације као генеративне методе у процесу пројектовања конструктивних система. Оцена ефикасности као мера перформанси уобичајено доминира у домену инжењерства где деривација форме кроз анализе засноване на перформансама представља стандардан поступак. Намера је да се прикажу креативни потенцијали оваквог приступа у коме пројектно решење представља рационалан одговор на ограничења, а захтев за ефикасношћу се реализује коришћењем унапређених могућности нових рачунарских алата.
КУРИКУЛУМ: ОПТИМИЗАЦИЈА КОНСТРУКТИВНИХ СИСТЕМА