broj | šifra | Osnovne akademske studije Arhitektura 2016/17 III godina – 1. semestar STUDIJSKA CELINA IZBORNI PREDMET |
---|---|---|
52 | OASA-35090 |
Izborni predmet 1Predmeti izbornog bloka: |
Lista izbornih predmeta: |
Izvor ilustracije: Adobe Stark
OASA-35090-01 – IZBORNI PREDMET 1:
PRIVATNO I JAVNO U STAMBENOJ ARHITEKTURI ANTIKE I SREDNJEG VEKA
Nastavnik:
dr Gordana Milošević- Jevtić, docent
Helenizacija u umetnosti i arhitekturi postaje osnovni okvir privatnog i javnog života u Rimskom carstvu. Socijalna i istorijska raznolikost u organizaciji kuće na istoku i zapadu sublimira jedinstven razvojni tip stambene arhitekture Rimske imperije-domus. Tokom pozne antike dolazi do transformacije odnosa javno i privatno, a vile i palate postaju mesto koje više liči na privatizovani forum. Stambena arhitektura feudalnog Zapada i organizovanje javnog i privatnog u jednoprostornim i višeprostornim kućama. Srednjovekovna kuća i uspostavljanje koncepta građanina-domaćin. Transformacija privatnog i javnog u kontekstu ranohrišćanskog dvora. Stečena specifična znanja u oblasti antičke i srednjovekovne stambene arhitekture bila bi od neposredne koristi u projektovanju savremenog stanovanja u gradu i selu.
KURIKULUM: PRIVATNO I JAVNO U STAMBENOJ ARHITEKTURI ANTIKE I SREDNJEG VEKAArheo-etno park, Ravna kod Knjaževca | Foto © Mirjana Roter Blagojević
OASA-35090-02 – IZBORNI PREDMET 1:
ZAŠTITA I REVITALIZACIJA GRADITELJSKOG NASLEĐA
Nastavnik:
dr Mirjana Roter Blagojević, vanredni profesor
Kroz nastavu na predmetu Zaštita i revitalizacija graditeljskog nasleđa studenti se upoznaju sa razvojem zaštite graditeljskog nasleđa kod nas i u svetu, kao i sa savremenim normama, preporukama i poveljama. Oni se upućuju u proces valorizacije i određivanja spomeničkih svojstava istorijskih građevina i prostora,kao i osnovnim kategorijama spomeničkih vrednosti. Pored osnovnih principa i metoda zaštite, oni se upućuju u ciljeve i principe revitalizacije graditeljskog nasleđa, kao i u mogućnosti revitalizacije i savremene pristupe obnovi istorijskih građevina i prostora. Tokom obilaska na terenu, neposredno se upoznaju sa problemima i praksom zaštite i prezentacije istorijskih ambijenata i građevina. Kroz rad na samostalnim temama studenti istražuju i prezentuju različite vidove savremene zaštite i prezentacije.
KURIKULUM: ZAŠTITA I REVITALIZACIJA GRADITELJSKOG NASLEĐAOASA-35090-03 – IZBORNI PREDMET 1:
PROJEKTOVANJE U RURALNIM PODRUČJIMA 1 – STANOVANJE NA SELU
Nastavnik:
dr Aleksandar Videnović, docent
Sticanje teoretskih i praktičnih znanja studenata u oblasti planiranja i projektovanja prostora privatnog karaktera u ruralnim sredinama, imajući u vidu mogući odnos života i rada (poljoprivredno, mešovito i nepoljoprivredno stanovništvo). Nastava je koncipirana da unapredi sposobnosti studenata u savladavanju urbanističkih i arhitektonskih problema stambenih sadržaja u seoskim naseljima, poštujući posebnosti njihove organizacije u raličitim okruženjima i prostornim situacijama. Razvijanje snalažljivosti studenata u pristupu projektovanju u arealnim kontekstima sa pejzažnom likovnošću, i podizanje zainteresovanosti studenata za stručno delovanje u uslovno manje atraktivnim okruženjima, u cilju formiranja sopstvenih stvaralačkih okvira, oslobođenih uticaja pomodnih, kratkotrajnih i tržišno – komercijalnih tendencija.
KURIKULUM: PROJEKTOVANJE U RURALNIM PODRUČJIMA 1 – STANOVANJE NA SELUStudentski rad, Ana Ognjanović 2014/15
OASA-35090-06 – IZBORNI PREDMET 1:
INTEGRISANO MODELIRANJE ARHITEKTONSKIH OBJEKATA
Nastavnik:
dr Mirjana Devetaković, docent
U okviru ovog kursa studenti će se upoznati sa osnovama integrisanog modeliranja i upravljanja informacijama o arhitektonskim objektima, koristeći program Revit i oslanjajući se na obrazovne resurse firme Autodesk poznate kao BIM Curriculum. Predmet integrisanog modeliranja je stambeni objekat koji su studenti projektovali u okviru predmeta Studio projekat 1, u drugoj godini osnovnih akademskih studija.
KURIKULUM: INTEGRISANO MODELIRANJE ARHITEKTONSKIH OBJEKATAOASA-35090-07 – IZBORNI PREDMET 1:
ENGLESKI ZA ARHITEKTE 1
Nastavnik:
dr Gordana Vuković-Nikolić, docent
Razvoj verbalnih sposobnosti u oblasti stranog jezika struke (engleskog) na tekstovima koji su deskriptivnog karaktera, sa temama vezanim za konkretni kontekst studija arhitekture na Arhitektonskom fakultetu BU. Integrisanim pristupom nastavi razvija se jezička sposobnost slušanja, čitanja, govorenja i pisanja, ali je primarni cilj da se analitički obrade i racionalizuju razni tipovi tzv.“opisnog diskursa“ u tekstovima iz arhitekture na engleskom jeziku, da se obogati sposobnost „gledanja“ tako važna za arhitektonsku struku.
KURIKULUM: ENGLESKI ZA ARHITEKTE 1Foto © dr Zoran Đukanović
OASA-35090-09 – IZBORNI PREDMET 1:
OTVORENI GRADSKI PROSTORI
Nastavnik:
dr Zoran Đukanović, docent
Program „Otvoreni gradski prostori“ se bavi osposobljavanjem studenata da povezuju teoretska stanovišta i praktično delovanje kroz uspostavljanje autentičnih metoda i principa planiranja i projektovanja otvorenih gradskih prostora, kao i upoznavanjem studenata sa vrstama, oblicima i uslovima realizacije umetničkih projekata u otvorenim gradskim prostorima, odnosno specifično u javnim gradskim prostorima koji se ostvaruju interdisciplinarnim delovanjem umetnika, arhitekata, planera i dizajnera kao i različitim oblicima učešća javnosti i lokalne zajednice u procesu planiranja, projektovanja i realizacije.
KURIKULUM: OTVORENI GRADSKI PROSTORIFoto © dr Uroš Radosavljević
OASA-35090-10 – IZBORNI PREDMET 1:
MOBILNOST U GRADU
Nastavnik:
dr Uroš Radosavljević, vanredni profesor
Zadatak studenata je projekat urbanog dizajna sa fokusom na mobilnost i integraciju javnih prostora na međunarodnom stud. konkursu Schindler Global Award ‘Transformisanje urbanog jezgra: mobilnost i integracija javnih prostora’. Lokacija je Sao Paolo, Brazil, na mestu velike pijace planirane za izmeštanje, čime se oslobađa prostor za regeneraciju. Rok za predaju konkursa je 30.12.2016, više na www.schindler.com.
Mobilnost u gradu je sistem mera i projekata, kao i dostupnost gradskim sadržajima različitim vidovima saobraćaja: javnim, biciklističkim, pešačkim, automobilskim. Arhitekti se aktivno uključuju u projektovanje i planiranje mreža različitih vidova kretanja, kreirajući privlačna mesta. Cilj nastave je sticanje znanja za projektovanje i planiranje urbane mobilnosti za postizanje kvalitetnih mesta za život u gradu.
KURIKULUM: MOBILNOST U GRADUHeyri Art Valley | Foto © Liao Yusheng
OASA-35090-11 – IZBORNI PREDMET 1:
DETALJ U ARHITEKTURI
Nastavnik:
dr Jasna Čikić Tovarović, docent
Osnovne teme koje će biti predmet rada su: detalj kao deo arhitektonskog koncepta; značaj detalja za percepciju objekta kao celine; veza objekta sa terenom na nivou detalja; specifični detalji fasada; detalji ulaza, nadstrešnica; ograde; zastori; venci, atike; specifični detalji obloga u enterijeru; kombinovanje materijala, kompatibilnost; jednostavno- kompleksno u rešavanju detalja i dr.
KURIKULUM: DETALJ U ARHITEKTURILe musée du quai Branly, Pariz – Jacques Chirac, arch. Jean Nouvel | Foto © dr Nataša Ćuković Ignjatović
OASA-35090-12 – IZBORNI PREDMET 1:
EKOLOŠKI ASPEKTI PROJEKTOVANJA I GRAĐENJA
Nastavnik:
dr Nataša Ćuković Ignjatović, docent
Građenjem permanentno oblikujemo svoje neposredno životno okruženje ali takođe mešamo i širu ekološku sliku. Pitanja održivosti tradicionalnih pristupa i ekoloških implikacija različitih koncepata u domenu arhitekture i urbaniѕma su posebno aktuelna poslednjih nekoliko decenija i dovela su do razvoja novih teorijskih modela ali i snažno uticala na arhitektonsku praksu. Studenti se kroz predavanja i sopstveni istraživački rad upoznaju sa osnovnim ekološkim aspektima projektovanja i građenja, pojmovima i konceptima iz ove oblasti, ali i podstiču na diskusiju i kritičko sagledavanje izloženih tema.
KURIKULUM: EKOLOŠKI ASPEKTI PROJEKTOVANJA I GRAĐENJA
Foto © dr Ruža Okrajnov-Bajić
OASA-35090-13 – IZBORNI PREDMET 1:
ELEMENTI ARMIRANOBETONSKIH KONSTRUKCIJA
Nastavnik:
dr Ruža Okrajnov-Bajić, docent
Cilj ovog kursa je temeljnije upoznavanje studenata sa mogućnostima primene armiranog betona u savremenim arhitektonskim objektima, kroz upoznavanje sa pravilima projektovanja i proračuna armiranobetonskih konstrukcija.
KURIKULUM: ELEMENTI ARMIRANOBETONSKIH KONSTRUKCIJA
OASA-35090-14 – IZBORNI PREDMET 1:
OGLEDI IZ KONSTRUKCIJA
Nastavnik:
dr Ruža Okrajnov-Bajić, docent
Osnovni cilj nastave je da studenti nauče principe konstruisanja velikih raspona krovnih konstrukcija sportskih, izložbenih i ostalih javnih sadržaja. U postupku nastave studenti treba da savladaju osnove logike formiranja konstruktivnog koncepta i prenošenja sila kod konstrukcija velikih raspona.
KURIKULUM: OGLEDI IZ KONSTRUKCIJAProstorna struktura | 3D foto © S. Matejić
OASA-35090-15 – IZBORNI PREDMET 1:
STRUKTURALNE FORME
Nastavnik:
dr Miodrag Nestorović, redovni profesor
Cilj predmata je upoznavanje studenata sa nekim od geometrijsko-strukturalnih relacija koje je moguće koristiti pri koncipiranju arhitektonskih struktura. Struktura je integralni deo arhitekture, a njeno poznavanje je osnov za razumevanje kako mehaničkih tako i konceptualnih aspekata inherentnih umetnosti građenja. Predmetom se afirmiše pristup u kome se integrišu sklopovi elementa sa obrazcima, proporcijama, razmerom, a koji su povezani sa esencijalnim aspektima arhitektonskog dizajna: formalnom i prostornom kompozicijom i koordinacijom. Strukturalna forma je arhitektonična forma, matemetički zasnovana, strukturalno efikasna, ekonomična i estetski prihvatljiva.
Cilj predmeta biće realizovan modelskim ispitivanjima koja će omogućiti istraživanja, simulaciju, komunikaciju, vizualizaciju, prezentaciju i produkciju strukturalnih formi.
Projekat O’Mighty Green, Eco NPP (eko-nuklearna elektrana) – Beatriz Ramo | Ilustracija © Beatriz Ramo
OASA-35090-16 – IZBORNI PREDMET 1:
ZELENA ARHITEKTURA
Nastavnik:
dr Dušan Ignjatović, docent
Studenti se u okviru nastave na predmetu upoznaju sa konceptom „zelene arhitekture“ kao celovitim teoretsko-ekološko-energetsko-tehnološkim pristupom projektovanju.
Cilj predmeta je sagledavanje osnovnog filozofskog okvira zelene arhitekture u savremenom ekološkom i energetskom kontekstu, različitim modalitetima i projektantsko tehnološkim pristupima kao i principima verifikacije i sertifikacije performansi.
Foto © EPA
OASA-35090-17 – IZBORNI PREDMET 1:
KONCEPTI SUSEDSTVA
Nastavnik:
dr Milica Milojević, docent
Nastava je interaktivna i obuhvata aspekte planiranja, projektovanja i konceptualizacije urbanog sklopa na nivou susedstva. Studenti angažuju različita interesovanja u istraživanju kompleksnih relacija koje se manifestuju i regulišu u malim razmerama.
KURIKULUM: KONCEPTI SUSEDSTVAOASA-35090-18 – IZBORNI PREDMET 1:
ARHITEKTURA ILI REVOLUCIJA
Nastavnik:
dr Vladimir Mihajlov, docent
Polazeći od dileme Le Corbusier-a, izborni predmet razmatra idealne i utopijske aspekte planiranja i arhitekture gradova, kao potencijale za razvoj Beograda.
Svi smo svedoci da su pojedini elementi distopijskog koncepta poput “1984 – te” DŽ. Orvela već realizovani u savremenom gradu, pa kurs stoga razmatra mogućnosti za realizaciju idealnih koncepata, odnosno pozitivnih, utopijskih planskih i arhitektonskih zamisli.