Castillo Miras Arquitectos: Nazari Tower Restoration in Huercal Overa
Doorway to the tower four meters off the ground | Foto: Fernando Alda
Врста и ниво студија
Специјалистичке академске студије.
Трајање студија: 1 година – 60 ЕСПБ
Студијски програм из области архитектуре се остварује у оквиру следећих образовно-научних, односно образовно-уметничких поља:
- Техничко-технолошке науке;
- Уметност;
- Друштвено-хуманистичке науке.
Циљеви студијског програма
Образовање стручњака који поседују продубљено и комплексно знање неопходно за бављење проблемима пројектовања и грађења у наслеђу и заштите и презентације културног наслеђа, које подразумева владање принципима архитектонског и урбанистичког пројектовања.
Такође, студијски програм има за циљ да омогући овладавање специфичним практичним вештинама које су неопходне за обављање професије, односно, које би омогућиле стицање професионалне квалификације за послове у домену израде елабората заштите и презентације културног наслеђа, пројектовања у заштићеним срединама, рехабилитације и презентације споменичког наслеђа, менаџерства и савременог програмског приступа у изради пројеката презентације културног наслеђа у условима транзиционих, економских и социолошких промена (полазна основа за лиценцу инжењера архитектуре за заштиту културног наслеђа), као и професионалне квалификације као улазног основа за полагање испита и добијање звања архитекта – конзерватор.
Исход процеса учења
Исход процеса учења је стицање адекватних знања, вештина и компетенција, као и професионалне квалификације, која омогућава самостално и одговорно бављење пројектовањем и грађењем у наслеђу.
Стечена диплома на Специјалистичким академским студијама – Пројектовање и наслеђе омогућава завршеним студентима и даље образовање на специјалистичким и докторским студијама у земљи и иностранству.
Стечени академски назив
Специјалиста инжењер архитектуре – пројектовање и грађење у наслеђу, Спец. инж. арх.
Услови за упис на студијски програм
Услов за упис на студијски програм су завршене Мастер академске студије архитектуре или других сродних области и остварено минимум 300 ЕСПБ бодова.
Студенти са других студијских програма, као и лица са завршеним студијама се могу уписати на овај студијски програм. Kомисија за вредновање вреднује све положене активности кандидата за упис и на основу признатог броја бодова одређује да ли се кандидат може уписати на специјалистичке академске студије. Положене активности се могу признати у потпуности, делимично (уз захтев за одговарајућу допуну) или се не признају.
Листа обавезних и изборних студијских подручја и предмета
Преглед курсева за Специјалистичке академске студије – Пројектовање и наслеђе:
САС ПИН – I година
КУРСЕВИ У 1. СЕМЕСТРУ:
- САС ПИН 1.1. Aрхитектура – теорија – култура
- САС ПИН 1.2. Правна регулатива у наслеђу
- САС ПИН 1.3. Aрхитектонско наслеђе и идентитет
- САС ПИН 1.4. Kонструктивни проблеми заштите градитељског наслеђа
- САС ПИН 1.5. Tрадиционaлни материјали – својства и заштита
- САС ПИН 1.6. Aспекти визуелне перцепције пејзажа
- САС ПИН 1.7. Студио пројекат (Case study)
- САС ПИН 1.8. Стручна пракса
КУРСЕВИ У 2. СЕМЕСТРУ:
- САС ПИН 1.9. Методолошки концепти
- САС ПИН 1.10. Менаџмент и културна политика у заштити наслеђа
- САС ПИН 1.11. Интегрална заштита споменичког наслеђа
- САС ПИН 1.12. Савремене конструкције у заштити
- САС ПИН 1.13. Својства савремених материјала и заштита
- САС ПИН 1.14. Изборни предмет
- САС ПИН 1.15. Диплома пројекат
Студијски програм
Више информација о студијском програму Специјалистичких академских студија – Пројектовање и наслеђе (2014/15) можете наћи овде: